Hava Direnci Nedir kısaca örnekler

yorumsuz
2.706 views
Hava Direnci Nedir kısaca örnekler

 

Selam bu yazımızda hava direnci nedir , hava direnci ile ilgili örnekler kısa özet şekilde açıklayıcı olarak sizlerle paylaşıyoruz. Hava direnci örnek konumuzu ödeviniz için kullanabilirsiniz çıktı almaya uygundur. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

Hava Direnci Nedir

Hava direnci , Herhangi bir cismin havada ki hareketini zorlaştıran eyleme hava direnci denir.  Bu hareket ters yönlü ve sürtünme yoluyla olur.

 

Hava Direnci Örnekler

1- Marsa inen uzay aracı

Marsa inen en son uzay aracı hava direncini kullanarak iniş yapmıştır. 27 derecelik açı atmosfere girişi engelleyecek sudaki taş gibi sekme ihtimali olduğu için 30 derecelik açıyla inmiş hava direnci sayesinde hem inişi başarmış hemde ısınmayı önlemiştir.

2- Paraşütle atlamak

Uçak üzerinde yüksekten atlanıldığı zaman insan ağırlığı sebebiyle yer çekimi yüzünden sürekli hızlanan bir biçimde yere düşer. Paraşüt açıldığı zaman hava direnciyle karşılaşır ve uyguladığı direnç ile düşüşü yavaşlatır.

3- Uçurtma uçurmak

Uçurtma uçurmak için hava direncinden yararlanılır. Uçurtma sadece rüzgara ters orantılı olarak uçurulabilir. Bu da hava direnciyle temas etmesi sayesinde olur.

4- Savaş uçakları

Savaş uçakları ses hızını aşabilecek hava direncini en aza indirebilecek özelliktedir. Ancak iniş yaptıkları zaman yavaşlamak için hava direncini kullanmak için paraşüt açarlar.

5-Uçan Balon

İçindeki helyum gazı , havada ki yoğunluktan daha az olduğu için balon uçar. Ancak bir süre sonra hava da dirençle karşılaşır bu hava durumuna göre değişebilir. Atmosferin üzerine çıkması imkansızdır. Hava direnci katmanlar yükseldikçe değişiklik gösterir.

6- Uydular

iletişim araçları için gökyüzüne fırlattığımız uydular. Atmosferin dışına bırakılarak yörünge etrafında hava direncinden etkilenmeden dünya etrafında dönmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın