Hastalık Hastası Olmak ve Çözümleri

yorumsuz
406 views
Hastalık Hastası Olmak ve Çözümleri

 

Hastalık hastası olmak ne demektir. Neden hasta oluruz. Hasta olduğumuz zaman yaşadığımız korku ve kaygıları yenmek için hazırlanmış bir makale ile karşınızdayız. Benim çok ilgilimi çekti güzel yazmış yazar. Alıntı yapıp paylaşıyorum. Hasta olduğumuz zaman neler yaşadığımızı neler yapmamız gerektiğini kısaca özetle anlatıyor. Aşağı kaydır başlayalım.

 

Hastalık Hastası Olmak

Hastalıkların maddi sebepleri olduğu gibi manevi sebeplerinin de olduğunu bugün modern tıp kabul etmektedir. Yaklaşık olarak bundan bin yıl evvel yaşamış olan İbn Bahtişû (ِ450/1058) korku, keder ve öfkeyi hastalık sebepleri arasında saymıştır. İbn Sina, korku gibi güçlü heyecanların, organizmanın dengesini fiilen bozduğunu ve ölüme yol açabildiğini tespit etmiştir. Duygu ve heyecanların bu kuvvetli etkisi, ona göre, ruhta bir inanç ve hüküm oluştuğu ve bunu da bir sevinç veya elem takip ettiği zaman görülür.

Psikologlara göre “korku”, tehlikeler karşısında gösterilen bir duygu türü olup, en erken dönemlerde görülür ve insanın kendi varlığını koruma güdüsüne dayanır. Bebeklerin daha birkaç aylıkken yüksek sese karşı ağlayarak tepkide bulunması, korkunun belirtisidir. Psikayatrik hastalıklar içinde fobiler (korkular), en sık rastlanılan rahatsızlıklardır.

En yaygın ruh hastalıkları arasında ayrıca endişe, panik atak, fobiler, depresyon (üzüntü ve ıstırap duygusu), mani (depresyonun tersi), şizofreni (düşünme ve algılama bozuklukları) sayılmıştır. O yüzden hiçbir şeyi kafaya takmamak gerekiyor. Hayatı sessiz sakin sade yaşamak bir çok hastalıktan kaçınmak için güzel bir çözümdür.

Evhamlı kişiler, günlük hayatta karşılaşılabilecek küçük şeyleri dahi kafalarına takıp büyütürler. Her durumla ilgili kötü ihtimaller akıllarına gelir ve bunun gerçekleşmesinden korkarlar. Bu hastalar hem ruhsal hem de fiziksel anlamda sürekli gergindirler. Psikiyatrik bozukluklar tanınmazsa yeterli tedavi yapılamaz. Hastaların çoğu, uygun tedaviyi alana kadar birçok doktor dolaşır ve çantası, her birinden aldığı çeşit çeşit ilaçlarla dolar.

Hastalıkta Stres ve Kaygının Giderilmesi için Tavsiyeler

Kur’ân ve hadisler, her insanın tabii yapısının ayrılmaz bir özelliği olan korkunun, doğru yönlendirilmediği zaman insana çok büyük kaygı ve endişe vereceğini, Allah korkusunun ise, insanı başka endişelerden kurtaracağını haber vermişlerdir. “Şeytanın ancak kendi dostlarını korkutacağı” haber verilmiştir. Ayrıca kalpleri hasta (nifak hastalığı) olan münafıkların korkak olduklarına vurgu yapılmıştır. Kur’an’da, insanların korktukları hususlar, ölüm korkusu, düşman ve savaş korkusu, fakirlik korkusu sürgün korkusu, insan korkusu, zulüm baskı görme korkusu olarak sayılmıştır. Zalim ve zorbalar, insanların bu psikolojilerinden yararlanarak korku vasıtasıyla halkı sindirmeye çalışmışlardır.

Hadislerde korkaklık ile cimrilik arasındaki ilişkiye vurgu yapılmış ve bir adamda bulunabilecek en şerli ahlak olarak şiddetli bir cimrilik ve korkaklık olduğu haber verilmiştir. Hattabî, hadiste geçen “şuh” kelimesini, kişiye vacip olanı (zekâtı) vermekten menedecek kadar cimriliğin şiddetli hâli olduğunu söylemiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın