Harf Devrimi Kısaca

yorumsuz
662 views
Harf Devrimi Kısaca

 

Harf Devrimi nedir , Kısaca Harf devriminin amacı nedir , ne zaman oldu , özellikleri , önemi , sonuçları nelerdir kısa özet kütüphane kaynakçalı bilgiler ile hakkında bilgi veriyoruz. Ödev için kullanıma uygundur tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Harf Devrimi 1 Kasım 1922

19. yüzyıl sonunda bazı ileri görüşlü Osmanlı aydınları, Arap alfabesinin okuma ve yazmayı zorlaştırdığından bu alfabeyi basitleştirmeyi düşünmüşler ise de bu konuda başarılı olamamışlardır. Bazı düşünürler Latin kökenli alfabenin Türkçeye ne kadar uygun olduğunun farkına varmış olsalar da bunu açıkça dile getirememişlerdir. Arap alfabesinden ayrılmanın, insanlarda İslamiyet’ten ayrılmayı, uzaklaşmayı çağrıştıracağı gibi boş bir inanış meydana gelmiştir. Ama yeni Türkiye devletinde alfabe sorununu da çözmek zamanı gelmişti. Mustafa Kemal’e bu konuda iletilen önerilerden bazıları, Arap alfabesinden, Latin alfabesine geçişin bir süreç halinde olmasına ilişkindi. Türk insanını bu süreç içerisinde yavaş yavaş Latin alfabesine alıştırmak fikrine Mustafa Kemal sıcak bakmamıştır. ‘Bu geçiş döneminde herkes yine Arapça okuyup yazacaktır, alışkanlık sürüp gidecektir. Bu iş altı ayda ya olur ya da hiç olmaz” sözleri alfabe değişikliğinde devrimci bir anlayışın gerekliliğini ortaya koyar.

1 Kasım 1928 yılında TBMM “Türk Harfleri Hakkında Kanun’u kabul etti. Böylece yazı devrimi başladı. Bu kanun uyarınca ortaya çıkan değişiklik için altı ay gibi bir zaman dilimi belirlenmiş olmasına rağmen, çok kısa bir zamanda Türk halkı yeni alfabesine sahip çıkmış ve bu alfabeyle okuyup yazmada müthiş bir ilerleme kaydetmiştir.Türk Harf İnkılabı dünya tarihinde benzersiz olaylardan birisidir. Bir kültürün bir ulusun aşağı yukarı sekiz yüzyıllık alfabesini bütünüyle değiştirip, başarı ile benimsemesi başka hiçbir yerde görülmemiştir. Bu harf değişikliği hem okuma – yazma işini kolaylaşmış, hem de oluşturulmaya çalışılan eğitim sisteminin, daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesi sağlanmıştır.

Kaynakça: MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın