Hangi ibadetler için abdest alınır kısaca

yorumsuz
256 views
Hangi ibadetler için abdest alınır kısaca

Hangi ibadetler için abdest alınır kısaca ödev için düzenlenmiş bilgiler. Güncel din kültürü ve ahlak bilgisi düşünelim ödevi abdest niçin , kısa özet olarak cevaplıyoruz. Bilgiler başka yerde yoktur. Özgün olarak yeni yazılmıştır. Başlayalım.

Hangi ibadetler için Abdest alınır

İslam dininde biz Müslümanlar için abdest almak bazı durumlarda sünnet , bazı durumlarda ise farz işlevi görmektedir.  Dinimize göre abdest almadan namaz kılmak haramdır. Ancak abdest almadan camiye girmek haram değil , mekruh sayılır.

Abdest almanın şart olduğu durumlar şunlardır:

Cenaze namazı dışında tüm namazları kılmak için , abdest almak şarttır.

Kur’an-ı Kerim e dokunmak  için abdest almak gerekir.( Abdestsiz bir kimse Kur’an-ı Kerim’e dokunması dahi haramdır. ) (Eğer Kılıfında ise bazı koşullarda abdestsiz dokunabilir.)

Haccın ve umrenin bir bölümü ve Kabeyi tavaf etmek için abdestli olmak şarttır.

 

Hangi durumlarda Abdest Alınması Gerekir

Başka dinlere mensup olup , Müslüman olmaya karar veren bir kimse abdest almak zorundadır , gusül etmesi gerekir.

Ölen bir kimse ahiret yolculuğuna uğranmadan önce abdest aldırılır.

Abdesti olmayan kimsenin, hangi dille yazılmış olursa olsun Allah-u Teala’nın ismine, onun özel sıfatlarına dokunması, vacip ihtiyata göre haramdır.

 

Soru : Latin harfleriyle yazılmış Kur’an-ı kerim meallerini veya tefsirlerini abdestsiz tutmak caiz midir?
Cevap: Latin harfleriyle yazılmış Kur’an-ı kerim meallerini veya tefsirlerini abdestsiz tutmak caiz midir?

 

Soru: Mezhepler arasında abdestin alınması gereken durumlar ve farzları arasında fark var mıdır? Diyanet İşleri

Cevap: Hanefîlere göre abdestin farzları, Kur’an-ı Kerim’de (Mâide, 5/6) ifade edildiği üzere; yüzü yıkamak, kolları dirseklerle birlikte yıkamak, başı mesh etmek, ayakları topuklarla birlikte yıkamaktır (Mevsılî, el-İhtiyar, I, 40-42).
Şâfiîlere göre bu şartlara ilaveten, abdeste niyet etmek ve tertip (abdest organları yıkanırken âyetteki sırayı gözetmek) de farzdır (Şirbînî, Muğnî’l-muhtâc, I, 85-95).
Hanbelîler, tertibi ve bir görüşlerinde organların ara verilmeden art arda yıkanmasını/muvâlâtı (İbn Kudâme, el-Muğnî, I, 189, 191); Mâlikîler ise, niyet ve abdest organlarının art arda yıkanması yanında, organların yıkanırken ovulmasını da abdestin farzlarından sayarlar (Haraşî, Şerhu Muhtasar, I, 120).
Abdestin ittifak edilen farzlarının ayrıntılarıyla ilgili de mezhepler arasında bazı farklılıklar vardır. Hanbelîlere göre yüzü yıkamanın kapsamına ağza ve burna su vermek dâhildir (İbn Kudâme, el-Muğnî, I, 166). Aynı şekilde hem Mâlikîlere hem de Hanbelîlerce tercih edilen görüşe göre başın tamamını mesh etmek, başı mesh etme farzının kapsamındadır (İbn Kudâme, el-Muğnî, I, 175-176; Haraşî, Şerhu Muhtasar, I, 124-125).

Kaynak: https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/38/mezhepler-arasinda-abdestin-farzlari-konusunda-farklilik-var-midir-

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın