Hamd Tesbih ve Mağfiret Kavramları

yorumsuz
207 views
Hamd Tesbih ve Mağfiret Kavramları

Hamd tesbih ve mağfiret kavramlarının anlamını sözlüklerden araştırınız. Allah’a hamdetmek ne demektir? Allah’tan niçin mağfiret dilemeliyiz. Din kültürü dersi ödevi için düzenlenmiş soru cevap etkinlik ödevidir. Tüm cevapları sitemizde bulabilirsiniz. Başlayalım.

Hamd Tesbih ve Mağfiret Kavramları

Hamd kavramı : Yalnızca Allah’ı öven bir kelimedir.  “Bir ihsana karşı kalbin medih ve şükür duygularıyla dolması ve o ihsan sahibini tâzim etmesi”.
Tesbih: Dini terim olarak tesbih Allah’ı (c.c.) yüceliğine layık olmayan kusur ve eksikliklerden, yanlış nitelemelerden gerek inanç gerekse söz ve kalp ile tenzih etme anlamına gelir.
Mağfiret : Allah’ın, kullarının işlediği suç ve günahları örtüp affetmesi, bağışlaması anlamına gelen bir terimdir.

Allah’a hamdetmek ne Demektir?

Allah’a hamd olsun dediğimiz zaman , Kainattaki yaratılmış olan,yaratılmakta olan,tüm varlıkların niteliklerinin Allahın tecellisi olduğu hakikatını bildiğimizi teyit eder ve Allah’a hamdederiz. Hamdetmek ile şükretmek arasında farklar vardır.  Her şükür bir hamd sayılır. Ancak hamd sadece Allah’a (cc) kullanılan bir terimdir.

Allah’tan Niçin Mağfiret Dilemeliyiz?

Allah için her avcumuzu semaya açtığımızda , affet Yarabbi dediğimiz de Allah’tan mağfiret dilemiş oluruz.  Mağfiret dilemek , bağışlanmayı dilemek anlamındadır. Allah katında yaptığımız suçlardan , işlediğimiz günahlardan , pişman olmak utangaçlık duymak , tövbe etmek ve sonunda günahlarımızın af olması için Allah’tan bağışlanmayı dilememiz gerekir.

Rab’leri olan Allah’a iman etmiş olanlar “Şüphe yok ki, görmedikleri halde Rab’lerinden korkanlara mağfiret ve büyük bir ecir vardır” (el-Mülk, 67/12). ayeti ile mağfiretin önemini daha iyi anlaşılmaktadır.

İzacae Sureden çıkartılacak anlam?

Yaptığı yanlışların farkında olan , ferkerderek pişman olan , bu pişmanlığı yüzünden Allah’tan mağfiret ( bağışlanmayı ) dileyen kul , kalben ve ruhen tövbe etmelidir ki Allah , tövbeleri çok kabul edendir.

İman ederek salih amellerde bulunan ve iyi davranış sahibi kimselerin de Allah’ın mağfiretine ulaşacakları aşağıdaki âyetlerde açıklanmaktadır:

“Allah, iman edip, salih amellerde bulunanlara mağfiret ve büyük ecir vadetmiştir” (el-Mâide, 5/9; el-Feth 48/29).

“Allah, iman edip salih amel işleyenlere -ki onlar iğin mağfiret ve cömertçe verilmiş rızık vardır- ve ayetlerimizi hükümsüz bırakmak için yarışanları -ki onlara da iğrenç ve can yakıcı azab vardır- yaptıklarının karşılığını vermek için kıyamet saati gelecektir” (es-Sebe’, 34/4,5).

“Cömertçe verilmiş rızık ve mağfiret, imân eden ve salih amelde bulunanlar içindir” (el-Hacc, 22/56).

Hamd tesbih ve mağfiret kavramlarının anlamını sözlüklerden araştırınız. Allah’a hamdetmek ne demektir? Allah’tan niçin mağfiret dilemeliyiz. Din kültürü ödevi burada bitmiştir. Araştırma yaparak sitemizde tüm ödevleri bulabilirsiniz. Başarılar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın