Halkçılık Hakkında Bilgi inkılap Tarihi

yorumsuz
401 views
Halkçılık Hakkında Bilgi inkılap Tarihi

 

Halkçılık nedir , Halkçılık ilkesinin anlamı nedir , Atatürk ‘ün halkçılık konusunda düşünceleri hakkında kısa özet olarak bilgi veriyoruz. Kütüphane kaynakçalı bilgilerle halkçılık kısaca maddeler halinde paylaşıyoruz. Ödeviniz için kullanıma uygundur tek sayfa çıktı da alabilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

Halkçılık Nedir Kısa Bilgi

Halkçılık hakkında bilgi vermek gerekirse , tanımlayabilmek gerçekten zordur. Zira çoğu zaman ulus ile halk, kavramları birbirinin yerine kullanılmış ya da iç içe geçmiştir. Pek çok kez halk kavramı tanımlanırken, “belli ya da farklı köklerden gelen, aralarında tarih ve kültür birliği bulunan; bir arada bulunma isteği ile yaşamını sürdüren toplum” ifadesi kullanılmıştır. Bugün bir halk kavramı varsa bunu ulustan ayırmamız gerekmektedir. Bu konuya halkın “bir ülkede yaşayan yurttaşların oluşturduğu topluluk” olarak tanımlanır.

Atatürk ve Halkçılık

Atatürk’ün ortaya koyduğu halkçılık kavramı, çağdaşı olan Rusya’daki popülizmden de Ziya Gökalp’in halkçılığından da farklıdır. Rusya’daki popülizm tamamen siyasi idi. Keza halkı, Çarlık rejimine dair her şeyi yok etmeye çağırıyordu. Ziya Gökalp’in halkçılığı ise kültür ve medeniyet ikiliğini, aydın ve halk kadrosu arasında karşılıklı sindirme amacı vardır ama Atatürk halkçılığı ne sadece siyasi ne de sadece hukukidir. Bu özelliklere sahiptir ama diğerlerinin ihmal etmiş olduğu sosyoekonomik bir sistemdir aynı zamanda. Nitekim 1 Aralık 1921 tarihli bir konuşmasında halkçılığı tanımlarken O’nu bir toplumsal düşünce olarak almıştır. Bu yaklaşımda halkçılık, halk için halkı ezen bir model değil tersine kuvvetin, kudretin, egemenliğin ve yönetimin doğrudan halka verilmesidir.

Halkçılığın Önemi Nedir

Atatürk’ün fikir sistematiği içinde önemli olan diğer bir durum da, Türkiye’de sınıfsız bir toplum meydana getirme anlayışıdır. “Türkiye Cumhuriyeti halkını, ayrı ayrı sınıflardan oluşmuş değil fakat ferdi ve sosyal hayat için iş bölümü itibarıyla çeşitli mesai erbabına ayrılmış bir topluluk olarak kabul etmektir.” Sözleri bunu en güzel biçimde açıklamaktadır. Bu işbölümü ile oluşan tabakalaşma ise şöyledir:

  • 1)Çiftçiler
  • 2)Küçük sanat sahibi ve esnaf
  • 3)İşçi
  • 4)Serbest meslek sahibi
  • 5)Sanayici
  • 6)Tüccar
  • 7)Memur

Atatürk ”Bunların her birinin çalışması umumi camianın hayat ve saadeti için zorunludur.” demiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın