Hacizli Toprak kitap özeti Konusu

yorumsuz
310 views
Hacizli Toprak kitap özeti Konusu

 

Hacizli Toprak kitap özeti paylaşıyoruz. Yazar Cengiz Tuncer romanı olan Hacizli Toprak kitabı kısa özet konusu ve ana fikri ile birlikte tak başlık altında düzenledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılarak tek başlıkta toplanmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Başka yerde bulamazsınız.

 

 

 

Hacizli Toprak kitap özeti

Uzaktan Karaahmetli köyüne doğru atlı bir araba hızla yaklaşmaktadır. Tepede kayalara oturarak sigara saran Sar’osman, Seydali ve Durmuş arabaya öfkeyle bakmaktadırlar. Çünkü .gelen Mastan Ağa’dır Adı, köylünün gözünde uğursuzluk, açlık ve haciz demektir. Mastan’ın soyu böyle bir düzeni sürdürmüştür öteden beri. Şimdi de piyango Karaahmetli köyüne vurmuştur: Ağa, ailesiyle .buraya yerleşmeye gelmektedir Köye adını veren geçmiş bir olay, kuşaktan kuşağa iletilir. Vaktiyle, yörenin haraç yiyen beyine kafa tutan Karaahmet dağa çıkar. Oradan köylünün hakkını korumaya çalışır. Okur yazar olan hafız Mastan’ı da yanına alır.

Çevredeki beyler gitgide tedirgin olmaya başlarlar. Karaahmet’i yakalayana ya da öldürene yüz altın vaat edilir. Hafız Mastan paraya tamah eder. Karaahmet’i bir gece pusuya düşürerek öldürür. Altınlara konar. İşte bugünkü Mastan Ağa, onun torunudur. Bu olayı köyde herkes bilir ve için için kin güder Hasan, Karaahmet’in akrabasıdır. Bir gün kahvede otururken, Mastan, Karaahmet’e hakaret eder. Hasan hemen ayağa kalkar. Güçlü kuvvetli bir gençtir. Mastan korkarak susar. Ama .Hasan’ın da ilerde başına bela olacağını sezer.

Hacizli Toprak kitap özeti 2. bölüm

Bir gün Hasan, Mastan’ın kızı Aliye ile karşılaşır. İki genç birbirlerinden hoşlanırlar. Aliye —babasının tersine— iyi yürekli, dürüst bir kızdır. Mastan’ın köylüye yaptığı kötülükleri Hasan’dan dinledikçe şaşırır. Böyle bir babanın kızı olmaktan utanır. Hasan’la sık sık buluşurlar. Aralarındaki ilişki zamanla sevgiye .dönmüştür Başaklar olgunlaşır. Köylü canla başla çalışır. Orakları sallarken herkesin kafasında tek düşünce bulunur Mastan’a borçlarını ödemek, onun ezici bakışlarından kurtulmak… Hacizli toprak kitap özeti.

Fakat, ansızın hava bozar, yağmur gelir. Oysa onların rüzgara ihtiyacı vardır. Harmanı sürmüş, savurmayı beklemektedirler. Yağmurdan kurtarabildikleri buğdayları evlerine taşırlar. Mastan Ağa buna sevinir. Gerçi o da zarara uğramıştır, ama ardından daha büyük bir kür geleceğini düşünmektedir. Köylü, ürününü satıp para kazanamayınca, borcunu ödemeyecek, Mastan da haciz yoluyla .onların tarlalarına konacaktır Neyse ki ertesi gün hava açar. Köylüler ürünü yeniden tarlaya taşıyarak yayarlar. Buğdaylar kısa zamanda kurur. Hafif bir .rüzgâr çıkınca savrulma işi de bitmiş olur.

Hacizli Toprak kitap özeti 3. bölüm

Bir gün Hasan yine Aliye ile buluşur. Kendi durumlarını konuşurlar. ilişkilerinin sonu nereye varacaktır? Aliye babasıyla konuşup gönlünü yapacağını söyler. Fakat Mastan olayı öğrenince adamakıllı öfkelenir. Kızını bir güzel döver. Karşılaşınca, Hasan’a dik dik, hınçla bakmaya başlar. Bir süre sonra Hasan’ın buğday ambarı yanar. Yaktıran odur. Amacı Hasan’ı kendine borçlu yapmak, hacizle tarlasını elinden alarak onu köyden ayrılmaz. Direnir. Bunun üzerine, Mastan kara çalarak onu içeri attırır. Fakat, suçsuzluğu anlaşılınca, Hasan salıverilir. Mastan bir süre korkusundan dışarı çıkamaz. Çünkü köylü de Hasan’ı tutmaktadir.

Ekin mevsimi gelir. Köylüler yine parasızdır. Öyleyken, Mastan’dan borç almak, tohumluk istemek ağırlarına gider. Bankadan kredi sağlamaya girişirler. Kasabaya inerek bankaya başvururlar. Müdür kredilerin tükendiğini, Ankara’ya durumu yazacağını bildirir. Köylüler beklerler, ama sonuç çıkmaz. Sonunda, .umarsız kalarak, Mastan’ın kapısını çalarlar Mastan, kendisine değil de bankaya gittikleri için onları günlerce oyalar. Bir çeşit öç alır. Bu yüzden tarlaların tavı kaçar. Kimi köylüler yiyecekleri buğdayı ekerler, ama artımlı bir ürün kaldıramazIar. Günlük ekmeklerini çıkarabilmek için çevredeki zenginlerin topraklarında ırgatlığa giderler. Fakat ücretler düşük ve işsiz sayısı yüksek olduğundan gidenlerin çoğu eli boş dönerler.

Hacizli Toprak kitap özeti son bölüm

köylerine Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Bir gün Hasan köy kahvesinde oturan Mastan’a silahını çeker. Hacizlediği tarla ve bağları sahiplerine geri verdiğini belirten bir kağıt imzalatır, sonra çekip gider. Köylüler sevinir, için için Hasan’ı kutlarlar, ama ağanın .şerrinden de korkarlar Günler çabuk geçer. Hasan, toprağını Mastan’a kaptırdıktan sonra, yakındaki bir tanıdığın tarlasına yarıcı olarak girmiştir. O gün de çok çalışmış, yorulduğu için bir ağaç altına uzanmıştır. Üzüntülüdür. Düşüncelere daldığı bir sırada, birden Mastan’ı karşısında bulur. Elinde tabanca vardır. imzaladığı kağıdı ister. Hasan vermez.

Geri geri çekilerek ağacın arkasına geçer. Mavzeri biraz ötededir. Mastan ateş eder, onu omuzundan yaralar. Hasan yere yıkılır. Ayağıyla mavzerini çekip alır. Mastan’ı vurur Köylüler silah seslerine koşarlar. Bu arada ağanın atlı arabası hazırlanır. Arkadaşları Hasan’ı arabaya koyarak hastaneye yollanırlar. Aliye olayı duyar, deli gibi sokağa fırlar. Hızla giden arabaya yetişir, arkadan asılır, kendisini içeri çekerler. Hasan’a bakarak ağlar. Ama bir yandan da sevinir. Engeller ortadan kalkmıştır. Artık .Hasan’la evlenebilecektir. Hacizli toprak kitap özeti burada bitmiştir.

Not:  Bu değerli romanı kim yazdı biliyor musun? Hakkında bilgi edinmek ister misin. Hacizli toprak kitap özeti paylaştığımız eserin sahibi ile ilgili bilgi edinmek istiyorsan buraya tıkla. Cengiz Tuncer Hayatı ve Eserleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın