Gurbet Yavrum Kitap özeti

yorumsuz
527 views
Gurbet Yavrum Kitap özeti

 

Gurbet yavrum kitap özeti kısa ve farklı olarak paylaşıyoruz. Aysel Özakın kitabı olan Gurbet Yavrum romanı kısa özet konusu ve ana fikri ile birlikte paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı doğruluğu kanıtlanmış tozlu kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Başka yerde yok. Başlayalım.

 

 

 

Gurbet Yavrum Kitap özeti

Yetmişine merdiven dayayan baba, altı yıldır Kanada’daydı. Yalnız yaşıyordu. Çocukları kaç kez Türkiye’ye dönmesini yazmışlar, o umursamamıştı. Karısıyla dargındı. En küçük kızıyla arkadaşça mektuplaşıyor, yurdundan haberler alıyordu. Yakında kızı, kendisini görmeye gelecekti. Memlekette sıkıyönetim …vardı, kızını işten uzaklaştırmışlardı Kız uçaktan inince babasını aradı. Baba, kalabalığın ortasında şaşkın bir çocuk gibi bekliyordu. Saçları ağarmıştı. Heyecanlıydı. Gülümseyerek ona doğru yürüdü. Birden kollarını açtı. Kucaklaştılar. Çok mutluydu. Bir taksiye binerek evin yolunu .tuttular Babasına kitap, rakı ve bulgur getirmişti. Balkona sofrayı kurdular.

Baba çiğ köfteyi yoğurdu, kız mezeyi hazırladı. Birlikte yiyip .içtiler. Bol bol konuştular, anılarını tazelediler. Geç vakit yattılar Erkenden uyanan genç kız düşünüyordu: Babası yaşamı boyunca çok şey olmak istemişti: Aydın bir din adamı, yazar, ülkücü öğretmen. Fakat tuttuğu her iş yarım kalmıştı. Bundan ötürü, başta karısı olmak üzere dayıları, teyzeleri hep onunla eğlenmişlerdi. En son bir köyde öğretmen vekilliği elde etmişti. Köylüleri aydınlatmaya uğraştığı, kooperatifçiliği savunduğu için işinden çıkarılmıştı. Geceleyin evi taşlanmıştı. Tek başına, elinde valiziyle kasabaya dönmüştü. Yine başarısızlığa uğramıştı. Sonunda, Kanada’ya gitmeye karar vermişti.

Gurbet Yavrum Kitap özeti 2. bölüm

Orada iyi bir iş bulacak, para biriktirecekti Baba kız göl kenarında pikniğe gittiler. Suda yüzen küçük yelkenlilere baktılar. Kız çimenlere uzandı. Şehirde yükselen gökdelenleri, karşıdaki dağları seyretti. Daldı: Türkiye’de doğudan batıya göç etmişlerdi. Babası bir Arap’tan ucuza bir arsa satın almıştı. Bir tepenin üstünde, susuz, rüzgürlı, bomboş bir toprak parçası. Karısı ve dört çocuğuyla orada yerleşmeyi tasarlamıştı. Nitekim, bütün aile günlerce canla başla çalışarak bir ev kondurmuşlardı oraya. Doğa çok güzeldi. Aşağıda deniz görünüyordu. Birkaç yıl içinde tepe, yapılarla dolmuştu. Baba o sıra geceleri bir otelde çalışıyordu. Bir oyun yazmış, fakat hiçbir yerde oynatamamıştı. Gurbet yavrum roman özeti

Kızı da onun gibi yazar olmaya özeniyordu. Yazılarını öğretmenleri beğeniyorlardı. Bundan yüreklenerek neredeyse okulu bırakacaktı. Annesi onu güçlükle caydırmıştı Kız ikircim içindeydi: Acaba annesinin iki ay önce öldüğünü söylese miydi? Babası çok mu üzülürdü? Annesi güzel bir kadındı, soyluydu. Fakat evlenmesi onun için bir talihsizlik olmuştu. Kocasının başarısızlıklarından ötürü epey çile çekmişti. Baba bir ara gümrükte çalışmıştı. Rüşvetle yapılan kaçakçılığı önlemeye yeltenince çıkarcıların öfkesini uyandırmıştı. Kendisine tuzaklar kurmuşlardı.

Gurbet Yavrum Kitap özeti 3. bölüm

Sonunda, dayanamayarak istifayı basmıştı. Bir süre ticaretle uğraşmıştı, ama sabırlı ve becerikli olmadığından, elivini kötüye kullanmaktan sekiz aya hüküm giydiğini öğrenince İstanbul’a kaçmıştı. Fakat yakalanmış, içeri atılmıştı. Orada bir hükümlüden ciltçiliği öğrenmişti. Hapisten çıkınca ciltçilik yapmaya başlamıştı. Kız, babasının koluna girdi. Yavaş yavaş dağa tırmandılar. Fotoğraf çektiler. Çevre yeşil, bakımlı ve temizdi. Tepedeki kendi evlerini düşündüler. Orada babası bir caminin yapılmasına .önayak olmuş, sonra da imamlığını yapmıştı Dağdaki bir kahveye vardılar. Baba, kızına dondurma ısmarladı. Bol bol konuşup gülüştüler.

Dağ evindeyken akrabadan Sıddık Bey’le eşi onları görmeye gelmişlerdi. Zamanla ilişkiler ilerlemiş, sıkı fıkı olmuşlardı. Sıddık Bey tütün tüccarıydı. Babanın yanında çalışmasını istemişti. İyi bir işti. Bir süre sonra evi satarak İzmir’e taşınmışlardı. Fakat mutlulukları uzun sürmemişti. Baba, iş yerinde tanık olduğu haksız, kirli oyunlara dayanamayarak ayrılmıştı. Bu yüzden eşiyle atışmışlardı. Karısı ağlayıp sızlanmış ve küsmüştü. Baba işsiz kalınca evi satmıştı. Bir ara bir kitabevine girmişti. Yazık ki az sonra oradan da uzaklaştırılmıştı. Anne, yorgun ve hasta düşmüştü. Artık dikiş de dikemiyordu. Abla ile ağabey bir fabrikada işçiliğe başlamışlardı.

Gurbet Yavrum Kitap özeti 4. bölüm

Küçük kız da kışın okuyor, yazın onlara …katıllyordu Öğleden sona baba kız alışverişe çıktılar. Büyük bir mağazadan giysiler aldılar. Dışarda bir havuzun başında oturup çevreyi seyre daldılar. Ortalık çeşitli uluslardan göçmenlerle doluydu. .Çoğu dalg ındı Kız liseyi bitirince yatılı okula girmişti. Pek sevinmişti buna. Çünkü özgürdü artık. Birtakım kız, erkek arkadaşlar edinmişti. Birlikte gezilere çıkıyor, konuşup tartışıyorlardı. Özellikle toplumculara yakınlık duyuyordu. Yön dergisini okuyan bir gençle tanışmıştı. Hoşlanmıştı ondan. Bir akşam bahçede öpüşmüşlerdi. Geceleyin yatakhanede battaniyeyi başına çekerek ağlamıştı. Sonunda evlenmeye karar vermişlerdi.

Yazın İzmir’e annesini görmeye gitmişti. Kocasından ayrı yaşıyordu. Yeniden iğne yapmaya başlamıştı. Ona göre, “sebatsız, geçimsiz, kavgacı, tavizsiz bir adam”dı kocası. Bu yüzden bütün aile perişan olmuştu. Şimdi evin parasıyla bir kırtasiyeci dükkanı açmıştı. Kız gidip onu da görmüştü. Babası hem şaşırmış, hem de sevinmişti. Birlikte kebap yemişlerdi Ayrılacakları gün geldi. Baba başarısızlıklarını biliyor, üzüntü duyuyordu. Kızına kendisine benzememesini söyledi. Valizi birlikte yerleştirdiler.

Gurbet Yavrum Kitap özeti son bölüm

Kız önce New York’a, oradan da Türkiye’ye uçacaktı. Belki bir daha Kanada’ya gelmeyecekti. Dört yıl sonra babası emekli oluyordu. O da yurduna dönecekti. Bu arada karısı Kanada’ya gelirse sevinirdi. Artık inatçılığı, dargınlığı bırakmalıydı. Birlikte dönerlerdi Kızın hava alanındaki gözleri buğulandı. Babası sabah izin alıp gelmişti. Mavi üniforması buruşmuştu. Kızının Kanada’da kalmasını istedi. Ama olanak yoktu buna. Ayrılmaları gerekiyordu. İkisi de üzgündü. Vedalaştılar. Yolcuları uçağa çağırıyorlardı. Kız, camlı kapıya doğru yürüdü. Gurbet yavrum kitap özeti burada bitti.

Gurbet Yavrum Romanı Konusu ve Ana Fikri

Roman, bireyle toplum arasındaki bağı açıklamaya çalışıyor: Toplumsal gerçeklik insanın gerçekliğini oluşturuyor, insan da toplumsal gerçekliği değiştirmeye yöneliyor. Romanın başkişisi de toplumsal oluşumun bir ürünüdür.

Aysel Özakın Kısaca Hayatı

Aysel Özakın, 1942’de Urfa’da doğdu. İlk ve ortayı İzmir’de okudu. 1963’te Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü’nü bitirdi. Çeşitli liselerde öğretmenlik yaptı. 1979’da Alnında .Mavi Kuşlar ile Madaralı Roman Ödülü’nü kazandı.

Aysel Özakın eserleri

Roman: Gurbet Yavrum (1975), Alnında Mavi Kuşlar (1978), Genç Kız ve Ölüm (1980).
Hikaye: Sessiz Bir Dayanışma .((1976), Kanal Boyu (1982), Mavi Maske (1988 )

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın