Günlük Hayatta Konuşma Kuralları

yorumsuz
373 views
Günlük Hayatta Konuşma Kuralları

Günlük hayatta konuşma kuralları nelerdir , günlük konuşma türleri kısaca açıklıyoruz. Günlük yaşantımızda kültürlü konuşmak için yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler maddeler halinde paylaşıyoruz. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Kendinizi geliştirmek için tamamını düzgün okuyun. Ödev içinde kullanabilirsin. Başlayalım.

 

Günlük Hayatta Konuşma Kuralları

Günlük hayatımızın akışı içerisinde hazırlıksız olarak yaptığımız konuşma şekillerine günlük konuşmalar diyoruz. Hazırlıksız da olsak belli bir kurala göre yapılması gereken bu tür konuşmalarda;samimiyet, doğallık, saygı gibi ögeler önem taşır. Hazırlıksız konuşmalarda genellikle kalıplaşmış ve herkesin onayladığı konuşma kalıpları kullanılır. Bazen bu kalıpların dışına çıkmak mümkünse de aşırılıklar ilişki kurduğumuz insanları rahatsız edebilir. Belli başlı günlük konuşma türlerini aşağıya alıyoruz:

Günlük Yaşantı da İnsanlarla Selamlaşma

Birbiriyle herhangi bir yerde karşılayan insanların ilk anda söyledikleri sözlerdir. Dilimizde çok selamlaşma kalıbı vardır: Merhaba, günaydın, selam, iyi günler vb. en çok kullanılanlarıdır.

Hal hatır sorma

Selamlaşmanın ardından gelen ve daha yakın bir ilişkiyi temsil eden konuşmalardır: Nasılsın, iyi misin, çoluk çocuk nasıl, işleriniz ne alemde, keyfiniz yerinde mi, ne var ne yok gibi bir çok kalıplaşmış hal hatır sorma sözleri vardır.

Günlük Hayatta Konuşma ve Tanışma

Tanışma Yeni karşılaştığımız henüz hakkında bilgi sahibi olmadığımız bir insanı tanıma veya bir başkasına bir başkasını tanıtma sözleridir: Adını soyadını, işini ve memleketini söyleyerek kısa tanışma ve tanıştırmalar yapılabilir. Yanlış Bir hareket ve söylem tanışmayı ilk başladığı anda bitirebilir. Seviyeli ve kibar konuşmak önemlidir.

Soru ve cevap

Günlük hayatın hızlı akışı içinde bir çok vesileyle bir çok insanla iletişim içinde bulunabiliyoruz. Bulunduğumuz ortamlar gereği etrafımızdakiler ile soru ve cevap diyaloglarımız olabiliyor. Bu tür konuşmalarda, konuştuğumuz kişiye uygun bir hitap ve üslup seçme oldukça önemlidir. Küçük düşürücü, moral bozucu ve uygunsuz hitap ve üsluplar konuşmayı başlamadan bitirir.

Baş Sağlığı dileme

Ölüm gibi üzücü olaylar karşısında, yakınlarımızı arayıp onların üzüntülerine ortak olmak, bir anlamda onların acısı paylaşmak yerinde bir davranışlar. Kültürümüzde başsağlığı dileme (taziye) ile ilgili; Allah sabır versin, Allah taksiratını affetsin, Allah rahmet eylesin vb. sayısız kalıp sözler vardır.

Özür dileme

Yaptığımız bazı davranışlar veya sarf ettiğimiz bazı sözler dolayısıyla ilişki içinde olduğumuz insanları kırabiliriz. Bunu telafi etmenin en güzel yolu, uygun bir ortamda ve uygun bir dille özür dilemektir. Bir kusur karşısında özür dilemenin erdem olduğu unutulmamalıdır. Özür dileyen insana karşı nazik olmak ve özrünü kabul etmek de büyük inceliktir.

Telefonla konuşma

Cep telefonları= giderek hemen herkesin elinde görüldüğü bir ortamda, telefonla konuşma adabı da önem kazanıyor. Telefon eden kişinin kendini tanıtıp bir selam cümlesiyle konuşmaya başlaması, ardından fazlasıyla ayrıntıya girmeden konuyu anlatması ve veda cümlesiyle konuşmayı bitirmesi klasik ve adaba uygun bir konuşma şeklidir.

Kutlama

Elde ettiğimiz başarılar veya sahip olduğumuz yeni yeni değerler dolayısıyla sevinçli olur, bazen mutluluktan havalara uçarız. Böyle durumlarda bu duyguları yakınlarımızla paylaşmak istemek en doğal hakkımızdır.. Bu durumda dostlarımızın bizi araması ve tebrik etmesi çok yerinde bir davranıştır.

Geçmiş olsun dileme

Başa gelen talihsiz bir olay, geçirilen bir hastalık veya maddi ve manevi kayıplar dolayısıyla üzülürüz. Aynı sevinçli anlarımızda olduğu gibi dostlarımız’ yanımızda görmek ve kederlerimizi paylaşmak isteriz. Üzüntülerin paylaşıldıkça azaldığını hepimiz biliriz. Böyle durumlarda yakınlarımızın araması veya bizzat ziyaret edip uygun konuşma kalıplarını kullanarak geçmiş olsun dilemesi gerekir.

Not: eğer ilginizi çekerse şu konuya da bak  >> Topluluk Önünde Konuşma

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın