Güllüceyi Sel aldı kitap özeti Farklı

yorumsuz
423 views
Güllüceyi Sel aldı kitap özeti Farklı

 

Güllüceyi Sel Aldı kitap özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Yusuf Ziya Bahadınlı kitabı Güllüceyi Sel Aldı konusu ana fikri , roman özet kısa ve uzun versiyonu birleştirip tek başlık altında sizlere sunduk. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Başka yerde yok. Başlayalım.

 

 

 

Güllüceyi Sel Aldı özeti

Güllüce köyü —nüfusu iki bini aşınca— belediye olur. Bunun için Bizim Partili Ali, Mustafa, Durak, Hasan, Cevher çok çalışırlar. Öğretmen Aydın da onlara arka çıkar. Öte yandan, köyün kırk yıllık muhtarı Memiş Kâhya onlara engel olmaya uğraşır, ama başaramaz… Bu yüzden tasalanır. Kaymakam, Memiş’i yatıştırır. Aydın’ın konuşmalarını kendisine iletmesini öğütler. Ayrıca, belediye seçimi için muhtarlıktan çekilmesini ve iyi hazırlanmasını salık verir Memiş, Güllüce’ye dönünce, birtakım köylülere ziyafet çeker.

Kaymakamın belediye başkanlığına kendisinin seçilmesini istediğini söyler. Köylülere vaatlerde bulunur, propaganda yapar. Elvan Hoca ile Sait Efendi’yi camiye aylıklı imam yapacağına .söz verir Memiş’i sevmeyenler, Ali’nin seçilmesini isterler. Ali, Bizim Parti’nin başkanıdır, uyanık bir köylüdür. Öğretmenin arkadaşıdır. Köyün belediye olması için çok uğraşmıştır Ali ile Memiş’e karşı bakkal Sadık da başkan olmayı kurar. Borçlu müşterilerini sıkıştırır, kendisine oy vermelerini ister. Ancak bu koşulla borçlarını erteleyecektir.

Güllüceyi Sel Aldı özeti 2. bölüm

Köylüye bedava bez, .sabun dağıtır Sadık’ın kızı Ayla şehirde okumaktadır. Köyden, öğretmen Aydın’la ilişkisi vardır. Aydın da onu sevmektedir. Fırsat buldukça ona mektuplar yazar. Güllüce’de olup bitenlerden haber verir Arkadaşı kahveci Mustafa, Ali’yi Hıdır’ın dul kızı Gülbahar’la evlendirmeyi düşünür. Ali onun bu düşüncesini uygun bulur. Mustafa kızı babasından ister. Hıdır razı olur. Davullu zurnalı bir .düğün düzenlenir Şehirden Bizim Parti’li gençler Güllüce’ye gelirler. Ali için gösteri yaparlar. Memiş’in Almanya’dan dönen kızı, babasına oy vereceklere hediyeler dağıtır. Güllüceyi sel aldı kitap özeti devam ediyor. Alt satıra geçin.

Bu arada Ahali Partisinin milletvekillerinden Engin Markacıoğlu da köye gelir. Köylülere Sadık’ı desteklemelerini öğütler. bunun için konuşmalar yapar, paralar dağıtır. Böylece, köyde seçim ortamı gitgide kızışır. Adaylar ve .köylüler heyecanlanırlar Seçim yapılır, oylar sayılır. Başkanlığı Ali kazanır. Belediye .meclisi üyeliklerine de Bizim Parti’li adaylar seçilirler Köyde bir bayram havası eser. Fakat bu sevinç uzun sürmez. Geceleyin bardaktan boşanırcasına yağmur yağar.

Güllüceyi Sel Aldı özeti son bölüm

Güllüce’yi sel basar. Elli kadar köylüyü sular götürür. Ertesi gün Ali’nin üç arkadaşını da sel yatağında söğütlere takılmış, ölü olarak bulurlar. Ali köylüyü toplar. Çok üzgündür. Öyleyken uyarıcı, birleştirici bir konuşma yapar: “Bendimizi önceden nereye, nasıl kuracağımızı bilemezsek, dirsek dirseğe, kol kola yürümezsek çok seller akacak, bizleri taştan taşa çarpacak, çamurlara bulayacak ve de Deli “.Veli’nin söğütlerine asacaktır. Güllüceyi sel aldı özeti burada bitmiştir.

Güllüceyi Sel Aldı Konusu ve Ana Fikri

Demokrasi demokrasi diyerek insanlara umut veren bir partinin seçimlerinin bir köye yansıması kısaca anlatılmıştır. Bir köy ne kadar büyüyebilir ki  , bir köye büyük vaatler vermenin sonuçları da anlatılıyor.

 

Not: Değerli yazarımız Yusuf Ziya Bahadınlı eseridir bu kitap. Peki hakkında bilgi sahibi olmak ister misin? Güllüceyi Sel Aldı özeti paylaştığımız eserin sahibi ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsan buraya tıkla. Yusuf Ziya Bahadınlı Hayatı Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın