Grevden Sonra özeti Konusu

yorumsuz
309 views
Grevden Sonra özeti Konusu

 

Grevden sonra özeti ve konusu farklı olarak kısaca paylaşıyoruz. Hakkı Özkan kitabı Grevden sonra romanı özet kısa ve uzun versiyonu birleştirerek tek başlık altında topladık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılarak düzenlenmiştir. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başka yerde bulamazsınız. Başlayalım.

 

 

Grevden Sonra özeti

Nuri geceleyin yorgun argın evine döndü. Sabahtan beri, yediği iki simitle, oradan oraya koşmuş, iş aramıştı. Karısı uyuyordu. Ekmek koydukları tenekeyi sessizce açtı. Bomboştu. Açlıktan elleri titriyordu Çalıştığı basım evinde greve öncülük ettiğinden işten atılmıştı. Çok sıkıntılı günler geçirmişti. Aylarca iş aramış, ama bulamamıştı. Sonunda karısıyla İstanbul’a göçmüşlerdi. Oturdukları evin kirasını, bakkalın alacağını veremiyorlar, çoğu kez aç yatıyorlardı. “Grev mi, temsilcilik mi, istismar mı?” Bir daha böyle sözleri ağzına almayacaktı. Tövbe etmişti İş bulmak için Nuri’nin çalmadığı kapı kalmadı. Bir gün yolda çocukluk arkadaşı Sülo’ya rastladı. Sülo olup bitenleri öğrenince üzüldü. Ertesi gün onu çalıştığı basım evinde işe aldırdı.

Nuri ile eşi sevinçten uçuyorlardı. Artık kara günler geride kalacaktı Gerçekten de durumları yavaş yavaş düzelmeye başladı. Oturdukları evin alt katına bir gün bir aile taşındı. Nuri’nin eşiyle yeni kiracının karısı kısa sürede ahbap oldular. Sabahat geçim sıkıntısından söz açtı, kocasının epeydir işsiz, çocuklarının da aç .olduğundan yakındı. Uzun uzun ağladı Her gün biraz daha birbirine yaklaşan iki aile, çoğunlukla Nuri’lerde yiyip içiyor, birbirinin acılarına ortak oluyordu. Nuri’nin çalışkanlığı, becerikliliği ve yardımseverliği iş yerinde iyi izlenimler yaratmıştı.

Grevden Sonra özeti 2. bölüm

Herkes ondan hoşlanıyordu. Ustabaşı Kenan da onu beğenenler arasındaydı. Nuri bundan yararlanarak komşusu Fehim’i aynı basım evinde işe sokturmuştu. İşe birlikte gidip geliyorlardı. Kiradan kurtulmak için bir gecekondu yapmayı tasarlıyorlardı. Gel gelelim, Nuri’yi işyerinde kıskananlar da vardı. Ortalıkta türlü söylentiler dolaşıyordu. Kimilerine göre Nuri sendikacıydı, eski işinden de bu yüzden atılmıştı. Kimilerine göre ise yakında ustabaşının yerine şefliğe getirilecekti. Özellikle bu sonuncu .söylenti Kenan’ı tedirgin etmişti Bunları öğrenen Nuri’nin rahatı kaçtı. Üzüntüden, korkudan ne yapacağını bilemiyordu. Gerçi yasalara saygılıydı, hiçbir eyleme katılmamaya karar vermişti. Grevden sonra kitap özeti devamı için alt satıra geçin.

Nitekim, basım evindeki işçi sorunlarıyla ilgilenmiyordu. Öyleyken, dedikoduların arkası kesilmiyordu.Biraz para biriktiren Fehim’le Nuri gecekondu yapımına giriştiler. Binbir güçlükle evi ortaya çıkardılar. Artık sevinçlerine diyecek yoktu. Bir süre sonra Nuri’nin gecekondusunu da kuracaklardı. Fakat Nuri hastalandı, günlerce yataktan kalkamadı. .İyileştiğinde oldukça zayıflamıştı. Basım evinde de huzursuzluk artmıştı. işçiler kıpırdanıyor, dedikodular sürüyordu. Nuri bir akşam eve dönerken eski iş arkadaşlarından Mithat’la karşılaştı. Birlikte yemeğe giderek geçmiş günleri andılar. Mithat kurnaz, fırsatçı, açıkgöz bir adamdı. Zengin olmuş, büyük bir basım evi kurmuştu.

Grevden Sonra özeti 3. bölüm

Zamanın iktidar partisiyle çıkar ilişkileri içindeydi. Nuri’ye de iş teklifinde bulundu. Fakat kişiliğine duyduğu güvensizlikten dolayı Nuri kabul etmedi. Fehim olup biteni öğrenince gözleri parladı, gizlice Mithat’a gitti, Nuri’yi kötüledikten sonra işin kendisine verilmesini istedi. .Ama Mithat bir bahaneyle onu atlattı Öte yandan, kıskançlığa ve çevresindekilerin kışkırtmasına kapılan Kenan Usta da Nuri’yi işverene çekiştirmişti. işçileri ayarttığını, sendika grev sözü ettiğini anlatmıştı. Oysa, Nuri böyle şeylerle uğraşmamaya kararlıydı. Üstelik, şu sıra karısı da gebeydi. Bir daha işten atılmak istemiyordu. Öyleyken, yöresindekiler onu pohpohluyor, eyleme sokmaya çalışıyorlardı. Grevden sonra özeti devamı için alt satıra geçin.

Kenan Usta da onu sözde arkalıyormuş görünüyordu. Nuri direniyor, ama gitgide köşeye sıkıştığını duyuyordu. Nitekim, ağzından “hak, emek, birlik” gibi sözler dökülmeye başlamıştı.Bir gün makinenin dişlisini sökmeye çalışan Kenan Usta, Nuri’yi idareden bez istemeye gönderdi. Fakat Cemil Bey, “Burada paçavra maçavra yok!” diyerek kovdu. Nuri şaşırdı, neden azarlandığını anlayamadı. Kenan Usta içinden kıs kıs güldü. Nuri’yi yatıştırmaya uğraştı. Sonra koşarak yukarı çıktı. Cemil Beye, “Koydun ha? İyi yaptın, dedi. Bunlara yüz vermeye “!gelmez. işçileri kışkırtıyor. Senin aleyhinde konuşuyor Cemil Bey daha fazla dinleyemedi.

Grevden Sonra özeti son bölüm

Tepesi atmıştı. Hızla merdivenleri indi. Makine dairesine daldı. Herkesin içinde Nuri’ye bağırdı. Öfkeyle sövüp saydı. Dövmeye kalkıştı. işçiler araya girip ayırdılar. Suçsuz olan Nuri donakaldı. Ne yapacağını bilemiyordu. Kenan Usta sinsice yanına yaklaştı, Cemil Beyi mahkemeye vermesini öğütledi. Nuri kuşkuluydu, tanıkların kendinden yana çıkmayacağından korkuyordu. Fakat işçilerden Yağ tulumu onu yüreklendirdi, çekinmemesini söyledi. Bunun üzerine Nuri hınçla savcılığa gitti, Cemil Beyi dava etti. Olayı öğrenen Müdür çok kızdı, onu azarladı, tehdit etti, ama ok yaydan çıkmıştı artık. Ayrıca, evde karısı da onu savundu. Nuri ertesi gün işçilerden çoğunun kendisini tuttuğunu duydu. işçiler onun eski bir sendikacı olduğunu biliyorlardı. Basım evinin de, yasa uyarınca, sendikalaşmasını istiyorlardı. Ondan bu .yolda yardım bekliyorlardı Nuri düşündü taşındı, sonunda razı oldu. Gülümsedi. Artık korkmuyordu. Yalnız değildi. Grevden sonra özeti burada bitmiştir.

Grevden Sonra Konusu ve Ana Fikri

Bir Grevde önderlik ettiği için işinden atılan , bin güçlükler ile bulduğu yeni işinden olmamak için hiçbir şeye karışmamaya kararlı olarak basım evi işçisi olan Nuri’nin öyküsünü anlatmaktadır. Ama sonuçta işsiz kalma korkusu , doğacak çocuğunun yoksulluk içinde büyümesi korkusu bile onu yeniden işçi temsilcisi olma isteğine engel olmayacaktır.

Not: Bu güzel romanı kim yazdı biliyor musun. Bilgi sahibi olmak ister misin. Grevden sonra özeti paylaştığımız eserin sahibi hakkında bilgi edinmek istiyorsan buraya tıkla. Hakkı Özkan hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın