Goran Bregovic kimdir kısaca hayatı biyografisi

yorumsuz
777 views
Goran Bregovic kimdir kısaca hayatı biyografisi

 

Selam bu yazımızda meşhur Goran Bregovic kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Kütüphane kaynaklı Goran Bregovic biyografisini paylaşıyoruz kısa ve özet olarak tek sayfa sığacak şekilde. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

GORAN BREGOVİĆ (D. 22 Mart 1950, Saraybosna)

Sırp-Hırvat besteci ve müzisyen.1950 yılında Sırp bir anne ve Hırvat babanın cocuğu olarak dünyaya göz açmıştır. 16 yaşındayken konservatuarda ki klasik keman eğitimini bırakarak Yugoslavya’nın en başarılı gruplarından sayılan “White Button” (bijelo dugme, “Beyaz Düğme”) adında bir rock grubu kurdu.Film müziğine ilk olarak 1978’de Mica Milosevic’in Nije Nego filmiyle başladı. Bregovic’in en renkli ortaklığı yönetmen Emir Kusturica ile gerçekleşti, 1989’da Dom Za Vesanje, 1993’de Arizona Dream, 1995’de Cannes Film Festival’ini kazanan Underground ve 1998’de Crna Macka gibi Emir Kusturica filmlerinin müziklerini yaparak Kusturica ve Bregovic çok başarılı bir ikili haline geldi. Sanatçı Türkiye’de İzmir, İstanbul, Kocaeli , Bursa ,Ankara ve Diyarbakır illerinde de konserler vermiştir. Sanatçının parçalarından bazıları Sezen Aksu, Oya-Bora ve Candan Erçetin gibi Türk müzisyenler tarafından Türkçe sözlerle seslendirilmiştir.

Türkçe aranje edilmiş eserlerine örnek :
oya bora – sevmek zamanı (kustino oro)
candan erçetin – sevdim sevilmedim (cajesukarije cocek)
sezen aksu – erkekler (ki an se felo), Kalaşnikof, vs…

1993 yılında uzun süre arkadaşlık ettiği Dženana Sudžuka ile evlendi. Ema ,Una, Lulu adlarında 3 kız çocuguna sahip. Birde Zeljka adında evlilik dışı bir çocuğu var. Goran, dünyanın çoğu yerinde evlere sahip ancak zamanının büyük bir bölümünü müzik arkadaşlarının yaşadığı Belgrad’da geçiriyor. Diğer kısmınıda eşi ve çocuklarının yaşadığı Paris’ te geçiriyor.

MLA (Modern Language Assoc.)(okuyorumben.com kısaltmıştır.)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın