Genetik ve Diyalektik Kısaca Bilimsel Makale

yorumsuz
334 views
Genetik ve Diyalektik Kısaca Bilimsel Makale

Genetik nedir , diyalektik nedir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Genetik ve diyalektik kavramı kısa özet konu anlatımı ve bilimsel makale paylaşıyoruz. Bilgiler güncel ve kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alabilir ödev için de kullanabilirsin.

 

Genetik ve Diyalektik

Birkaç on yıl içinde, bilimsel düşünce, geçmişte eşi görülmemiş bir atılım yaptı ve bilginin sınırlarını genişletti. Bu dönemde, birçok bilimsel disiplin, dikkatini yaşam “bulmaca”sı üzerinde, özellikle de organizmalarda kalıtım ve mutasyon konusu üzerinde topladı. Bu yüzden genetik de hızlı bir gelişme gösterdi.  Yirminci yüzyılın başından bu yana, genetik de, öbür bilimlerin
yüzyıllar boyu izlemiş olduğu yolu tuttu. Öyküsü ilginç, ama kimi zaman da dramatiktir.

Bugün vardığı sonuçlar pek göz alıcıdır, insanın imgelemini coşturur, olağanüstü bir ilgi uyandırırlar; hani böylesi de artık, bilimsel bakış açısından, nerdeyse hoş karşılanmayabilir de. Bu çeşit reklamların, çoğun hakikatin yansız bilgisine insanı özendirmek amacını açıkça gütmemesi, bilimsel bakış açısından üzücü bir durumdur.

Bu yüzden, genetiğin çevresini saran sağlıksız hava, genellikle hoş karşılanmayacak birçok mitosa ve abartmaya yol açtı; öte yandan da, karşılaştığı gerçek güçlükler ya göz ardı edildi ya da bilim dışı nedenlere bağlandı. Genetiğin gerçek başarılarını, kimileri ölçüsüzce abarttı, geleceğine belli belirsiz düşüncelerle bel bağladı ve bir mucizenin doğmasını bekledi. Bütün bunlar, dışarıdan elbet daha az göz alıcı görünen, ama, kalıtımın öz yapısı üstüne ortaya atılan fikirleri derinden derine etkileyen, çok temelli olayların incelenmesini daha da zorlaştırdı.

Bilginler, doğru bir araştırma stratejisi geliştirmek amacıyla, bunların felsefi yorumlarına bugün giderek daha da çok ilgi gösteriyorlar. Bu temelli süreçlerin öz-yapısı nedir ye özellikle, genetikteki yöntemler bakımından, ne gibi özgülükler taşırlar? Maddeci diyalektik bakış açısından nasıl yorumlanmaktadır ve bu yorumun sağladığı yararlar nedir? Kalıtımın özünün, değişme nedenlerinin ve öz-yapısının bilinmesinde, araştırma yöntemlerinin kuramsal-bilgisel ağırlığının çözümlenmesinde, bu yorum kendini nasıl göstermektedir? Genetiğin yöntem bilimsel temelleri nasıl gelişmiştir? En başta da, diyalektikle bağlantısı içinde, bu gelişmenin doğrultusu nedir? Diyeceğim, yanıt bekleyen birçok soru var.

genetik ve diyalektik hakkında bilgi verdiğimiz makale burada sona erdi işine yaradıysa yorum bırak.

Yazar: Frolov – Biyolojide Diyalektik yöntem

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 5 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın