Fuzuli Kimdir hayatı ve eserleri kısaca

yorumsuz
621 views
Fuzuli Kimdir hayatı ve eserleri kısaca

Fuzuli Kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Fuzuli eserleri , yaşamı biyografisi edebi kişiliği kısa özet olarak ödev için düzenlenmiştir. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Şimdiden dersinizde başarılar. Başlayalım.

 

Fuzuli

Fuzuli’nin ailesi göçebe hayatı bırakıp günümüzdeki Irak bölgesine yerleşmiş olan Oğuzların Bayat boylarının “Karyağdı’’soyundan olduğu söylenir. Fuzuli adıyla anılan Mehmet oğlu Süleyman Fuzuli; ne kadar kesin bilinmese de 1483 yılında Akkoyunlular zamanında şimdiki Irak’ta Kerbela veya Necef’de veya Kerkük iline bağlı Kale semtinde doğduğu tahmin edilir. Başka bir kaynakta Bağdat yakınlarındaki Hille bucağında veya Kerbelâ’da 1480 ile 1495 yılları arasında doğduğu düşünülmüştür.

Mehmet Oğlu Süleyman. Alevi-Bektaşilerin kabul ettiği Yedi Ululardan birisidir. Alevi-Bektaşileri derinden etkileyen bilge bir ozandır. Onun sözlerindeki felsefi derinlik karmaşık ve anlaşılmaz olsa da Anadolu insanı tarafından özellikle Kerbela üzerine yazdığı mersiyeleri önem kazanmış, yol önderlerince ayini cemlerde, muhabbetlerde hep anılır olmuştur. Şiirleri edebiyat kitaplarında ve kimi insanların belleklerinde yer edinmiş ve ölümsüz dizlerin yaratıcısı olmuştur.

Fuzuli, sanatını geleceğe ulaştırma endişesini taşıyan bir şairdir. Şair önceleri güzel anlamlı birtakım mahlaslar almış, ancak kısa bir zaman içinde bu adların diğer şairler tarafından da kullanılması karşısında; sanatının benzerleri arasında kaybolması korkusuna kapılmıştır. Şair yüreğinin taşıdığı bu kaygı Fuzuli’yi kimsenin kullanamayacağı bir mahlas kullanmaya yöneltmiştir. Böylece şair kendine fazla ve gereksiz anlamlarına gelen Fuzuli sözcüğünü mahlas olarak belirlemiştir.

Geniş bilgisine bakarak onun da pek çok bilgin şair gibi iyi bir medrese eğitimi gördüğü söylenebilir.En çok Bağdat ve Kerbela’da ikamet etmiş olan şairin, bir ara Hille’de oturduğu Farsça bir kıtasından anlaşılmaktadır. Fuzuli’nin ölüm tarihi de tam olarak bilinememektedir. Ay ve gün eksik olmak üzere yalnızca Ahdi’den aldığımız bilgiler ışığında şairin 1556 yılında yaşadığı ve şiirlerini yazdığı Kerbela’da yaygın bir hastalık olarak bilinen vebaya yakalanması sonucu 70 yaşlarında Hakk’a yürüdüğü tahmin edilmektedir.

Fuzuli Eserleri

Hadis-i Erbain Tercümesi (1951)
Divan (Türkçe) (1838)
Sıhhat ü Maraz (1940)
Sak-i Name
Enisü’l-Kalb (1944)
Beng ü Bâde (1956)
Hadikatü’s-Süedâ (1955)
Leylâ ve Mecnun (1955)
Rind ü Zahid (1956)
Divan (Arapça) (1958)
Mektuplar (1958)
Divan (Farsça) (1962)
Heft Câm (1962)

Şiirleri

Murabba
Bercesteler
Su Kasidesi
Hansı Gülşen

Fuzuli kimdir , eserleri nelerdir hakkında bilgi kısaca burada bitmiştir. Hakkında ekstra bir bilgi , konu içerisinde herhangi bir yanlış görür düzeltmek ya da Bir şeyler eklemek isterseniz yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın