Fındık Hakkında Bilgi – En Kaliteli

yorumsuz
481 views
Fındık Hakkında Bilgi – En Kaliteli

 

Fındık Hakkında bilgi kısaca paylaşıyoruz. Dünyanın en Kaliteli Fındığı Türkiye’de yetişir. İklim koşulları , tarım elverişli olması , toprak özellikleri gibi faktörler ile birlikte hepsinde uyum sağlayan Fındıkçılık hakkında ve Türkiye’de yetiştiriciliği hakkında kısa bilgi veriyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntıdır. Sayfayı aşağı kaydırın başlıyoruz.

 

Dünyanın En Kaliteli Fındığı

Fındık sözcüğü Antik Çağda Karadeniz’in adı olan ‘Pont Exinus’ tan türetilen ‘pontik’ sözcüğünden meydana gelmiştir. Plinus da , Pontos kıyılarından getirildiği için fındığa Pontos Ceviri denildiği kayıtlara geçmiştir.Türkiye’de 33 ilde fındık yetiştiriciliği yapılmasına karşılık, ticarete konu olan yetiştiriciliğin tümüne yakını Ordu, Giresun, Samsun, Trabzon, Düzce, Sakarya, Zonguldak, Artvin, Bartın, Kocaeli, Sinop, Gümüşhane, Kastamonu, Rize, Tokat ve Bolu illerinde gerçekleştirilmektedir. Fındığın Karadeniz bölgesinin geleneksel bir ürünü olup, bu bölgede yaklaşık 5000 yıldır yetiştirilmektedir. Günümüzde 400 bin aile yaklaşık 700 bin hektarlık alanda fındık tarımı yapmakta ve 7-8 milyon insan geçimini bu üründen karşılamaktadır.

Ülkemiz, fındığın gen merkezleri arasında olup, fındık yetiştiriciliğine çok uygun geniş alanları ve dünyanın en kaliteli çeşitlerine sahiptir. Türkiye’de fındıkçılık için yetiştirilen alanlar 40-41° enlem ve 37-42° boylamları arasında bulunmaktadır. Bu sınırlar içinde ekolojik koşullar bakımından en uygun alanlar Karadeniz kıyılarıdır.

Ülkemiz, dünya fındığı üretiminin yaklaşık %70’ini, dünya fındık ihracatının ise %70-80’ini tek başına gerçekleştirmektedir. Fındığın uygun koşulları, yıllık ortalama sıcaklığın 13-16 °C arasında olduğu yörelerde yetişmektedir. Ayrıca bu yörelerde en düşük sıcaklığın -8 -10 °C’yi, en yüksek sıcaklığın 36- 37 °C’yi geçmemesi, yıllık yağış toplamının 700 mm’nin üstünde olması ve yağışın aylara dağılımının dengeli olması gerekir. Haziran ve Temmuz aylarındaki oransal nem de %60’m altına düşmemelidir. iklim verileri bakımından değerlendirildiğinde Tirebolu ilçesi fındığın en uygun alanlarını oluşturmaktadır. Mikro klima alanları düzeyinde değerlendirdiğimizde ise Harşit Vadisi, özellikle bu vadiye bakan Karakaya havzası fındığı için özel bir alan oluşturmaktadır.

Kuşkayasinda daralan ve bir kavis yaparak adeta bir duvar gibi denizel etkiyi azaltarak mikro klima etkisi oluşturan bu coğrafi yapı, Karakaya havzasında fındık için özel bir iklimin oluşmasına imkan vermektedir. Aynı zamanda, Kuşkayası-Kovancık arasında Harşit vadisinden buharlaşan nem, Karakaya havzasında bu özel iklimi fındığın lehinde desteklemektedir. Dolayısıyla, Karakaya havzasında yetiştirilen Fındık sözcüğü Antık Çağda Karadeniz’in adı olan ‘Pont Exinus’ tan türetilen ‘pontik’ sözcüğünden meydana gelmiştir. Plinus da , Pontos kıyılarından getirildiği için fındığa Pontos Ceviri denildiği kayıtlara geçmiştir. kalite bakımından daha yüksek değerler taşımaktadır.

Fındık hakkında kısa bilgi konusu burada bitmiştir.  Genel kültür geliştirmek için bu kategoriyi ziyaret edebilirsin.  Genel Kültür

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın