Fikrimin ince gülü kitap özeti

yorumsuz
1.558 views
Fikrimin ince gülü kitap özeti

 

Fikrimin ince gülü kitap özeti paylaşıyoruz. Yazar Adalet Ağaoğlu kitabı Fikrimin ince gülü romanı özet , konusu ve ana fikri hepsi tek başlıkta sizler için derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılarak düzenlenmiştir. Başka sitede yoktur. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım aşağı kaydır.

 

 

 

Fikrimin ince gülü kitap özeti

Almanya’dan 74 Mercedes’iyle memleketine dönmekte olan işçi Bayram, koltuğunda kurumla oturmaktadır. Renginden ötürü Balkız adını takmıştır arabasına. Gözü gibi üstüne titremektedir. Tatlı hayaller kurmaktadır: Sınır kapısından ağır ağır süzülerek girecek, tüm memurları şaşırtarak kıskandıracaktır. Yolda vakit buldukça durup arabasının tozunu silmiştir. Aynada kendine kasılarak bakıyordu: Franz Lehar gömleğiyle hasır şapkası ne kadar yakışmıştı! Üstelik, arabaya da uymuştu. Gözü koltuklara kaydı. İyi ki Veligil’in çocuğu ile eşyasını almamıştı. İşte, Veli, salkım saçak eşya ile dolu arabasıyla önde gidiyordu.

Bayram, askerliğini Gevaş’ta yapmıştı. Jandarma çavuşunun sürücüsüydü. O zamandan beri bir araba almayı kafasına koymuştu. Almanya’da BMW otomobil fabrikasında çalışırken hep bunu düşünmüştü. Üç yıl gece gündüz çalışmış, boğazından .kesmiş, 5.500 marka Balkız’ı almıştı Sınırdan girerken keyfi kaçtı. Trafik çok sıkışıktı. Ağır ağır süzülerek girdi. Memur öfkeyle bağırdı: “Cakayı bırak da yürü!” Bayram evrakını uzattı. Memur oralı olmadı. “Arabayı şuraya çek!” diye söylendi. Arabanın yanına bir başkası park etmişti. Bayram kızmıştı. Adamla tartışmaya başladı. Kadın memur dayanamadı, “Şu sidik rengi arabanın sahibine söyleyin, bağırmasın!” dedi.

Fikrimin ince gülü kitap özeti 2. bölüm

Bayram bunu duyunca bozuldu. Almanya’dayken de bir arkadaşı arabası için “bok rengi” demişti. Hepsi de onu kıskanıyor olmalıydılar. Bayram güçlükle işlemlerini bitirdi. Yola koyulduğunda keyfi yerine gelmişti. Teybe bir kaset sürdü: “Fikrimin ince gülü, kalbimin şen bülbülü Arabayı dikkatle kullanıyordu. Ballıhisar’a, arabasında bir çizik bile olmadan varmak istiyordu. Edirne’de mola verdi. Biraz dinlenecek, karnını doyuracaktı. Kebapçının önünden yutkunarak geçti. Masraf olmasın diye şehriye çorbasına ekmek doğrayarak yedi. Döndüğünde, arabanın burnundaki yıldızın yok olduğunu gördü. Park bekçisiyle kavga etti. Etraftan üşüşenler .haline gülüyorlardı. Fikrimin ince gülü roman özeti devam ediyor.

Yeniden yola dizildiğinde sinirleri bozuktu. Yol tıkalıydı, arabalar yavaş gidiyordu. Şarampole bir otomobil yuvarlanmıştı. Bayram durmadan geçti. Fakat az bir süre sonra, üstündeki oyuncaklardan arabanın Veli’ninki olabileceğini düşündü. Ölüler yere uzanmıştı. Gördüklerine üzüldü, ama geriye de dönmedi Bir şangırtı duydu. Uygun bir yerde durdu. Arka farı kırılmıştı. Canı sıkıldı. Yoluna devam etti. Birtakım vartalar atlatarak Kartal araba vapuruna ulaştı. Vapurun üst katında yarım saat kadar kestirdi. Uyanınca hemen aşağı indi. Arabayı bir anda göremedi, neredeyse kalbi duracaktı. Neyse, sonunda buldu da içi rahatladı.

Fikrimin ince gülü kitap özeti 3. bölüm

Vapurdan inerken arabanın altını vurdu, egzoz borusu delindi, “pat pat” ses çıkarmaya başladı. Bayram’ın sinirleri iyice gerilmişti. Arabayı hırsla sürüyordu. Bursa yakınlarında, öndeki kamyonun tekerleğinden fırlayan bir taş ön camını çatlatmış, örümcek ağına çevirmişti. Bayram öfkeyle kamyonun önünü kesti. Kavgaya tutuştular. Fakat gözünün üstüne yediği bir yumrukla arabasına binmek zorunda kaldı. Elinden başka bir şey gelmiyordu. Bir ara köyünü düşündü. Amcası İbrahim hasta yatıyordu. Gidip elini öperek nasıl adam olduğunu ona gösterecekti.

Ayrıca, Kezban’ı da unutamamıştı. Onunla evlenmek istemişti. Fakat ikisi de yoksuldu. Üstelik, Bayram’ın gönlünde “araba sevdası” yatıyordu. Bu yüzden kıza pek umut vermemişti. Ancak Almanya’ya gidip para biriktirdikten, araba alarak döndükten .sonra evlenmeyi düşünebilirdi Bir gün Kezban’ın kardeşi İsmail’le karşılaşmıştı Ankara’da. İsmail Almanya’ya gitmek için başvurmuştu. Her şeyi tamamlamıştı, yalnızca sağlık raporu kalmıştı. Bayram ona, “Sen köye  git, ben evrakını alırım,” demişti. Raporu veren adam Bayram’ı kandırıp üç yüz lirasını almış, İsmail’i çürüğe çıkararak yerine onu geçirmişti.

Fikrimin ince gülü kitap özeti son bölüm

Bayram İnegöl’de durdu. Karnını doyurdu, tıraş oldu, arabasının tozunu aldı. “Ver elini Ballıhisar” diyerek yola koyuldu. Türlü güçlükleri, terslikleri aşarak akşam karanlığında köyüne vardı. Çeşmenin başında arabasını yıkayıp parlattı. Üstüne başına çekidüzen verdi. Bu sırada çeşmenin yöresini koyunlar sardı. Bayram bilgi almak için çobanla konuştu. Çobanın anlattığına göre: İsmail dayı Almanya’ya gitmek istemiş, fakat kardeş bildiği biri ona oyun oynayarak sırasını almış.Kezban olup bitenleri öğrenince sinir krizi geçirmiş, nicedir kendisini isteyen bir balıkçıyla evlenmiş. İbrahim amcası da bir süre sonra ölmüş. Bayram’dan tiksinir olmuş Bayram çobanı dinledikçe gözleri karardı, karnının sancıdığını duydu. Gerisini dinlemedi. Arabasını bir tümseğin üstüne çıkardı. Oradan köyü seyrederek derin düşüncelere daldı. Sonra birden direksiyonu çevirdi.

Artık köyde göreceği kimse kalmamıştı. Arabayı geriye, geldiği yöne döndürdü. Gözü bir yeri görmüyordu. Sağa sola da dikkat etmiyordu. Kezban bile onu bırakıp gittikten sonra araba da önemini yitirmişti. Bir maden ya .da teneke yığınını andırlyordu Ne yapacağını bilemiyordu Bayram. Biraz sonra toprak yoldan asfalta çıkacaktı. Artık köye gidemezdi. Geriye dönecekti. Günlerdir çektiği bunca sıkıntı ve yorgunluk hayal kırıklığıyla .sonuçlanmıştı Üzüntüden, şaşkınlıktan bitkin düşmüştü. Yol kavşağında arabasının içinde kalakalmıştı. Hiçbir yöne sapmayı gözü tutmuyordu. Çünkü, “Hiçbir yolun ucunda kimse Bayram’ı beklemiyordu. Fikrimin ince gülü kitap özeti burada bitmiştir.

Fikrimim ince gülü konusu ve ana fikri

Hayatında neredeyse her şey olumsuz giden Bayram’ın kurtuluşu Almanya’da aradığını anlatıyor. Bayram’ın Kapıkule gümrük noktasından girişi ile başlıyor ve köyü BallıHisar’a dönüşü ile bitiyor. işin kısası bu.

Not: Bu güzel Fikrimin ince gülü özeti paylaştığımız eserin sahibi hakkında bilgi sahibi olmak istiyor musun. Eğer istiyorsan buraya tıkla. Adalet Ağaoğlu hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın