Felsefe Tarihi Ne Zaman Nerede

yorumsuz
330 views
Felsefe Tarihi Ne Zaman Nerede

 

Felsefe tarihi nedir , ne zaman ve nere başladı ? İlk Felsefeci kimdir ? kısaca tüm soruları tek başlık altında cevaplıyoruz. Eğer ödev için geldiyseniz doğru adrestesiniz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı tozlu sayfalardan alınan doğru bilgilerdir. Varım , öyleyse acıkırım yarın diyorum. Hadi başlayalım.

 

 

Felsefe Tarihi

Felsefe var olan sorunların anlamını kavrayabilmek, ve bu sorunların tarihini izlemeyi gerektirir. bu sebep ile , felsefe tarihi bir felsefe disiplinidir, hem de felsefenin çok önemli bir disiplini! Felsefe problemleri tarihi akışlar içinde dikkate alınır. Böylece onların birbirine ne kadar bağlı olduğunu, birinin ötekilerden nasıl çıktığını görmek mümkün olur. Felsefe tarihi bize bağımsız bilimlerin felsefe çerçevesi içinde nasıl oluştuğunu ve sonradan felsefenin ana kucağından ayrılarak nasıl bağımsız bir disiplin oluşturduğunu gösterir. Bu nedenledir ki felsefe tarihi, felsefeye girişi çok kolaylaştırır. Felsefe tarihinin özünü daima felsefe problemlerinin kendisi oluşturmuştur.

Evreni bir bütün olarak anlama çabasından, daha ilk çağda var o lan bir felsefe disiplini, “Metafizik” doğmuştur. Metafiziği ilk kez kuran Aristo’dur. Eski Yunanlılar felsefe kelimesinin karşıtı olarak “teknik” kelimesini kullanıyorlardı. Günümüzde felsefe daha özel ve de daha sınırlı bir anlam kazanmıştır. Bugün bir yandan felsefe ile felsefe disiplinlerini, öte yandan da bağımsız bilimlerin her birini tek tek diğerinden ayırıyoruz.

Felsefe Ne Zaman ve Nerede Başladı

Felsefe; insanın evrenin yazgısı, evrenin yapısı ve bir de kendisinin aslı ve anlamı üzerinde düşünmeye başlaması ile ortaya çıkmıştır. İnsan bu problemleri düşünmeye başlayınca bunların en azından bir kısım cevaplarının var olduğunu hemen sezinler. Bu cevaplar insanın bağlı olduğu dinde ve bu dinin efsanelerinde (mitos) vardır. Bu nedenledir ki din, sözünü ettiğimiz problemler üzerinde düşünürken her zaman felsefeye öncülük eder.

Felsefe insanın bilinçli düşünmelerinin ürünü olduğu halde, din insanın bilinç dışı yaşamının, fantezilerinin bir yaratmasıdır. Felsefe, başlangıcından günümüze, daima eleştiricidir. Felsefe bir sorunun cevabını daima eleştirici bir gözle araştırır, oysa dindeki fanteziler (mitler) her şeyden önce bir inanç konusudur, dinde yalnızca inanılır. Olaya felsefenin eleştirici düşüncesi karışınca, bu efsaneler-den (mitlerden) kuşku duyulmaya başlanır. Felsefe din, efsane (mit) ve törel.erin eleştirisi ile başlamıştır.

Not: Daha detaylı bilgi istiyorsanız şu konuya bir göz atın.  Felsefenin çıktığı medeniyetlerin ortak özellikleri Herhangi bir konuda herhangi bir ödev sitemizde aradın ama bulamadın mı? o zaman bize ödev sor bölümünden ödevini gönder. En yakın zamanda yapıp sitemizde yayınlayalım.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın