Felatun Bey ile Rakım Efendi özet Farklı

yorumsuz
687 views
Felatun Bey ile Rakım Efendi özet Farklı

 

Felatun Bey ile Rakım Efendi özet olarak kısaca ve uzun şekilde paylaştım. Ahmet Mithat eseri olan bu kitap özeti sizler için farklı ve yeni olarak sadece sitemizde bulunmakta. Ödeviniz için kullanabilirsiniz , tek sayfa olarak çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Felatun Bey ile Rakım Efendi Özet

Mustafa Meraki Efendi evlidir. Bir kızı, bir oğlu vardır. Oldukça zengindir. Alafrangalığa özenir. Bunu da çocuklarını temiz ve şık giydirmekle başardığına inanır. Fakat, eğitimlerine gereken önemi vermez. Çocukların öğrendikleri her şey yüzeyde kalır. Oğlu Felatun Bey de babasına benzer. O da az biraz bildiği Fransızcasıyla, şık giyimiyle, yabancı aileler arasında bulunmakla, lüks eğlence yerlerine gitmekle Batılılaştığını sanır öte yandan, Rakım Efendi bir kavasın oğludur.

Küçük yaşta babası ölür. Kendisini annesi ile dadısı Fedai büyütür. Annesi de ölünce, büsbütün dadının eline kalır. Fedai hizmetçilik yaparak, şuna buna çamaşır yıkayarak onu büyütür. Verdiği terbiye Rakım’ın ciddi, sorumluluğunu bilen, ekmeğin’ taştan çıkaran bir
insan olmasını sağlar. Ayrıca, Rakım da kendi kendini yetiştirir. Fransızca öğrenir. Bir dairede katiplik yapmaya başlar. işine olan bağlılığı, çevresine olan saygısı kısa zamanda yükselme-sine yardım eder. Boş zamanlarında yabancı ailelere Türkçe dersleri verir.

Felatun Bey ile Rakım Efendi Özet Devamı

Felatun Bey ise zamanını eğlence ve içki evlerinde geçirir. Babası onu bir daireye katip olarak yerleştirmiştir, ama o haftada ancak bir gün işe gidebilir. Saatleri doludur. Her gün terzileri, ayakkabıcıları dolaşır. Tanıdıklarını ziyaret eder Bir gün babası ölür. Felatun Bey’e yüklü bir miras kalır. Bu arada İtalyan olan bir oyuncu kadınla tanışır. Parasını onunla har vurup harman savurur. Kısa zamanda servetini bitirir. Alacaklılar kapıya dayanınca şaşkına döner. Neyse ki bir baba dostu yardımına koşar. Ona uzak bir şehirde iş bulur.

Felatun Bey, utanç ve pişmanlık içinde, gizlice İstanbul’dan ayrılır Rakım Efendi durmadan çalışır. Düzenli ve tutumludur. Kazandığı parayı hak etmek ister. Bir gün evine küçük bir cariye alır. Canan’ı gücü yettiğince eğitir. Müzik dersleri verir, yabancı dil öğretir. Evdeki dadı da ona ev işlerini gösterir. Küçük cariye yavaş yavaş büyür ve zaman ile güzel bir kız olur. Rakım Efendi, Canan’ın kendisini sevdiğini anlar. O da ona karşı duygusuz değildir. Sonunda evlenirler. Çektikleri sıkıntılar kısa zamanda mutluluğa dönüşür. Felatun Bey ile Rakım Efendi Roman özeti burada bitmiştir.

Felatun Bey ile Rakım Efendi Özet Anafikri

Avrupa’ya özenin başladığı yıllarda Türkiye’de yaşayan ve bu özenti uygarlığı hazmedemeyen züppe bir karakteri anlatmaktadır.  Felatun bey Avrupa’nın süslenme ve giyinme tarzını taklit etmiştir. Ahmet Mithat bu romanında Felatun beyi çok sever , Ancak Rakım Efendi’yi hiç sevmez.

Not: Romanın yazarı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız burayı tıklayın. Ahmet Mithat kısaca hayatı

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın