Fahim Bey ve Biz özeti farklı kısaca

yorumsuz
518 views
Fahim Bey ve Biz özeti farklı kısaca

 

Fahim Bey ve Biz roman özeti farklı ve kısaca sadece bizde. Abdülhak Şinasi Hisar eseri olan Fahim Bey ve Biz adlı eseri kısa özet olarak paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı olup kitaptan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başarılar.

 

 

 

Fahim Bey ve Biz özeti

Fahim Bey son derece temiz yürekli bir insandır. Romantikliği, içine kapanıklığı ve hayal gücünün yüksekliği, çevresinde eğlence konusu olur. En yakın arkadaşları bile onun bulutlarda gezdiğini söyler. Elindeki küçük fırsatları kullanarak büyük işler çevirmeye heves eder, ama her seferinde yenilir. Kafasında güzel, dürüst bir dünya kurmuş olan Fahim Bey, çevresiyle bir türlü uyuşamaz. Bazıları onun deli, bazıları aptal, bazıları ise sinsi, hayalci olduğunu söyler Fahim Bey, Bursa eşrafından bir ailenin çocuğudur. İstanbul’da Galatasaray Lisesinde okur. Bablüli’de ücretsiz çalışır. Babası, oğlunun bir an önce iş sahibi olmasını diler. Parasız olan Fahim Bey, durumunu babasından gizlemek için büyük bir konak kiralar. Ama içine koyacak eşyası yoktur. Sabahları erken .kalkarak boş odalarda keman çalar Bu arada Fahim Bey Londra elçiliği üçüncü katipliğine atanır. Yeni görevini gözünde büyütür. Londra’nın ünlü bir terzisine giderek, bir elçilik katibinin nasıl giyinmesi gerektiğini sorar ve gereken şeylerin hazırlanmasını ister. Birkaç gün sonra elçiliğe büyük bir paket gelir. İçinde çeşit çeşit, renk renk elbiseler vardır. Arkadan da kabarık bir fatura gönderilir. Fahim Bey’in bu faturayı, Londra’da kaldığı sürece ödeyemediğini söylerler. Günlük elbise yaptıramadığı için, protokollük elbiseleri yerli yersiz giyerek, herkesin gülümsemesine yol açar.

Fahim Bey ve Biz roman özeti devamı

Meşrutiyet ilan edilince Fahim Bey görevinden ayrılır ve 1908 ‘ de Yurda döner. Saffet Hanım’la evlenir. Amacı Bursa’ya yerleşmek, yıllardır kafasında kurduğu pamuk işini ele almaktır. Kendisine sermaye verecek kişiler arar. Fakat onu gören paralı açık gözler bu suskun, pısırık ve hayalci adamla ortak olmaya yanaşmazlar Fahim Bey yıllardır hayalinde yaşattığı işleri bir düzene koymak, hiç değilse onları defterlere geçirmek için Galata’da bir yazıhane tutar. Bütün gün didinir, ama ne iş yaptığını kimse bilmez. Bir süre sonra kirayı ödeyemez. Yazıhaneyi boşaltmak zorunda kalır. Boş odada bulunan dosyalardan, Fahim Bey’in hayali işleri öğrenilir. Kimi güler, kimi “bu adam sahiden deli” der, .kimi de “zavallı” diye acınır. Yazıhanesinde ki işinden de olan Fahim Bey, boş kalınca hastalanır. Artık yaşlanmıştır. Tasarladığı hiçbir şeyi gerçekleştirememiştir. Yaşama ve insanlara kırgın olarak bir gün ölüp gider. Fahim Bey ve Biz özeti burada bitmiştir.

Fahim Bey ve Biz Konusu ve Ana Fikri

Eserde aslında var olan tek bir gerçeği , herkesin başka başka gördüğü düşüncesi üzerinde durulmuştur. Çünkü Fahrim Bey ortada bir gerçektir ancak herkes onu farklı görmüştür. Acı çeken ya da acı veren bir aşk hikayesi yoktur. Sadece geveze bir beynin eseridir. Fahim Bey ve Biz romanı Okunması Tavsiye edilir.

Not: Eğer bu güzel romanın sahibi kim merak ediyorsanız. Bu adam hakkında bilgi edinmek istiyorsanız kısaca bahsettik buraya bakabilirsiniz. Abdülhak Şinasi Hisar hayatı ve eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın