Eylül roman özeti kısaca farklı

yorumsuz
787 views
Eylül roman özeti kısaca farklı

 

Eylül roman özeti kısaca paylaşıyoruz. Farklı ve yenidir. Mehmet Rauf romanı Eylül adlı eserini özet olarak kısa ve öz şekilde sizler için düzenledik. Kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yaptık. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

 

Eylül roman özeti

Suat ile Süreyya beş yıldır evlidirler. Çok iyi anlaşmaktadırlar. Fakat memur olan Süreyya’nın kazancı rahat yaşamaları için yeterli değildir. Oysa, babasının durumu iyidir, ama onlara pek yardım etmez. Ailenin büyüğü sayıldığından yazları, kayın babanın çiftlik bozması evinde kalırlar. Ne var ki, yıllar geçtikçe genç karı koca bu ıssız evden sıkılmaya başlarlar. Suat babasına gizlice mektup yazar. Deniz kıyısında bir yalı kiralayacak kadar .para ister. Babası kızını kırmaz, parayı gönderir Süreyya’nın bir arkadaşı vardır; Necip. Aynı zamanda akrabasıdır. Sık sık arkadaşını görmeye gelir. Karı koca ondan pek hoşlanırlar.

O yaz, Boğaziçi’nde güzel bir yalı kiralanır. Akrabaların dedikodusundan ve kıskanç bakışlarından kurtulan karı koca mutludurlar. Süreyya her gün kayıkla balığa çıkar. Necip, Suat’a arkadaşlık eder. Baş başa kaldıklarında Suat piyano çalar, Necip ilgiyle dinler. Arada bir söyleşip dertleşirler. Gittikçe birbirlerine yaklaşırlar. Sonunda Necip onu sevdiğini sezer, kendini tutmaya, duygularını gizlemeye çalışır. Dostuna ihanet etmek .ona ağır gelir. Kaldı ki Suat da son derece temiz, dürüst bir eştir Gel gelelim, Süreyya’nın kız kardeşi olan ve Necip’e eğilim duyan Hacer, onun yalıya sık sık gidişini kıskanarak dedikodu konusu yapar. Bunun üzerine Necip gidiş gelişlerini seyreltir. Durumu dadısından öğrenen Suat çok üzülür, ama sesini çıkarmaz

Eylül Roman özeti devamı

Necip bir ara tifoya yakalanır, yatağa düşer. Hastalığı sırasında Suat’ ve ondan çaldığı eldiveni sayıklar. Hacer bunu duyar ve hastayı görmeye gelen Suat’a iletir. Suat pek utanır, onu .içten içe sevdiğini anlar Necip yavaş yavaş iyileşir. Süreyya’nın sürekli çağrısıyla, nekahetini geçirmek üzere yalıya gider. Yalnız kaldıkları bir gün, bitkin bir durumda, sevgisini itiraf eder. Suat şaşırır, ne diyeceğini bilemez Aile kışın konağa taşınır. Artık, iki sevgili, eskisi gibi birbirlerini sık göremezler. İkisi de mutsuzluk ve bunalım içindedir. Necip’in de konakta bulunduğu bir sırada yangın çıkar. Herkes korkuyla dışarı fırlar. Fakat Suat içeride kalır. Çağırmalara karşılık vermez. Necip tasayla alevlerin içine dalar, amacı sevdiği kadını kurtarmaktır. O sıra birdenbire tavan üstüne yıkılır. .Suat’la birlikte yanarlar. Temiz aşklarını küllere gömerler. Eylül roman özeti burada bitmiştir.

Eylül Roman Özeti Konusu ve Ana Fikri

Eylül sade bir aşk macerası içinde yaşamıştır. Kahramanların kararsızlıkları , ümit veya ümitsizliklerini test eder. Suat ile Necip’in aşkı olarak da anlatabiliriz. Psikolojik bir romandır.

Not: Bu değerli romanı kim yazdı merak ediyor musunuz yazan kişi sefalet içinde öldü biliyor musunuz? Eylül romanı yazarı konusuna gitmek için buraya tıklayın. Mehmet Rauf Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın