Estergon Kalesi Fethi

yorumsuz
560 views
Estergon Kalesi Fethi

Estergon Kalesi fethi, ne zaman fethedildi , savaş kimler arasında oldu , önemi , sonucu , maddeler halinde estergon kalesi fetih kısa özet bilgiler paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı farklı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı alabilirsin. Başlayalım.

 

Estergon Kalesi Fethi Kısa Bilgi

Macaristan’ın en önemli şehirlerinden biri olan Estergon Budin’in 45 km kuzeybatısında yer almaktadır. Estergon Kalesi Avustuıya, Slovakya, Macaristan sınırlarının birleştiği noktada, Tuna ve Gran nehirlerinin kavşağında sarp bir tepede bulunmaktadır. Türklerin Estergon, Almanların Gran, Macarların Estergon dedikleri şehir;, 10. yüzyılın sonlarına doğru Hristiyanlığı kabul eden Macar Krallığı’nın başkenti ohnuştur. IV. Kral Bela, 12. yüzyılın ortalarında, Macaristan’m başkentini Budin yapmışsa da; Estergon her zaman için Macaristan’m dini merkezi olma kimliğini devam ettirmiştir.

Estergon Kalesi Fethi Uzun Bilgi

Estergon’ un kesin olarak Osmanlıların yönetimine girmesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın Nisan 1543 yılında Avrupa’ya yaptığı “Onuncu Sefer-i Hümayun” sırasında (Estergon Sefer-i Hümayunu) oldu.

Kanuni Sultan Süleyman, yanında oğlu Şehzade Beyazid ile birlikte 23 Nisan 1543′ de Edirne’den Macaristan üzerine harekete geçti. Bu sırada önden gönderilen Osmanlı birlikleri Nana ve Valpo kalelerini ve Pojega civarındaki bazı kaleleri ele geçirdikten sonra Şikloş’u kuşattılar. Bu sıralarda Kanuni, Ösek’e gelerek Siklos’un kuşatılmasına yardım etti ve kale 8 Temmuz 1543’te alındı. Bu arada Pecs (Peçuy) şehri de kendiliğinden teslim oldu. Bu işleri hallettikten sonra Kanuni, Budin’e gitmek üzere yola koyuldu. Daha önce Osmanlılar tarafından fethedilen, kısa bir süre Osmanlıların elinde kaldıktan sonra 1531’de Avusturyalılar tarafından tekrar ele geçirilen Estergon’a geldi.

Kanuni önce bir heyet göndererek Estergon halkını İslam’a davet etti. Onlar bu teklifi geri çevirince cizye vermelerini aksi takdirde savaş olacağını bildirdi. Bu teklifin de reddedilmesi üzerine kalenin kuşatılmasına başlandı. Kaleyi koruyanlar güçlü bir direniş gösterdiler. Ancak on iki günlük şiddetli bir muhasaradan sonra Osmanlılara karşı daha fazla dayanamayacaklarını anlayarak 1O Ağustos 1543’te kaleyi teslim ettiler. Kanuni Estergon’u sancak beyliği haline getirerek Budin Beyler beyliğine bağladı ve ilk sancak beyi olarak da Yahya Paşazade Mehmet Bey’i tayin etti. Estergon Kalesi ve şehri 140 yıl Osmanlı egemenliğinde kaldı. 1683 yılındaki Avusturya Savaşıyla ise kesin olarak elden çıktı.

Estergon Kalesi Fetih Sonucu

Ferdinand’ın elinden eski Macar Krallığının merkezi olan Estergon (Gran) ile birlikte Budin’in güneybatısında bulunan Istoni Belgrad (Stulyaysenburg) ve Drava Nehri üzerindeki Valpo, Şikloş ve Tata gibi yerler de alındı.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın