Eski Mısır Medeniyeti ve Tarihsel dönemler

yorumsuz
466 views
Eski Mısır Medeniyeti ve Tarihsel dönemler

Eski mısır medeniyeti nasıldı , tarihsel dönemler nelerdir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Eski mısır medeniyeti ile ilgili kısa özet bilgiler. Güncel ve başka yerde yoktur. Dilerseniz ödev içinde kullanabilir, tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Eski Mısır Medeniyeti

Mezopotamya’da Fırat ve Dicle arası sulak alan oluşuyla nasıl bir medeniyet beşiği idiyse Afrika’da da Nil deltası aynı şekilde medeniyetin gelişimini hızlandırmıştır. Afrika’nın kuzeyinde avcı toplayıcı kavimlere ait figürinler ve kaya resimleri bulunmuştur, bunlar M.Ö. 5000 – 4000 yıllarına tarihlenmektedir. Negade-I ve Negade-II olarak adlandırılan bu dönemde (Mezolitik) yarı-tarım toplumuna geçilmiş, hayvanlar evcilleştirilmeye başlanmış ve kırmızı sırlı keramik yapımı gelişmiştir. Bu dönemde bir kompozisyon anlayışının doğduğuna tanık oluyoruz. Bıçağın sapının ön ve arkası kalabalık figürlerle kompoze edilmiştir. Eski Mısır Medeniyeti gerçekten de insanlığın ulaşabildiği dönemin belki de en gelişmiş medeniyetiydi.

Yazı içinde paylaştığımız  50 numaralı resimde Nagada (Negade)-II Uygarlığına ait idol heykelciği görülüyor. Kemikten yontulmuş heykelin gözleri Mezopotamya Sanatındaki gibi iri ve taş kakmalıdır. 51 no’lu resimde Gebel el-Arak Bıçağı denen eserin fildişinden yapılmış sapı görünmekte.

Eski Mısır Tarihsel Dönemler

Mısır’da ülke yönetimi Aşağı Mısır (Akdeniz Kıyısı) ve Yukarı Mısır (Etiyopya) olmak üzere iki merkezliydi. Tarihsel süreçleri kronolojik olarak şöyle sıralanır:

3. Sülale Dönemi: Kral Diyozer’di. Başrahip İmhotep aynı zamanda doktor ve mimardı, bilge bir kişiydi. İmhotep’e daha sonra tanrı olarak tapılmıştır. Astronomi ilmi doğar, 365 günlük takvim kullanılmaya başlanır.

4. Sülale Dönemi: mutlak (patriyarkal) monarşi yönetimine geçilmiştir.

5.Sülale Dönemi: Re/Ra Güneş Kültü doğar. Re Güneş Tapınağı içerisinde resim ve heykellere tapılırdı. Başkent Teb’tir.

6.Sülale Dönemi: Merkezi idare zayıf lar. Derebeylik yönetimine geçilir. Mısır Medeniyetinin Karanlık Çağ’ıdır.Orta İmparatorluk (M.Ö. 2190 – 2052) : Menhutep siyasi birliği sağlar. Başkent Menfis’e taşınır. Sanatta ilerleme görülür. Edebiyat klasik olgunluğuna erişir.

Yeni İmparatorluk (M.Ö. 1670 – 715): Bu dönemde Mısır’a dışarıdan göçler başlar. Baş tanrı Amun’dur. Amun rahipleri yönetimde güçlenirler.

Ramsesler Çağı (M.Ö. 14 – 13. yüzyıllar): Başkent Delta’ya taşınır fakat anıt mezarlar Teb’te inşa edilmeye devam eder. Aton dinine karşı savaş açılır, Amun rahipleri bu savaşı kazanmıştır. Hititler’le Kadeş antlaşması imzalanır. Edebiyat alanında destan ve efsane anlatımları çoğalır. İlk defa aşk şarkısı yazılmıştır.

IV.Ramses – XI. Ramses Dönemleri arası: Mısır medeniyeti için çöküş dönemidir.

26.Sülale (M.Ö. 663 – 525): Başkent Sais’e taşınır. Bu dönem Mısır için Milli bir Rönesans (Yenidendoğuş) çağıdır. Yönetimde tekrar merkezi birlik sağlanır. Eski Menfis Firavunlarına tapılmaya başlanmıştır. Sanatta historizm (geçmişe duyulan hayranlık ve geçmişin tekrarı) yaşanır. Bu dönemde Greklerle sıkı ilişkiler kurulmuştur ve Ön-Asya için Pers istilası yıllarıdır.

Roma Çağı (M.Ö. 332): Hellenistik Dönem’de doğu fethine çıkan Büyük İskender, İskenderiye şehrini kurar. İskender’e karşı büyük hayranlık vardır. İskender Amun tapınağında taç giyerek tanrı-kral mertebesine çıkartılır. İskenderiye feneri, kütüphanesi inşa edilir; İskenderiye, donanma ve ordunun merkezi, ilmin beşiği olur.

Çöküş Dönemi (M.Ö. 2. yüzyıl): Mısır Roma İmparatoruna teslim olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın