En Zor Tekerlemeler – En iyileri

yorumsuz
1.148 views
En Zor Tekerlemeler – En iyileri

 

En zor tekerlemeler paylaşıyoruz. İçlerinden en iyi olan tekerlemeleri seçtik , söylemesi zor , yanıltmaca ağırlıklı , komik tekerlemeler ile karşınızdayız. Sizler de bunları ezberleyecek ve yanılmadan söyleyecek kabiliyet varsa şimdiden tebrik ederim. Hadi başlayalım hünerlerini göster.

 

 

En Zor Tekerlemeler

Çatalca’da topal çoban çatal yapar, çatal satar. Bilmem parası var mı da çatal sapan yapar satar, bilmem parası yok mu da çatal sapan yapar satar

***

Beş boz yüklü beş boz eşek, beşi de beş boz yüklü beş boz eşek, gelen de beş boz yüklü beş boz eşek, giden de beş boz yüklü beş boz eşek.

***

Değirmene girdi köpek, değirmende yedi kötek; hem kepek yedi köpek, hem kötek yedi köpek.

***

Al şu takatukaları, takatukacıya götür. Takatukacı takatukaları takatukalamazsa, Takatukaları takatukalatmadan geri getir.

***

Ocak kıvılcımlandırıcılardan mısın? Kapı gıcırdamalardan mısın? Ne ocak kıvılcımlandırıcılardanım Ne kapı gıcırdatıcılardanım.” “El alem ala dana aldı Ala danalandı Biz bir ala dana alıp Ala danalanamadık.

***

Herkes yoğurdu sarımsaklasak da mı yesek sarımsaklamasak da mı yesek?

***

Hakkı, haklının hakkını yemiş. Haklı Hakkı’dan hakkını istemiş. Haklıya hakkını vermeyince haklı da Hakkı’nın hakkından gelmiş.

***

Mehmet Mehmet Meneki Oğlu uşağı on iki
Mehmet başını bağlamış Şangır şangır ağlamış”
“Mustafa mıstık Arabaya kıstık Bulamaca buladık
İstanbul’a yolladık
İstanbul’un hocası Kalbur kızın kocası”
“Mustafa mıstık Arabaya kıstık
Bir mum yaktık Seyrine baktık”
“Zübeyde çölde Ayağı gölde
Başı dumanlı Köhne tumanlı
Eli süpürgeli Saçı sirkeli Yanı itli
Yakası bitli Fenaydı sonu Ne edeyim onu
Leylek leylek havada, Yumurtası tavada, Gel bizim hayata,
Hayat kapısı kilitli, Leyleğin başı bitli.
Leylek, leylek lekirdek
Hani bana çekirdek?
Çekirdeğin içi yok, Süleyman’ın suçu yok.

Masal Tarzı Uzun Tekerlemeler

Pire berber iken, tosbağa hamal iken; ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken; babam düştü beşik­ten, ben hopladım eşikten. Dolapta koptu bir patırdı, yoğurt üstüme atıldı. Annem kaptı maşayı, babam kaptı meşeyi; dolandılar bana dört bir köşeyi.

***

Kırk kazan keşkekle kırk kazan yoğurdu kim yiyecek diyor. Evimizin önünde bir ağaç vardı. Kırk kişi tuttum yondurdum kırk kişi tuttum oydurdum; kırk kazan keşkekle kırk kazan yoğurdu içine doldurdum. Oturdum yedim … Dudaklarımın haberi bile olmadı.

***

Nişanlın kaçıyor’ dediler. Koştum, girdim bir sokağa, rastladım bir duvağa. Duvağı kaldırdım: Karşıma bir kazma başlı, çapa dişli bir koca karı çıktı. Öyle korktum ki, gerisin geriye koşmaya başladım. Papucumun teki hala orada … Koştum, koştum

***

Var varanın sür sürenin, bakkala parasız varanın okka çömleği başında paralanır. Zaman zamanda iken, tavşan bize çırak iken, beş-on beş yaşında çocuk iken, samanlık tepesinde çelik oynardım. Öteden beri dedem geldi: ‘Oğlum müjde, baban dünyaya geldi’ dedi. Samanlık saçağından kendimi attım yere, eve gittim, anam yarım dingille yarım çuval unu almış dizine yufka yazar: Aman nine, gözün aydın, babam dünyaya gelmiş, nine ver ben sallayayım da sen bize pide mi yapacan, ne yapacan yap. Anası ey hınzırın enceği, ben onun kırk yıldır hasretliğini çektim, olmaya ya bir yerini ağrıtırsın ya bir yerini kırarsın ya en lazımlık­lı yerini koparırsın, sonra seni bir oklava ile döverim. Aman nine, sen de bunun hasretliğini çektin amma daha çok çekmedin, ilkem baba demeyi öğrendi, bak biz daha baba demeyi bilmeyiz, ben onu senden hoşça sallarım. Aman da: ‘Haydi oğlum, salla bakalım’ dedi; ben de tıngır mıngır sallarken, elimden beşik kurtuldu, babam vırak vırak başladı ağlamaya. Anam vurdu bana bir oklava, ben de fırladım gittim yokluğa.

***

Buradan gidersin Kars’a Kars’ta var bir arsa, Arsada var bir yapı, Yapıda var bir kapı… Halkayı üç kere vur, Karşına çıkar bir baba, Bıyığı benden kaba, İşte odur, benim baba.

***

Tekerlemeler konusu burada bitmiştir. Eğer en zor ve komik bilmeceler konusunu ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayın. Bilmeceler

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın