Elizabeth Taylor kimdir kısaca hayatı biyografisi

yorumsuz
400 views
Elizabeth Taylor kimdir kısaca hayatı biyografisi

 

Merhaba bu yazımızda Elizabeth Taylor kimdir kısaca hayatını paylaşıyoruz. Elizabeth Taylor yaşamı , kariyeri ,biyografisi hakkında kısa özet şeklinde bilgiler veriyoruz. Kütüphaneden kaynak gösterilmiştir. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

ELİZABETH TAYLOR (D. 27 Şubat 1932 Ö. 23 Mart 2011)

Anglo-Amerikan sinema oyuncusu. Tescilli güzelliği ve dramatik oyunculuk yeteneğiyle Hollywood film sektörünün altın yıllarında bir ekol haline gelmiştir. Rol aldığı sayısız film, Amerikan sinema tarihinde birer klasik haline gelmiş, yaptığı çok sayıda evlilik ve çalkantılı hayatı nedeniyle, aynı zamanda magazin basının da baş aktrislerinden biri olarak uluslararası bir şöhrete ulaşmıştır. Elizabeth Rosemond Taylor, 27 Şubat 1932’de, aslen Amerikalı olan ve sanat galericiliği yapan Francis Lenn Taylor ileSara Viola Warmbrodt’un ikinci çocuğu olarak, Londra’nın Hampstead semtinde dünyaya geldi.

Küçük Liz’in keşfedilerek, ekranlarla tanışması ise, bir aile dostları sayesinde gerçekleşti. Liz’in güzelliğinin ve yeteneğinin değerlendirilmesi gerektiği konusuna ailenin dikkatini çeken dostları, küçük Taylor’ın ekran testine katılması için öneride bulundu. Bu öneriyi ciddiye alan aile, henüz 9 yaşında olan kızlarını, test için Universal Stüdyoları’na götürdü. Sözkonusu olay, Liz’in gelecekteki hayatını kökten değiştirdi; çünkü küçük kız testi geçerek Universal’le bir sözleşme imzaladı. Liz’i beyaz perdeyle buluşturan ilk sinema filmi, 1942’de çekilen, “There’s One Born Every Minute” oldu.

1944’te ise, Elizabeth’in yıldızını parlatan proje geldi. 20th Century Fox tarafından finanse edilen, Clarence Brown’un filmi “National Velvet” filmiyle küçük Lisa, M-G-M’in “küçük yıldız oyuncusu” oldu. Taylor’ın, bir genç kız olarak ilk romantik rolü, 1949’da Robert Taylor’la birlikte oynadığı “Conspirator” ile geldi. 56 yılına gelindiğinde, 22 yaşına basmış ve fiziksel görüntüsü oturmuş olan Elizabeth, başrolünü unutulmazaktör James Dean’le birlikte paylaştığı, “Giant” filmiyle büyük başarı yakaladı. Sanatsal başarılarının yanı sıra, özel hayatıyla da gündem malzemesi haline gelen aktrisin ünü daha çok artmaya başladı. “Butterfield 8” filminde, eşi Eddie Fisher’la başrol oynamak için şirketle anlaştı. Oscar En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almaya hak kazandı.

Elizabeth Taylor, sinema çalışmalarının yanı sıra, birçok televizyon projesinde de yer aldı. Taylor’ın son sinemafilmi, 1994’de çekilen The Flintstones oldu. 1997 yılının Şubat ayında, beyin tümörü teşhisiyle hastaneye kaldırılan ünlü aktris, başarılı bir ameliyat geçirerek sağlığına yeniden kavuştu. 1999 yılında, İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth tarafından DBE (kadınlara verilen bir tür şövalyelik nişanı) ile ödüllendirildi. Yine 2001’de ünlü aktris, ABD Başkanı Bill Clinton’ın talebiyle Vatandaşlık Madalyası’nın sahibi oldu. 79 yaşında kalp yetmezliği sebebiyle hayata gözlerini yumdu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın