Elçi nebi resul ve peygamber – üniteye hazırlık

yorumsuz
675 views
Elçi nebi resul ve peygamber – üniteye hazırlık

Elçi , nebi, resul, peygamber kavramlarının anlamı nedir , ne demektir , kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Ödev için düzenlenmiş üniteye hazırlık cevapları bilgilerdir.  Kısa özet olarak tek sayfa halinde ödevinizi bu sayfa aracılığı ile yapabilirsiniz. Bilgiler yeni ve başka sitede yok. Başlayalım.

 

Elçi , Nebi , Resul ve Peygamber Kavramları

1 -) Elçi Nedir , Ne Demektir

Türk dilindeki karşılığı aracı anlamındadır. Bir devletin , başka bir devlete haber , bilgi veya istek göndermek için kullandığı aracıya elçi denir. Elçiler gönderildiği devleti veya kişiyi temsil eder. Birinin sözünü olduğu gibi değiştirmeden iletilmek istenen tarafa iletmek ile hükümlüdürler.

2- ) Nebi Nedir

İslam dini terimidir. Allah (cc) ‘ ın buyruklarını insanlara ileten , insanlığı aydınlatan , ilettiği buyruklar ile insanları iyi ve doğru davranmaya özendiren kimseye Nebi denir.  İslam dilindeki diğer karşılığı ise Yalvaç ‘tır.

3 -) Resul Nedir , Ne Demektir

Müslümanların dini olan İslam’a göre Resul : insanları uyarmak , getirdiği haberler ile müjdelemek için görevlendirilmiş , Allah tarafından gönderilen kişilere denir.  Türkçe sözlükteki anlamı kitap inmiş peygamber anlamına gelir.

4 -) Peygamber nedir , ne demektir.

Peygamber yaratıcı tarafından , bir dini , insanlığa yaymak ile görevlendirilen seçilmiş kişidir.  İslam dinimizde peygamber , Allah tarafından gönderilmiş , Allah (cc)’nin buyruklarını insanlığa aktaran , insanları Allah yoluna davet eden kimse ye denir. İslam dinin peygamberi Hazreti Muhammet  (Sav) ‘ dir. Baş harfleri büyük olarak yazılır.

Soru 2  – Kur’an mealinden , peygamberlere inanmanın gerekliliğini ifade eden bir ayet bulup defterinize yazınız.

Cevap: “Andolsun, içinizden size öyle bir Peygamber geldi ki sıkıntıya uğramanız O’na ağır gelir; size düşkün mü’minlere şefkatlidir, merhametlidir, eğer yüz çevirirlerse de ki: “Allah bana yeter! O’ndan başka Tanrı yoktur. O’na dayandım, O, büyük arşın sâhibidir.” (Tevbe, 9/128-129)4

Soru 3 – İlahi kitap , suhuf ve mucize kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz.

ilahi kitap nedir ne demektir: Dini metinlerin yazılı olduğu , Allah tarafından cebrail aracılığı ile peygamberlere gönderilmiş kutsal kitaplara verilen isimdir. Suhuf ,Tevrat , Zeburİncil ,Kur’an-ı Kerim dört kutsal kitaptır.

Soru 4 – Vahiy Nedir , Allah (cc) niçin vahiy göndermiştir.

Cevap: Vahiy , Allah tarafından Peygambere iletilen emir ve buyruklara denir.  Allah (cc) Cebrail aracılığı ile Peygamberimize iletir. Gelen her vahiy Allah’ın sözü olarak kabul edilir.

Soru 6: Konut dualarının okunuşu ve anlamını defterinize yazınız.

Cevap linki : https://www.namazsitesi.com/dualar/kunut-duasi-1.html

Sitemizde tüm derslerinize ait ödevleri ve cevapları bulabilirsiniz.  Bu ödevler Meb in 6. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi 1. ünite , Peygamber ve ilahi kitap inancı , üniteye hazırlık kısmının cevaplarıdır. Eğer sitemizde aradığınız ödevi bulamazsanız ödev sor kısmından gönderip , 24 saat içerisinde cevap yayınlanır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın