Elazığ ekonomik faaliyetleri kısaca

yorumsuz
492 views
Elazığ ekonomik faaliyetleri kısaca

Elazığ ekonomik faaliyetleri nelerdir. Elazığ ilinin ekonomik durumu katkıları , kısaca paylaşıyoruz. Yaşadığınız yerin ekonomik faaliyetlerini araştırınız adlı ödev için geldiyseniz doğru adrestesiniz. En güncel 2019-2020 yılı için konu düzenlenmiştir. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Elazığ Ekonomik Faaliyetleri

Elazığ, Doğu Anadolu’da tarihi Harput Kalesi’nin bulunduğu tepenin eteğinde kurulmuş bir şehirdir. Deniz seviyesinden 1067 m yükseklikte bulunan şehir, hafif meyilli bir zemin üzerindedir. Elazığ, yerleşim yeri olarak yeni olmakla beraber, bölgenin tarihi oldukça eskidir. Fırat üniversitesi Elazığ ekonomik  faaliyetlerine büyük katkı sağlamaktadır. Bugün 21.000’e yakın ön lisans, lisans, lisansüstü öğrencisi bulunan üniversitede, 1500’ün üzerinde Akademik Personel görev yapmaktadır ve insan ihtiyaçları karşılanması ekonomik getir sağlamaktadır. Şehirde arazinin % 60 kadarı çayır ve meralardan oluşmakta, bitkisel üretim amacıyla % 40’ından daha az kısmı kullanılmaktadır. Bunun da % 23,7’sinde kuru tarım yapılırken. % 9,2’sinde sulu tarım yapılmaktadır.

Elazığ ili sahip olduğu yeraltı zenginlikleri, su varlıkları, turizm ve tarihi birikimi, üniversite ve diğer bölge müdürlüklerinin alt yapı imkânları, ulaşım avantajları, verimli arazileri ve coğrafi konumu ile kalkınma ve gelişmeye son derece müsait bir ildir. Şehirde halen üç kısımdan oluşan ve ‘ 1967 yılında yapılan Elazığ merkez Sanayi küçük sanayi sitesinde 1077 iş yeri  faaliyette olup, 250 iş yeri kapasiteli küçük sanayi sitesi ile birlikte , Kovancılar, Karakoçan ve Keban küçük t sanayi siteleri bulunmaktadır.

Gerek kara avcılığı ve gerekse su avcılığı bakımından tercih edilen bir bölgedir. Elazığ ekonomik faaliyetleri katkısı olan Hazar Gölü’nde 20’den fazla balık türünün yaşadığı bilinmekte olup, en çok avlanan Turna, Küpeli ve Aynalı Sazan balıklarıdır.

Tarihi Harput Kalesinin Urartular döneminde inşa edildiği bilinmektedir. İç kale ve dış kale olmak üzere iki bölümden yapılmıştır. Kale içi dolgu halindedir. Aynı zamanda Ulu Camii , SaraHatun camii , Alacalı , Kurşunlu ve Ağa Camii Turizm yönünden şehire katkı sağlamaktadır. Bulunan türbelerde oldukça yoğun ilgi görmektedir.  Elazığ Hazar Baba Kayak Merkezi , Buzluk Mağarası ve Keban Baraj gölü de Elazığ Ekonomik faaliyetleri arasında şehire gelir katkısı olanlar arasında yer alır.

Golan Kaplıcası (Yoğunağaç) Karakoçan ilçesine 18 km uzaklıktadır, ilin en önemli kaplıcası olup, saniyede 5 litre çıkan suyun sıcaklığı 45 derecedir.  Aliçakiraz (Perçenç) Sulan Elazığ’ın 7 km güneydoğusunda bulunan Akçakiraz (Perçenç) beldesi yakınlarında Hoşrik adıyla bilinen ve bir ağacın altından çıkan sudan, çamur yapılıp vücuda sürülerek faydalanılmaktadır.  Ayrıca Elazığ – Malatya karayolu üzerinde 8. kilometrede bulunan misland merkezi ekonomik açıdan Elazığ’a katkı sağlamaktadır.

Elazığ ekonomik faaliyetleri konusu burada bitmiştir. En güncel haberdir. Her sene güncellenecek. Eksik gördüğünüz yanları olursa yorumlarınızı bekliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın