Albert Einstein Hakkında Kısa Bilgi

1 yorum
696 views
Albert Einstein Hakkında Kısa Bilgi

 

Bu yazımızda meşhur Albert Einstein kimdir , Kısaca özet Einstein hayatı ve yaşamı hakkında bilgi , icadı nedir gibi soruları cevaplıyoruz. Ödeviniz için kullanabilir çıktı alabilirsiniz. Ödevinizde başarılar.

Albert Einstein Hakkında Bilgi

Albert Einstein Yahudi asıllı Alman teorik fizikçidir. Einstein 1879 yılında Güney Almanya ‘nın Ulm şehrinde doğdu. Konuşmaya yaşıtlarına oranla daha geç başladı. 1885  yılında Yahudi olduğu halde Munich’deki Katolik Okulu’nda eğitimin hayatına başladı. Eğitim hayatından pek memnun değildi ve okulunu hiçbir zaman sevemedi. Gerçekten de, genç Einstein’ın ileride ortaya çıkacak dehasının temelleri, kendisinin de sonradan belirttiği gibi okulda atılmamıştı.

Babasının çok istediği elektrik mühendisi olamayacağını anlayan Einstein 1896’da “Swiss Federal Polytechnic Enstitüsü”ne matematik ve fizik öğretmeni olmak için gitti. Maxwell’in “Elektromanyetik Teorisi” üzerinde çalıştı. 1900 yılının Haziran ayında okuldan mezun oldu. Ardından 21 Şubat 1901’de İsviçre vatandaşı oldu. Mayıs 1901’den, Temmuz 1902’ye kadar Winterthur ve Achaffhausen’de özel ders verdi. Öğretmenlik için başvurduğu yerlerden çok genç olması nedeniyle olumlu cevap alamıyordu. Sonra İsviçre’nin başkenti Bern’e gitti. Geçimini sağlamak için matematik ve fizik dersleri vermeye devam ediyordu. Bernese’deki “Akademie Olypia”ya katıldı. Bu sırada birçok bilim adamıyla tanışma fırsatı buldu. Kariyeri için önemli bir adımdı. Ardından teknik asistan olarak İsviçre Patent Ofisi’nde işe başladı. Einstein, mucitlerin patent alabilmesi için yaptıkları aletleri inceliyor ve elektromanyetik cihazların denetimini yapıyordu. Cihazların farklılıklarını ve zayıf yönlerini görerek, nasıl düzeltebileceği üstünde çalışıyordu. Bazen o kadar çok değişiklik yapması gerekiyordu ki alet artık onun tasarımı haline bile gelebiliyordu.

6 Ocak 1903 tarihinde ailesinin tüm karşı gelmelerine rağmen okul yıllarında tanıştığı Mileva Maric ile evlendi. Kendisi de bir matematikçi olan Milena Maric ile birçok ortak noktaya sahipti. 1904 yılında ilk oğlu Hans Albert, 1910 yılında da ikinci oğlu Eduard doğdu. İleriki yıllarda Eduard şizofreni teşhisiyle Zürich’deki bir akıl hastanesine yatıldı ve hayatını da burada kaybetti. Albert ise ileriki hayatında California Üniversitesi’nde profesörlük yaptı.

1917 yılında Radyasyonun Quantum Mekaniği Üzerine adlı makalesini yayımladı. 1919 yılında kuzeni Elsa Löwenthal ile evlendi. Elsa, Einstein’nın yaşlılık yılları dahil yanında oldu. 1915 yılında Prusya’da Academy of Science’da bulunduğu sırada genel izafiyet kuramını oluşturdu. Newton’nun çekim yasalarından yararlanarak kendi teorisini oluşturdu. 2. Dünya Savaşı’ndan dolayı yayımları Almanya’dan dışarıya ulaşamadı. Einstein, kütlenin uzay- zamanı geometrik olarak eğmesi, uzak yıldızlardan gelen ışıkların eğrilmesine neden olduğu savunuyordu. Bu eğrilik iç bükey olmalıydı. Bu teori bilim dünyasında büyük bir yankı uyandırdı.

1945 yılında Roosvelt’e yazdığı mektupta nükleer silahların yapılabileceğinden bahsetti. Daha sonra nükleer silahların oluşumuna ve kullanılmasına neden olduğu için büyük pişmanlık duyduğunu hep dile getirdi. Hayatının geri kalanında da Atom Bombası’nın kullanım şeklinden rahatsızlığını dile getirerek, buna karşı bir tutum izledi. 1948 yılında Brendeis Üniversitesi’nin komitesinde görev aldı. 18 Nisan 1955 yılında 76 yaşında iç kanama sonucu hayatını kaybetti. “Generalized Theory of Gravitation” adlı çalışması yarım kaldı. Ölümünden sonra otopsisini Dr. Harwey, Einstein’in Paryetal lobunun normal insanlarınkinden %15 daha büyük olduğunu farketti. Bu bölgesi matematik ve görsel yetenekle ilgili becerilerinin geliştiği bölgedir. Ayrıca Einstein’nın beyninin normal insanlardan %73 daha kıvrımlı olduğu gözlemlenmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Albert Einstein Hakkında Kısa Bilgi (1 Yorum)

  1. Merhaba, bu bir yorumdur.
    Yorumu silmek için oturum açarak gönderi'leri ve yorumları görüntülemeniz yeterlidir. Burada yorum ve gönderileri düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.