Edirnenin Fethi Kısaca

yorumsuz
360 views
Edirnenin Fethi Kısaca

 

Edirnenin Fethi Kısaca paylaşıyoruz. Edirne ne zaman fetih edildi. Edirne’nin Fethi savaş kimler arasında oldu kısa özet olarak tek başlık altında hepsini derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Şimdiden derslerinizde başarılar. Aşağı kaydır başlıyoruz.

 

Edirnenin Fethi Kısaca

Gece boyu gene Evrenos Gazi ve Hacı İlbeyinin akıncıları müttefik Hıristiyan ordusuna dalışlar yaparak esir ve ganimet getirdi. Gecenin karanlığında kurt korkusundan birbirine iyice yanaşan koyun sürüsü gibiydi Hıristiyan ordusu. Ölüm korkusundan tir, tir titriyorlardı.

Müslüman Türk Askerleri, Rumeli Beylerbeyi Lala Şahin Paşa’nın ardında cemaatle sabah namazını kıldılar. Kuranı Kerim okundu. Dualar edildi ve Lala Şahin Paşa ayağa kalkarak ateşli bir konuşma yapmaya başladı:

-Gazilerim, Yiğit Mücahitlerim! Sizler nizamı alem davasının mimarlarısınız. Bu dava, dünyayı küfür pisliğinden temizleme davasıdır. Bu dava ezilen, zulüm gören mazlumların kurtarılarak insanca bir düzene kavuşturulması davasıdır. Bu dava yeryüzünde insanlar arasında adaletle hükmetme davasıdır! Bu dava yetimlerin hakkını alma davasıdır! Bu dava yer yüzünde aç insan kalmaması için mücadeledir, nizamı alem kurt ile kuzunun yan yana yaşamasını temin eden bir sistemdir. Bu dava ila-i kelimetullah, yani Allah-ü Teala’nın dinini Onun kullarına duyurma davasıdır. Bu dava uğrunda ölenler şehit; kalanlar gazidir. Allah-ü Teala Kuranı Kerimin de buyuruyor ki:

“Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar dirilerdir fakat siz bilemezsiniz.” Cenabı Hak yardımcınız, gazamız mübarek olsun!

Onun sözleri Türk Askerlerini galeyana getirmişti. Allah-ü Ekber !..Sadaları arasında hücum emri verildi. Evrenos Gazi, Lala Şahin Paşa’nın sağ tarafında, Hacı İlbeyi sol tarafındaydı. Tecrübeli akıncı beyleri, Beylerbeyinin ateşli konuşmasıyla etkilenmiş, bu yaştan sonra şehit olmayı arzu eder bir şekilde, Hıristiyan ittifak ordusunu kuşattılar.

Lala Şahin Paşa, seksen yaşına merdiven dayamış ihtiyar aslan atını mahmuzlamış, kılıcını sallayarak düşmana saldırmıştı. Ortalık ana, baba gününe dönmüştü. Kalabalık Hıristiyan ordusu yerinden kımıldamaya fırsat bulamadan sağdan, soldan ve önden kıskaca alınmıştı. Kısa zamanda sağ cenahı felç eden Evrenos Gazi, Müttefik Hıristiyan Ordusunun gerisini de kapatmıştı. Koskoca ordu iki saat gibi bir zaman içinde dağılıp, kaçmaya başlamışlardı.

Akıncılar kaçan Rum ve Bulgar Askerlerini kovalayarak, son kalıntıları da bertaraf ettiler.Lala Şahin Paşa, ordunun başında Edirne’ye girdi.

Edirnenin Fethi Ne Zaman Oldu ?

Cevap : 1363 yılında oldu.

 

Edirne Savaşı Edirne Fethi kimler arasında oldu?

Cevap: Bizans ve Osmanlı arasında oldu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın