Ebubekir Hazım Tepeyran Hayatı ve Eserleri

yorumsuz
572 views
Ebubekir Hazım Tepeyran Hayatı ve Eserleri

 

Ebubekir Hazım Tepeyran kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Eserleri , romanı , yaşamı ile ilgili kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı ile Ebubekir Hâzım Tepeyran özetini paylaşıyoruz. Ödeviniz için kullanabilir , dilerseniz tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Ebubekir Hazım Tepeyran

Roman , hikaye , anı ve gezi konulu yazılar yazan yazar Ebubekir Hazım Tepeyran, 1864’te Niğde’de doğdu. Hayatının belli dönemlerini siyaset ile geçirdi. Musul, Manastır, Bağdat, Sivas, Ankara, Hicaz, Beyrut, Bursa valiliklerinde bulundu. Mütareke döneminde Dahiliye Nazırı oldu. Yazı hayatına ilk defa şiir ile başladı. Belli bir süre sonra tepkiler topladığı için şiir yazmayı bırakmak zorunda kaldı. Daha sonraları yazmış olduğu şiirleri tek bir kitapta toplamaya karar verdi , bir kitapta topladı ancak bu seferde şiir kitabı pek yankı uyandırmadı. Kuvayi Milliye’ye yardım ettiği gerekçesiyle 1920’de tutuklandı. İdam edilme kararı alınmıştı ancak bir süre sonra belirli nedenlerden dolayı idam cezasından vazgeçildi ve kürek cezasına çarptırıldı. Kurtuluş’tan sonra Sivas ve Trabzon’da valilik yaptı. 1936-46 yılları arasında Niğde Milletvekili seçildi. .1947’de İstanbul’da öldü .

Ebubekir Hazım Tepeyran Eserleri

Yazmış Olduğu Roman: Küçük Paşa (1910).

Yazmış Olduğu Hikaye: Eski Şeyler (1910).

Günce – Anı – Gezi: Zalimane Bir idam Hükmü (1946), Canlı Tarihler (1947), Belgelerle Kurtuluş Savaşı Anıları (1982 )

Not: Ebubekir Hazım Tepeyran şüphesiz ki dikkate alınacak bir yazardır.  Günümüzde en önemli eseri yazmış olduğu roman ‘Küçük Paşa’dır. Halen derslere konu olmakta , günümüzde okuyucu kitlesini elinde barındırmaktadır. Olumlu tepkiler almaktadır.

Not 2: Eğer Tepeyran’ın yazmış olduğu kıymetli eser Küçük Paşa hakkında bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın. Küçük Paşa Roman Özeti

Not 3: Sitemizde aradığınız kitap özetleri , kitap yazarları hakkında her türlü bilgilere erişebilirsiniz. Bulamadığınız eser , özet olursa ödev sor kısmından bizlere iletirseniz en kısa süre içerisinde sizlere sunabiliriz.  Sizlerde okuduğunuz kitap özetlerini bizlerle ödev sor kısmından dilerseniz paylaşabilirsiniz. Başka bir arkadaşınızın yarasına merhem sürmüş olabilirsiniz. Başarılar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın