Dünyanın Hareketleri ve Sonuçları

yorumsuz
618 views
Dünyanın Hareketleri ve Sonuçları

 

Dünyanın hareketleri ve sonuçları hakkında kısa bilgi veriyoruz. Ödev – Dünya’nın günlük aylık yıllık hareketleri nelerdir kısaca ve bu hareketler sonucu oluşan sonuçları kısa özet olarak kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yaparak sizlerle paylaşıyoruz. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Aşağı kaydırın başlıyoruz.

 

Dünyanın Hareketleri ve Sonuçları

Güneş sistemi Gök Adası içinde bir gezegen olan Dünyanın (Yer’in), iki hareket biçimi vardır:

1. Kutuplar ekseni çevresindeki dönüşü (günlük hareketi)

2. Güneş çevresindeki dolanım hareketi (yıllık hareket)

Bu hareket Biçimlerini inceleyelim:

Dünya’nın Kutuplar Ekseni Çevresindeki Hareketi ve Sonuçları

Bu harekete, günlük hareket (İng. rotation) denir. Dünya, kutup noktalarından geçtiği varsayılan bir eksen çevresinde, batıdan doğuya doğru, yaklaşık 24 saatte bir kez döner. Bu periyodun hızı, yani Dünyanın kendi ekseni çevresindeki dönüş hızı, Ekvator’dan kutuplara doğru azalır. Tabloda hangi enlemde ne kadar hız ile döndüğü gösterilmektedir.

Dünya’nın kendi ekseni çevresindeki dönüş yönü: Batıdan doğuya doğru (B-D), yaklaşık 4 saatte bir dönüş hareketi yapar. Bu hareket, gece ve gündüz, yani karanlık ve aydınlık sürelerinin oluşmasına yol açar.

Gece ve Gündüz Neden Oluşur: Dünya’nın, ekseni çevresindeki dönüşünden oluşur. Küremsi ve katı bir gök varlığı olan yeryüzü, bundan dolayı her yerinde Güneş ışınlarını aynı anda alamaz. Güneşi gören cephesi aydınlanırken, Güneş’e arka kalan cephesi, karanlık olur.  Dünyanın küremsi biçimde oluşu ve ekseni çevresinde hareket etmesi, aydınlık ve karanlık bölgelerin, sürekli yer değiştirmesine yol açar.

kuzey yarım kürede 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde, her yerde gece-gündüz süreleri eşit olur. Bunlardan 21 Mart gece gündüz eşitliğine ilkbahar gün-tün eşitliği, 23 Eylül gece-gündüz eşitliğine ise, sonbahar gün-tün eşitliği denir. Bu eşitlikler, Güney yarım kürede 23 Eylül ve 21 Mart tarihlerinde gerçekleşir. Gece-gündüz sürelerinin eşitlenme durumu, ikisi güney yarım küre (23 Eylül ve 21 Mart) ve kuzey yarım kürede (21 Mart ve 23 Eylül) yılda sadece ikişer kez gerçekleşir. Buna, ekinoks denir.

Dünya’nın Güneş Ekseni Etrafındaki Hareketi ve Sonuçları

Yer, Güneş çevresindeki bir dolanım hareketini, hemen hemen 365 gün 6 saatte (5 saat, 48 dakika, 46 saniye) tamamlar. Bu harekete, takvim yılı veya Güneş yılı da denir.

Yörüngesi üzerinde Dünyanın Güneş’e en çok yaklaştığı nokta, yıl içinde 3 Ocak günü olup, buna günberi veya perihel, bu noktaya ise, günberi noktası denir. Bu noktada Dünya’nın Güneş’e uzaklığı, yaklaşık 147 milyon km. (146.4 veya 146.5 milyon km.de kabul edilir) dolayındadır. Güneşe en uzak olduğu nokta 4 Temmuzdur. Buna günöte noktası denir.

Dünya’nın Güneş karşısındaki duruşu: En az 18° ve en fazla 23 derece 27 dakika kadar değişen, eğimli açı ile dolanımını tamamlar. Bu nedenle, Dünyanın ekseni ve ekliptik düzlemi üst üste çakışmaz. Aralarında, 66 derece 33 dakikaya kadar daralan bir açı vardır. Mevsimler, gece-gündüz süreleri farkları, yeryüzünde (kutuplara doğru ve kutuplar) uzun süren karanlık ve aydınlık bölgeler bu sebeple oluşur.

Güneş’in bu yarım küreye en fazla dike yakın ışın demetleri (radyasyonu) gönderebildiği devredir. Zaten bu yarım küre, yaz devresi içindedir. Bu devre yani 21 Haziran tarihi, Güney Yarımküre’nin kış gün dönümüne, yani 21 Aralık (22 Aralık diyen kaynaklar da vardır) tarihini karşılar. Bu tarih, söz konusu Güney Yarım küre’de yaz devresi ortalarıdır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın