Dönerek öteleme hareketi nedir kısaca

yorumsuz
1.352 views
Dönerek öteleme hareketi nedir kısaca

 

Dönerek öteleme hareketi nedir kısaca hakkında bilgi veriyor pekiştirmeniz için örnek ve örnekler ile özet olarak dönerek öteleme hareketini açıklıyoruz. Ödeviniz için doğru adrestesiniz bilgileri başka yerde bulamazsınız. Belki bulursunuz neyse başlayalım.

 

 

 

Dönerek Öteleme Hareketi

Bir çember düşünürsek bu çemberin olduğu yerde dönme hareketi vardır , aynı zamanda öteleme hareketi de vardır. Dönerek öteleme hareketi de , cismin hem olduğu yerde dönme , hemde aynı zamanda öteleme hareketinin birleşimine verilen isimdir. Aynı zamanda yuvarlanma da denir. Kaymadan yuvarlanma olarak da tabir edilmektedir.

Kısaca örnek vermek gerekirse bir çöp variline tekme attığınız zaman , varil ilerlemeye başlar , ancak ilerleyişini dönerek sürdürür , buna da dönerek öteleme hareketi denir.

Başka bir deyişle suya 20 ile 30 derece bir açıyla attığınız taş suyun üzerinde sekerek ilerler. Taşın ilerlemesi için hem dönmesi , döndüğü için su üzerinde sekmesi ve aynı zamanda ilerlemesi gerekir. Bu aşamada dönerek iteleme hareketinin özelliğini tüm bileşenlerin aynı anda doğru şekilde çalışmasıyla oluştuğunu anlamış oluruz.

 

Dönerek öteleme hareketi Formülleri

Formüllerin tamamını öğrenmek için kitabınızı kontrol edebilirsiniz. Ancak çoğunlukla karşılaşacağınız sorularda aşağıdaki formüller size lazım olacaktır. Hepsini ezberlemenize gerek yok. Siz yine de ezberleyin.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın