Dokuzuncu Hariciye Koğuşu özeti

yorumsuz
722 views
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu özeti

Dokuzuncu Hariciye koğuşu özeti farklı ve yeni olarak sadece bizde. Peyami Safa romanı 9’uncu Hariciye Koğuşu isimli eseri kısa özet olarak paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlere sunulmuştur. Ödev için kullanıma uygundur. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başka sitelerde yoktur. ilk kullanan siz olabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu özeti

Romanın kahramanı on beşine basmıştı. Yedi yaşından beri dizindeki yaradan acı çekmektedir. Muayene için 9’uncu Hariciye Koğuşu’na gider, kemik veremine tutulduğunu, ayağının kesilmesi gerektiğini öğrenir. Ancak sakin yaşarsa, iyi beslenirse ağır ağır iyileşecektir. Oysa, bir annesi vardır, o da çok yoksuldur. Akrabaları olan Paşa’dan yardım isterler. Paşa, hastayı Erenköy’deki evine alır. Delikanlı burada Paşa’nın on dokuz yaşındaki güzel kızı Nüzhet’e aşık olur. Kız da kendisini sever.

Fakat kız zengin bir doktorla evlendirilecektir. Delikanlı buna çok üzülür. Bunalım geçirir. Bu yüzden ayağı daha da kötüleşir. Evden kaçarak hastaneye yatar. Doktorlar büyük çaba göstererek onu sakatlıktan kurtarırlar. Ayağı kesilmeden ameliyatla iyileşen delikanlı hastaneden çıkar. Ama sevdiği kızın, bir gün .sonra sözü geçen doktorla evlendiğini duyar. Dokuzuncu Hariciye koğuşu  özeti burada bitmiştir. Biraz kısa oldu özet bu kadar.

Dokuzuncu Hariciye koğuşu özeti konusu ve ana fikri

Bu romancının en karakteristik özelliği  o ana kadar hiç temas edilmeyen yeni bir mevzuyu ele almış olmasıdır. Fizyoloji ile psikolojinin el ele verdiği bir roman olma özelliğini taşımaktadır.  Romanın ikinci özelliği , roman kahramanının isimsiz oluşudur. Bütün edebiyatımızda kahramanın adı olmayan ilk roman budur sanırım.  Bu kitap bütün bir fakir çocuklar hastahanesinin romanıdır.

Not: Dokuzuncu Hariciye Koğuşu adlı romanı kim yazdı biliyor musunuz. Bu yazar hakkında kısa da olsa bilgi edinmek istiyor musunuz. Eğer merak ediyorsanız Peyami Safa hakkında kısa bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Peyami Safa Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın