Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimiz

yorumsuz
1.027 views
Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimiz

Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız ödevi hakkında bilgi veriyoruz. Kısaca iki farklı doğal güzelliğiyle tanınan şehir paylaşıyoruz. Bilgiler elektronik kaynak ve kütüphane kaynakçalı kitaplardan toplanmış , farklı ve yenidir ödev için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

Doğal Güzelliğiyle Tanınan Bir Şehrimiz

Türkiye, Dünya üzerinde doğal güzellikleriyle ün salmış , muhteşem kanyonları , ovaları , gölleri , nehirleri , kraterleri , ormanları , bitki ve hayvan çeşitliliği ile insanları etkilemeyi başaran muhteşem bir ülkedir. Ülkemize her sene doğal güzelliklerini keşfetmek ve görmek için gelen milyonlarca turist bulunmaktadır. Bu şehirlerimizden 2 tanesini sizin için listeledik ve araştırma sonuçlarını paylaştık.

Doğal Güzellikleriyle Tanınan Şehir – Antalya

Antalya Akdeniz bölgesinde yer alan , muhteşem güzellikleriyle oldukça ilgi çeken bir şehirdir. İki bin beş yüz yıldır yaşamın olduğu , bir çok medeniyetin iz bıraktığı tarihi ve turistik bir merkez şehirdir. Kemer ilçeşi Çıralı ‘ da bulunan yanartaş bölgesinde , yüzyıllardır hiç sönmeyen , taşların arasından çıkan alevler bin yıldır hiç sönmemiştir. Düden şelalesi Antalya’yı simgeleyen farklı bir güzelliktir. Yerin 20 metre yükseğinden , çok hızlı akması , etrafını çevreleyen farklı çeşitlerde bitki örtüsü ve orman katmanı , şelaleyi daha da güzelleştirmekte ve oldukça ilgi çekmektedir.

Dünyanın en uzun mesafe yürüyüş alanlarından birisi olan göynük kanyonu Likya yolu üzerinde yer alır. Antalya farklı kanyonlara da ev sahipliği yapar. Güver uçurum kanyonu yaklaşık 1 milyon yılda oluşmuş , muhteşem doğal güzelliği ile yaklaşık 2 kilometre boyunca yürüyüş imkanı sağlayan , 115 metre yüksekliğe sahip , insanları büyüleyen bir doğal ortama sahiptir.  Olimpos da bulunan Türkiye’de ki en uzun sahillerden birine de eşlik eden Antalya şehri , bu bölge olan Olimpos antik kentinde gezme imkanı sağlamaktadır. Aynı zamanda Antik kentten denize uzanan küçük tatlı suyun bulunduğu çay , denize dökülmekte , bu bölge tatlı ve tuzlu suyun karışımı ile oldukça çeşitli deniz hayvanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Nadiren görülen garetta garetta kaplumbağaları , yumurtlama döneminde bu bölgelere gelerek yumurtalarını bırakırlar. Ve sayısız onlarca farklı özelliği ile Antalya doğal güzelliğiyle tanınan şehirlerimiz arasında kendine güzel bir yer edinmiştir.

Doğal Güzellikleriyle Tanınan Şehir – Bolu

Bolu şehri , medeniyetin beşiğinde yer alan , binlerce yıllık tarihi geçmişi , hem karadeniz , hem iç anadolu bölgesinde yer alan muhteşem ormanları , sayısız küçük gölleri , renk çeşitliliği , büyüleyici farklı bitki örtüsü ile , doğal güzellikleriyle tanınan bir şehrimizdir. Abant gölü her yıl binlerce turist ve yerli ziyaretçi çekmektedir. Abant gölü çevresinde bulunan tabiat parkı tüm renkleri barındıran bitki örtüsü ile çok dikkat çekmektedir.  Yedigöller milli parkı ise , küçük küçük ve yan yana bulunan farklı derinlikliklerde yedi farklı gölden oluşur. Hepsinin hikayesi farklıdır. Ormanlık bölge içinde yer alan doğal güzellik , çadır kampı yapmak isteyenler ilk ziyaret noktasıdır.

Bolu da yer alan Akkaya traverterleri , yürüyüş yolu imkanı sağlayan , manzara ve doğa seven insanların tercihleri arasında yer alan , yüksek oksijeni ile ilgi çeken bir atmosferdir. Kartalkaya da bulunan kayak merkezi ise her sene yüzbinlerce kayak seven insanları bir araya getirmeyi başarır. Yüksek kesimlerinde ise Aladağ yayları , alaca geyiklerine , Türkiye’nin vahşi en büyük boz ayılarına rastlamak için gidilen bölgelerdendir.  Mudurnu ve göynükte yüzyıllar öncesine dayanan eski evleri , seben ilçesinde yer alan  seben kaya evleri ise her yıl turist akınına uğrayan bölgeleridir. Doğal güzellikleriyle tanınan bir şehirimiz olan Bolu yaylalarımız aynı zamanda Dünya’nın en temiz hava sahası sıralamasında ilk 10 da yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 18 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın