Divan Nesri ve Türleri

yorumsuz
386 views
Divan Nesri ve Türleri

Divan Nesri nedir ,Nesir türleri nelerdir , kısaca açıklamaları , nesir  çeşitleri hakkında kısa bilgi veriyoruz. Konu anlatımı örnekler paylaşıyoruz. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan toplanarak alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

DİVAN NESRİ

Divan edebiyatında nesre inşa, nesir yazana münşi, nesirlerin toplandığı eserlere münşeat denir. Nesir türündeki eserler; tarihler, münşeat, tezkireler; ilmî, dinî ve ahlâkî eserlerdir.

Divan nesri üç bölümde incelenir:

1. Sade Nesir Halk için yazılan sade anlatımlı nesirlerdir. Bu nesirle halka yönelik masal, efsane, öykü, destan, dinî ve tasavvufî konular anlatılır. Aşıkpaşazade Tarihi, Mercimek Ahmet’in Kabusname’si, Kul Mesut’un Kelile ve Dimne çevirisi, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si bu nesrin önemli örnekleridir.

2. Orta Nesir Tarih ve bilim kitaplarında gördüğümüz nesirdir. Ustalık göstermek amacı güdülmediği hâlde dili sade nesirden ağırdır. Katip Çelebi’nin bazı eserleri ve Naima’nın kendi adıyla anılan tarihi bu nesre örnektir.

3. Süslü ve Sanatlı Nesir Seciler (düz yazıda kafiye), söz ve anlam sanatları, bağlaçlarla uzayıp giden cümleler bu nesrin ayırıcı özelliğidir. Dili, yabancı söz ve tamlamalarla yüklüdür. Sanatçı bu nesirle ustalığı göstermeye çalışır. Süslü nesir, ahlâk ve felsefe konularını işler ve bazı mektuplarda görülür. Sinan Paşa’nın Tazarruname’siyle Veysî ve Nergisi’nin nesirleri bu türün örnekleridir.

Nesir Türleri

MÜNŞEAT : Mektup ve düz yazı örnekleridir.

TARİH : Tarihî olayları anlatan eserler. Örnek: Naima, Neşri.

TEZKİRE : Çeşitli sınıftan meşhur insanların, özelikle şairlerin biyografilerini işleyen eserlerdir. Örnek: Ali Şir Nevai, Mecalisün-nefais; Lâtifî, Tezkire; Sehî, Tezkire; Kınalızade Hasan Çelebi, Tezkiretüş-şuara…

SEYAHATNAME : Gezi yazıları Örnek: Evliya Çelebi, Seyahatname (17. yy.).

SEFERNÂME : Elçi olarak bir ülkeye gönderilen kişilerin elçilikleri sırasındaki izlenimlerini anlattıkları eserlere denir.

SİYASETNÂME : Devleti idare edenlere yöneticilikle ilgili bilgi verip önerilerde bulunan didaktik eserlerin genel adıdır.

SURNAME : Divan nesri türüdür. Büyük düğün törenleri anlatılır. Nazım veya nesir şeklinde yazılabilir. NOT: Bazı eserler nazım ve nesir karışık halde bulunur.

GAZAVATNAME : Çeşitli kahramanların savaşları.

MENÂKIPNAME : Bir velinin hayatı çevresinde oluşmuş menkıbe veya kerametleri anlatan dini eserlerdir.

SİYER : Peygamberimizin hayatı ve savaşlarını anlatan eserler

NOT: Mesnevi nazım şekli ile yazılan eserler vardır. Nesir türleri arasında yer alır.

HİLYE : Peygamberimizin, diğer peygamberlerin ve dört büyük halifenin iç ve dış özelliklerinin anlatıldığı eserlerdir.

ŞEHRENGİZ : Bir şehir ile o şehrin insanları hakkında yazılan eserdir.

Nesir türleri ve divan nesri konusu burada bitmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 2 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın