Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı Kısaca

yorumsuz
286 views
Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı Kısaca

Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı nedir , özellikleri nelerdir , temsilcileri , sanatçıları , eserleri , önemi , şairleri kısaca paylaşıyoruz. Ödev için kısa özet hale getirilmiştir. Bilgiler güncel bilgilerdir. Kütüphane kaynakçalıdır. Ödev için kullanabilirsiniz. Başlıyoruz.

 

Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı Hakkında Kısa Bilgi

Dini Tasavvufi Türk edebiyatı İslamiyet’in ve tasavvufun etkisiyle ortaya çıkmıştır. Tasavvuf, fizik ötesi gerçekleri, insanı, insanlığı ve evreni kapsayan bir düşünce düzeni, bir din felsefesidir. Kalbi dünya alâkalarından ayırarak, Allah sevgisiyle doldurmayı amaçlayan tasavvuf, bir düşünüş ve inanç sistemidir. İçinde yaşadığımız âlemin esrarı nedir? Niçin yaşıyoruz? Niçin geldik bu dünyaya? Biz neyiz? Yaşamanın anlamı, var olmanın aslı, gerçek başlangıç ve son nelerdir? İşte tasavvuf, bu sorulara cevap vermeye çalışır.

Tasavvufa göre her şeyin kaynağı Allah’tır. Evrenin varlığı Allah’ın güzelliğinin yansımasıdır. Allah tek güzellik ve tek varlıktır. İnsanlar da Allah’ın birer parçasıdır. İnsan yaratılmakla, dünyaya gönderilmekle aslında gurbete gönderilmiştir. Herkes ona kavuşmak için çalışmalıdır. Ona kavuşmak için çabalayanlara ve onun mutlak ve eşsiz güzelliğine hayran olanlara âşık denir. Mutasavvıf ise âşık olmanın yanı sıra, tasavvuf felsefesini yazı ve şiirlerinde işleyen, insanlara tasavvufu, dolayısıyla insan ve Allah sevgisini aşılayan kişilerdir.

Bunlardan Hoca Ahmet Yesevî (ölümü,1167), Anadolu Türklerinin geliştirdiği tasavvuf edebiyatının ilham kaynağıdır. Onun “Divan-ı Hikmet” adlı tasavvufî eseriyle ve Orta Asya’dan Anadolu’ya gönderdiği öğrencileriyle Türk Tasavvuf edebiyatının XIII. yüzyılda temelleri atılmıştır. Bu edebiyat, Bektaşîlik tarikatiyle gelişmiş, Yunus Emre ile en mükemmel anlatım yeteneğine ulaşmıştır.

Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı Özellikleri

  1. Dini Tasavvufi Türk edebiyatında asıl olan sanat yapmak değil, dini – tasavvufi düşünceyi yaymaktır.
  2. Şair, mensup olduğu tarikatın düşünce sistemini, felsefesini yaymak için şiiri bir araç olarak kullanmıştır.
  3. Bunda anonim halk edebiyatının büyük etkisi olmuştur.
  4. Tekke şairlerinin çoğu tarikatlarda yetişmiş şeyh ve dervişlerdir.
  5. Onlar dinî inançları yasaklama ve korkutma yöntemiyle değil, insanı, Allah’ı, tabiatı, cenneti vb. sevdirmekle yaymışlardır.
  6. Tekke şiir, halk şiirinden de divan şiirinden de nazım şekilleri almıştır.
  7. Hem aruz hem hece vezni kullanılmıştır.
  8. Dil sadedir, çünkü halka yöneliktir.

 

Önemli Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı Temsilcileri

13. yüzyıl: Mevlâna, Hacı Bektaşı Veli, Yunus Emre

14. yüzyıl: Âşık Paşa

15. yüzyıl: Süleyman Çelebi, Hacı Bayram Veli,

16. yüzyıl: Pir Sultan Abdal

Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı Şairleri hakkında kısa bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın