dilin önemi – toplum ve yaşantımızdaki yeri

yorumsuz
460 views
dilin önemi – toplum ve yaşantımızdaki yeri

dilin önemi nedir kısaca , hayatımızdaki yeri , yaşantımızdaki yeri nedir , iletişimde dilin önemi nedir kısa özet olarak deneme kompozisyon ve bilgi örneği paylaşıyoruz. Ödev için düzenlenmiş bilgilerdir. Başka yerde yok. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Dilin önemi – Toplum ve Yaşantımızdaki Yeri

Özetle, bir milletin varlığı, dilin varlığı ile mümkündür. Toplum olmanın birinci şartı, o toplumu oluşturan bireylerin aynı dili konuşmalarıdır. Çünkü, toplumca benimsenmiş ortak değerlerin oluşmasında, bunların paylaşılmasında, dünden bugüne nesilden nesne aktarılmasında ve nihayet toplumun varlığının sürdürülmesinde dilin çok önemli görevi vardır. Dil, bu işleviyle toplumlar için en kutsal değerlerin başında gelir.

Dilin Önemi

İnsan veya hayvanların bir arada yaşayabilmeleri için aralarında iletişimi sağlayacak bir araca ihtiyaç vardır. Bu araç doğal olarak dildir. Daha önce de belirttiğimiz gibi hayvanların, örneğin; kedi, köpek, yunus balığı, karınca ve arıların kendi aralarında iletişim kurdukları ve bunu da bir takım seslerle gerçekleştirdikleri bilim adamlarına tespit edilmiştir. Ancak bu dil, hayvanların ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir ve insanların kullandıkları doğal dil ile asla kıyaslanamaz.

Papağan veya bazen basında ilginç bir haber olarak gündeme gelen kedi, köpek gibi hayvanların insan diline mahsus bazı kelimeleri seslendirmeleri, söz konusu hayvanların sadece taklit yetenekleri ile ilgilidir. Dil ile varlıklar, duygu ve düşünceleri ifade eden insan, iletişim için doğal araç olarak “konuşma”yı kullanılır. “Konuşma” karşılıklı yapılan bir eylemdir ve ancak bir toplum içinde gerçekleşebilir. Buradan şöyle bir çıkarımda bulunabiliriz; dil olmazsa toplum olmaz, toplum olmazsa dil olmaz.

Dil, bize günlük hayatımızda yardıma olan, bütün sosyal ilişkilerimizi düzenleyen ve ihtiyaçlarımızı gideren bir araçtır. Öyle ki, bir an için “dirin hayatımızdan çekildiğini varsayalım, o andan itibaren toplumsal ve bireysel açıdan sıkıntılarımız başlar ve hayat durma noktasına gelir. Bu durum, dilin insan için nefes almak ve yeyip içmek gibi hayati bir öneme sahip olduğunu gösterir. Toplumların bütün özellikleri dillerine yansır. Dil ile toplum arasındaki bağ, et ve kemik gibidir. Birbirinden ayrılmaz bir bütünlük gösterir. Toplumların dünya görüşü yani eşyayı anlamlandırma dillerinde gizlidir. Her milletin ayrı bir dil bilinci vardır, bu bilinç o dili kullanan bireylerin ortak bilincidir. Toplumların dillerini okuyarak, hayata bakış felsefelerini kavrayabiliriz. Dil, toplumun içinde ve her yönüyle ondan etkilenerek gelişir. Toplumdaki bütün değişiklikler, ani sapmalar, çalkantılar, hızlı gelişmeler vb. aynıyla kendini dilde de hissettirir. Dilin bozulması demek, bir anlamda toplumdaki değerlerin de bozulması demektir. Aslında dil bozulduğu için, toplumdaki değerlerimiz bozulmuyor, tersine diğer değerlerimiz bozulduğu için dil de bozulmuş oluyor. Öte yandan bozulan dilin kendisi de bazen olumsuzluklara sebep olabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın