Dikmen Yıldızı özeti farklı kısa

yorumsuz
805 views
Dikmen Yıldızı özeti farklı kısa

 

Dikmen yıldızı özeti kısa olarak paylaşıyorum. Farklı başka yerde yok. Aka Gündüz eseri olan Dikmen Yıldızı adlı roman özet olarak kısa ve öz şekilde sadece bizde. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmış sizlere kısaltılarak sunulmuştur. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Dikmen Yıldızı özeti

Yıldız, İzmir’in tanınmış ailelerinden birinin kızıdır. Yüzbaşı Murat’la nişanlıdır. Kurtuluş Savaşı başlayınca Murat cepheye gönderilir. Yıldız da orduya katılır. Cephe gerisinde çok yararlı .işler görür Aşırı duyarlığı olan Yıldız birden ruhsal bir bunalım geçirir. Ankara Savcısı’na başvurur. Daha önce Murat’la bir gece geçirdiğini, sonra ikiz çocuk doğurduğunu, şimdi ailesinin kendisini akrabalarından biriyle evlendirmek istediğini, çocuklardan birini babası Kamil Bey ile aile doktorunun birlik olarak öldürdüklerini, kucağındaki tek kalan yavrusunu da öldürmeyi tasarladıklarını söyler. Murat’ın cephede değil, babasının eliyle öldürüldüğünü .ileri sürer Ertesi gün savcı olaya el koyacakken, Yıldız’ın babası Kamil Bey ile aile doktoru savcılığa gelirler. Kızın hasta olduğunu söylerler. Anlatılanlar gerçek değildir. Bir tek gerçek varsa, o da Murat’la Yıldız’ın birbirlerini çok sevdikleridir Murat’ın ölüm haberini alınca, Yıldız şok geçirmiştir.

Savcının kararsız davranışı, Kamil Bey’i olayı ispatlamaya götürür. Bitişik odada bekleyen Yıldız’ın kucağındaki bebeğin yüzünü açmasını savcıdan ister. Öbür odaya geçerler, çocuğun yüzü açılınca, .bunun bir taş bebek olduğu görülür Artık savcı ile Kamil Bey, aile doktoru ile Murat’ın babası el birliğiyle Yıldız’ı tedavi edeceklerdir. İlk iş, genç kızı Ankara’dan uzaklaştırmak ve Çankırı dolaylarında seyahate çıkarmak olur. Yıldız ise yalnızca savcıya güvenmekte, çevresindeki .tüm yakınlarına kuşkuyla bakmaktadır Savcı sık sık Yıldız’a mektup yazar, telkinle onu iyileştirmeye çalışır. Kızın zamanla iyileştiğini gören Murat’ın babası bir gün Yıldız’a önemli bir açıklamada bulunur: Murat ölmemiştir, gizli bir görevle düşman saflarına gönderilmiş, duyulmasın diye adı öldü diye çıkarılmıştır.

Dikmen Yıldızı Özeti devamı

Büsbütün iyileşen genç kadın Ankara’ya, ailesinin yanına döner. Bu sırada Büyük Taarruz zaferle sonuçlanır. Murat’ın babası ile Yıldız, onu bulmak için İzmir’e giderler. Murat’a gizli görevi veren komutana çıkarlar. Komutan, Murat’ın gerçekten öldüğünü söyler. Sonra bir paket uzatır. İçinde Murat’ın özel eşyaları vardır Elleri titreyen Yıldız paketi almak üzere uzanır. Fakat paket düşerek dağılır. Etrafa düğün davetiyeleri saçılır. Komutan büyük bir mutlulukla, Murat’ın ölmediğini, bitişik odada kendilerini beklediğini açıklar Odaya koşarlar. Gerçekten de Murat, sapasağlam oradadır. Artık bütün acılar sona ermiştir. İki sevgili gözyaşlarıyla birbirlerine sarılırlar. Dikmen yıldızı özeti burada bitmiştir.

Dikmen Yıldızı özeti konusu ve ana fikri

Eserde kızı önce savcıya götürerek olayı esrarengiz hale getiren bir cinayet teşebbüsü hikayesi. Merak uyandıran sürükleyici gerilim tadında bir roman. Aklı bozulan genç bir kızın hayat hikayesini anlatıyor diyebiliriz kısaca.

Not : Bu güzel romanı kim yazdı biliyor musunuz? Tabi ki de bilmiyorsun. Zaten bilsen roman özeti ile uğraşmaz belki de kitabını okurdun. Neyse eğer merak ediyorsan burada Dikmen Yıldızı Romanı sahibi hakkında bilgi olabilirsin. Buraya tıkla. Aka Gündüz hayatı ve eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın