Denizin Kanı Kitap özeti Konusu Kısaca

yorumsuz
694 views
Denizin Kanı Kitap özeti Konusu Kısaca

 

Denizin Kanı kitap özeti paylaşıyoruz. Yazar Tarık Dursun Kakınç kitabı Denizin Kanı romanı , konusu ve ana fikri hepsi kısa özet olarak tek başlık altında sizler için düzenledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı bilgilerdir. Başka yerde sitelerde bulamazsınız. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım aşağı kaydır.

 

 

 

Denizin Kanı kitap özeti

Olaylar Ege kıyılarında bir kasabada geçer. Çevrenin gelir kaynağı süngercilik, deniz ağası Hacı’nın elindedir. Süngercileri çok ucuza çalıştırır. Yoksulluk canlarına yettiğinden, süngerciler Hacı’ya boykot yaparlar. Amaçları, birleşerek bir av teknesi .almak ve Hacı’dan kurtulmaktır Hacı, Ali Ağa’nın mirasına konmuştur. Çıkarcı, düzenbaz, kurnaz bir adamdır. Sünger mevsimi gelince yeni bir sünger ekibi kurar. Köydeki tayfalar bu duruma bir çözüm ararlar. Olan paraları tükenir.

Karılarının altınlarını bozdurup harcarlar, yine .de amaçlarına ulaşamazlar Yeni avcılar acemidir. Çıktıkları ilk seferde bir ölü ile vurgunlu dönerler. Ertesi gün de vurgun yerler. İyi iş çıkaramayacaklarını .anlayan Hacı onlara yol verir Köyde artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Tayfaların karıları arasında bir dedikodu, bir kaynaşmadır başlar. Şaban Reis’e kızarlar. Çünkü tayfaları o kışkırtmıştır. Bir gün çeşme başında Şaban Reis’in karısını döverler. Şaban ve Ethem reisler bu olaya üzülürler. Umarsız kalarak Şaban Reisi Hacı’ya gönderirler. Şaban Reis işi kabul ettiklerini söyler, ardından da hınçla yüzüne tükürür Hacı’nın. Fakat çok sinirlenen ve kahırlanan Şaban .Reis dışarı çıkınca kalp krizinden ölür.

Denizin Kanı Kitap özeti son bölüm.

Tayfalardan Kara Mustafa, köy kızlarından Iraz’l sever. Ailesinden ister. Denizcilerin köydeki durumu parlak olmadığından annesi kızı vermez. Bunun üzerine, Mustafa, Iraz’l kaçırır. Sonra, ailenin de durumu kabullenmesiyle iki genç evlenirler O gün süngere çıkılır. Mustafa iyi dalgıçtır. Önce o dalar, ama .vurgun yer, sol yanı felce uğrar. Artık hiçbir işe yaramayacaktır Öteden beri Iraz’a göz diken Hacı, bu felaketten yararlanmaya kalkışır. Irazil ayartmaya çalışır. Olacakları sezen Mustafa, çiftesine dayanarak Hacı’nın evine gider. Hacı yalnız olduğundan korkar. Mustafa üç kez ateş eder, ama eli felçli olduğu için vuramaz. Arkadan gelen Hacı’nın adamı İsmail, Mustafa’yı kurşun yağmuru na tutar. Delikanlı kanlar içinde yere serilir. Denizin kanı kitap özeti burada bitmiştir.

Denizin Kanı Konusu ve Ana Fikri

Denizin renkli dünyası içinde ekmek için çabalayan ege insanının hayatını çektiği çileleri anlatıyor.

Not: Bu güzel roman özeti yazarı hakkında bilgi sahibi olmak ister misin. Eğer merak ediyorsan buraya tıkla kısaca bahsettik. Tarık Dursun Kakınç Hayatı Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın