Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Faydaları

yorumsuz
698 views
Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Faydaları

 

Bu yazımızda dengeli ve düzenli beslenmenin faydaları nelerdir, dengeli beslenmek ve düzenli beslenmek ne gibi yararlar sağlar bunları konuşacağız. Eğer bir araştırma ödevi için geldiyseniz ödeviniz için uygundur kullanabilirsiniz.

Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Faydaları

Beslenme kişinin sadece karnını doyurması, istediği her şeyi istediği zaman tüketebilmesi demek değildir. Beslenme, yaşamımızı devam ettirebilmek, dahası yaşam kalitesini yükseltmek açısından hayatımızdaki en önemli gereksinimlerden biridir. Tabi ki her şeyde olduğu gibi beslenmenin de bir ölçüsü bulunmaktadır. Yani dengeli ve düzenli beslenme, vücudumuzun ihtiyacı kadar olan besinleri almak, dengeyi ve düzeni bozmamak adına esastır. Bazen zayıflamak için vücudun ihtiyaç duyduğundan çok daha az beslenir, bazen de kilo almak için fazla besin tüketmeye çalışırız. Dolasıyla vücuttaki denge bozulur ve bir takım hastalıklara da kapı açılmış olur.

 

1- Vücut direnç kazandığı için bir çok hastalıktan korur

2- Dengeli beslenen kişi diğer insanlara göre daha enerjiktir ve daha kolay algılar,

3- Bedensel ve Zihinsel gelişimi arttırır,

4- Dengeli ve düzenli beslenen bir vücut ideal kiloya sahiptir, böylece diyet yapmaya gerek kalmaz, geriye sadece ideal kiloyu dengede tutmak kalıyor.

5- Konstantrasyon sorunu yaşanmaz, özellikle de anneler iyi bilir çocukların beyin gelişimlerinin tamamlanması ve hayatta her alanda başarılı olabilmeleri için öncelikle dengeli ve düzenli beslenmeleri şarttır.

6- Yaşlanmayı geciktirir, çok ileri yaşlarda bile hala genç bir insan gibi görünüm sağlar, çünkü vücudun gereksinim duyduğu besin değeri yüksek gıdalarla beslenen kişinin cildi de parlak ve pürüzsüzdür.

7- Dengeli ve düzenli beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirin kişiler belki de yaşamları boyunca hastane hastane gezmek zorunda kalmazlar. Zira; kendi kendilerinin doktoru olurlar.

8-  Araştırmalar sonucu dengeli ve düzenli beslenen insanlarda aşırı kilo ya da aşırı zayıf kalma gibi sorunların daha az oluştuğunu göstermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın