Dayanışma neden önemlidir

yorumsuz
177 views
Dayanışma neden önemlidir

Dayanışma neden önemlidir. Kısaca dayanışma hakkında bilgi veriyoruz. Bilgiler ödev için düzenlenmiş olup kısa özet olarak açıklanmıştır. Tek sayfa çıktı alabilir ve kullanabilirsiniz. Elektronik kaynaklardan ve kütüphane kaynakçalı kitaplardan toplanmış bilgilerdir. Başlayalım.

Dayanışma Neden önemlidir

Bir insanın hayatta kalmak için üç temel ihtiyacı vardır. Bunlar beslenme , barınma ve güvenlik ihtiyacıdır. İnsanların oluşturduğu topluluğun bir arada huzur ve mutluluk içinde yaşaması içinde üç temel ihtiyacı olur. Bunlar birlik , beraberlik ve dayanışmadır. Dayanışma  topluluğun en önemli unsurudur. İnsanların birbirlerine karşılıklı olarak bağlanmalarını ve destek olmalarını sağlar.

Dayanışma içinde yaşadığımız Dünya’nın döngüsünün başarı ile tamamlanmasını , canlıların yaşamasını , insanlığın ve doğanın bir denge içinde kalmasını sağlar. Küçük bir arı , çiçeklerden topladığı polenler ile bal yapması , arının çiçekler ile yaptığı dayanışma ile alakalıdır.  Arının yaptığı bal , insanlar için hem besin kaynağı , hem ilaç sektöründe kullanılır. Bu da arılar ile insanlar arasında olan bir dayanışmadır.  Biz insanlar nefes alıp verebiliyorsak , bunları oksijen üreten ağaçlara  borçluyuz. Ekosistemin işleyişi gereği doğadaki tüm canlılar birbirleriyle bir dayanışma içerisindedir. Dayanışma neden önemlidir sorusunun en net cevabı , ekosistemin işleyişinin bozulmaması için olacaktır.

 

Hayvanlarda dayanışma için örnek vermek gerekirse , aslanlar tek başına avlandıklarında , her on denemeden sadece bir seferinde başarılı olurlar. Ancak aslanlar birlik içinde , bir dayanışma kurarak avlandıklarında her on denemeden 6 sında başarılı olurlar. Bu da Aslanların hayatta kalmak için , yaşamak için neden birlik beraberlik ve dayanışma içinde olduklarının en net göstergesidir.

Dayanışma Neden önemli – Dayanışma Olmazsa ne olur

Dayanışma toplumumuzun temel taşıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin bütünlüğünü sağlar.  En iyi örneğini Kurtuluş Savaşında , kadınlarımızın  yaptığı fedakarlıklar ile görmekteyiz.   Topraklarımızı düşmandan korumak için savaştığımız dönemde , yedi den yetmişe tüm halkımız bir dayanışma içine girmiştir.  Şerife bacı , soğuk bir kış gününde askerimizin mermisi bittiği için , ona mermi götürürken donarak öldü. Bu örnek aslında Türkiye topraklarında vatanını milletini seven her bir insanın , birlik beraberlik ve dayanışma içinde olduğunu , bu savaşı dayanışma sayesinde kazandığı bilinmektedir.  Eğer halkımız dayanışma içinde olmasaydı , şu an yaşadığımız topraklarda esir düşmüş bile olabilirdik. İşte bu da dayanışma neden önemlidir sorusunun en net cevabıdır.

 

Dayanışma neden önemli sözlükten bak > Dayanışma

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın