Çulluk roman özeti farklı

yorumsuz
588 views
Çulluk roman özeti farklı

 

Çulluk roman özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyorum. Mahmut Yesari romanı olan Çulluk özet kısa ve yeni olarak sadece bizde bulunuyor.  Paylaştığımız bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlere sunulmuştur. Ödev için kullanıma uygundur. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Çulluk roman özeti

Murat tütün işçisidir. İstanbul’un Cibali semtinde Reji fabrikasında çalışmaktadır. Genç ve yakışıklıdır. işçi kızların gözü üzerindedir. Öyleyken o yalnızca Münevverle ilgilenir, yalnızca ondan hoşlanır. Çünkü Münevver köydeki nişanlısı Esma’ya çok benzer. Bundan ötürü Murat öteki kızlara pek yüz vermez. Onlar da alttan alta onun ayağını kaydırmaya uğraşırlar. Aralarından birinin dostu olan Aziz’i kışkırtırlar. Aziz bir gün bıçağın’ çekerek üstüne yürüyünce, Murat onu bir güzel döver. Fakat fabrikada olay çıkardığından işten atılır. Bir süre ötede bende dolaşır. Babasının çağrısına uyarak köyüne gider. Münevver buna çok üzülür. Epey onun yolunu bekler, ses çıkmayınca bir başka işçiyle evlenir.

Köyde Esma’nın babası ölmüş, kız da dayısı Kara Yusuf’un yanına sığınmıştır. Murat’ın babasıyla Esma’nın dayısının arası açıktır. Bu yüzden Kara Yusuf gençlerin evlenmelerine karşı çıkar, kızı vermeye yanaşmaz. Esma’yı delicesine seven Murat için artık tek çıkar yol kalmıştır: Nişanlısını kaçırmak. Günlerce kafasında bunu kurar.

Çulluk Roman özeti devamı

Bir düğün gecesi Esma’yı atına bindirerek kaçırır. Silahlı adamlar peşine düşerler. Attıkları kurşunlarla Murat yaralanır. Aldırmaz. Biraz gittikten sonra ormana dalarak izini kaybettirir. Issız bir yerde dinlenmek için durur. Esma’yı attan indirmeye çalışır. Kız tasa, korku ve yorgunluktan bitkin düşmüştür. Üstelik, göğüs darlığı da çekmektedir. Çok dayanamaz. Tıpkı, bir su çulluğu gibi, sessiz ve onurlu ölüverir.

Murat acı ve üzüntüden ne yapacağını bilemez. Omuzuyla ayağından yaralanmıştır. Kan içinde hastaneye yatırılır, tedavi edilir. Fakat tam iyileşemez, sakat kalır. Hastaneden çıkınca köyüne dönmeye katlanamaz. Orada hep Esma’yı ve başından geçenleri anarak yaşamak istemez. Bağrına taş basarak İstanbul’un yolunu tutar. Çulluk özeti burada bitmiştir.

Not: Çulluk roman özeti paylaştığımız eserin sahibi kim merak ediyor musun? Yazar hakkında kısa bilgi edinmek istersen buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Mahmut Yesari hayatı ve eserleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın