Çocukluğun Soğuk Geceleri kitap özeti

yorumsuz
585 views
Çocukluğun Soğuk Geceleri kitap özeti

 

Çocukluğun Soğuk Geceleri kitap özeti kısa ve farklı olarak paylaşıyoruz. Yazar Tezer özlü kitabı Çocukluğun Soğuk Geceleri romanı özet konusu ve ana fikri ile beraber tek başlık altında hepsini birlikte paylaşıyoruz. Bilgiler başka sitede bulamazsınız. Ödev için kullanıma uygundur. Kütüphanede tozlanmış eski kitaptan alıntı yapılmıştır. Başlayalım.

 

 

 

Çocukluğun Soğuk Geceleri kitap özeti

Kızın babası eskiden beden eğitimi öğretmeniymiş. Düdüğünü saklamış. Sabahları onu öttürerek çocukları kaldırıyor. Evde askeri bir disiplin istiyor. Ev Fatih’te, bir çıkmaz sokakta. Yangın yerinde yapılmış. Arkasındaki küçük bahçeye üç çam dikilmiş Aile altı kişiden oluşuyor: Baba, anne, nine, bir oğlan ve iki kız. Bunni nine beş övün namaz kılıyor. Sabah erkenden kalkıyor, sobanın küllerini temizleyip yakıyor. Kahvaltıyı hazırlıyor. Küçük kız kardeşi Süm’le aynı somyayı paylaşıyor.

Fırsat buldukça sinemaya gidiyor. Annesiyle babası bitişik odada yatıyorlar. Aralarında bir sıcaklık, sevgi yok. Odalarla mutfak hole açılıyor. Baba orada bir Atatürk köşesi yapıyor. Bayramlarda .İstiklal Marşı söyletiyor Kız gördüğü baskılardan, uyduğu kurallardan, törelerden sıkılıyor. Bir türlü gönlünce davranamıyor. Bu yüzden bazen kendini öldürmeyi düşünüyor. Nitekim bir gece geç saatte kalkıyor, avuç dolusu ilacı içiyor. Kusmamak için de reçelli ekmek yiyor. Sessizce yatağa uzanıyor. Ancak bir psikiyatri kliniğine .yatırılarak kurtarılıyor. Çıktığında hiçbir şey anımsamıyor Pazar günleri evde dayanılmaz bir curcuna yaşanıyor. Müfettiş baba pijamasıyla rapor yazıp bağırarak okuyor.

Çocukluğun Soğuk Geceleri kitap özeti 2. bölüm

Öğretmen anne sınav kağıtlarını inceliyor. Bunni banyoyu yakıyor. Sırayla .herkes yıkanıyor. Akşamları çoğunlukla kavga çıkıyor Bunni evin en çileli kişisi. Yemek, bulaşık, çamaşır onun üstünde. Öyleyken hiç yakınmıyor. Sonunda Taksim Hastanesi’ne yatırılıyor. Acılar çekerek can veriyor. Altın küpelerini Süm, bakır mangalını kız alıyor. Tabut çukura indirilirken ağlamaya .çalışıyor, ama olmuyor Kız Karaköy’deki bir yabancı liseye gidiyor. Okulun kapısında duran şişman rahibe, öğrencilerin kara giysilerini denetliyor. Sınıflarda sönük ampuller yanıyor. Derslere lacivert başörtülü rahibeler geliyor. Üç yıl boyunca Almanca derslerini aynı rahibe .okutuyor. çocukluğun soğuk geceleri

Kız okulda Günk’le (onun da annesi öğretmen) arkadaş oluyor. Soluk yüzlü, kara saçlı, duygulu bir çocuk bu. Zola’nın romanlarını okuyor. Sonra ikisi de Dostoyevski’nin romanlarına dalıyorlar. Yavaş yavaş büyüyorlar. Cinselliğe merak satıyorlar. Kısa çorapları çıkarıp naylon çoraplar giyiyorlar. Sinemaya gidiyorlar. Dans etmeyi öğreniyorlar. Oğlanlarla arkadaş oluyorlar. .Doyumsuz coşkular yaşıyorlar Günk burs kazanıyor, bir Avrupa ülkesine gidiyor. Onu Sirkeci’den trenle uğurluyorlar. Kız, Hayalet Oğuz’la tanışıyor. Oğuz ona Beyoğlu’nu gezdiriyor. Öpüşmeyi öğretiyor. Okulun, ailenin, toplumun töreleri, yasaları, kuralları kızı tedirgin ediyor. Özgür olmak istiyor. Bir süre sonra Almanya’ya bir yolculuk yapıyor.

Çocukluğun Soğuk Geceleri kitap özeti 3. bölüm

Berlin’de bir şairin yüksek tavanlı, büyük kapılı evinde kalıyor. Yalnızlık çekiyor. Türkiye’ye dönünce hastalanıyor. Bir sinir hastanesine yatırılıyor. Uyku, korku ve acıyla yoğrulmuş günler .geçiriyor Ne olduğunu anlamadan ve sevmeden evleniyor. Kocası çok tutumlu, hatta cimri. Paris’e tutkun. Geceleri geç vakit tiyatrodan dönüyor. Leo Ferre’nin plaklarını çalıyor. İçkisini yudumluyor, kahvesini içiyor. Saatlerce sevişmek istiyor. Uyuşamıyorlar, .ayrılıyorlar. Birkaç yıl sona ölüyor Boşanınca Ankara’dan İstanbul’a taşınıyor. Yalnızlığı artıyor. Eski dostlarını arıyor. Bir bodrum katında Oğuz’u buluyor. Beyoğlu’nu dolaşıyorlar. Yirmi beş yaşında yeniden hastaneye düşüyor. Hem de bir bahar günü. Kolundan iğne yapıp bayıltıyorlar. Ayıldığında bir şey anımsamıyor. Epey sürüyor bu. Hastaneden çıkınca dengesi bozuluyor. Tekrar yatıyor.

Doktorlar pek ilgilenmiyorlar. iğneleri hademeler yapıyor. Kızarlarsa, deli gömleği giydirip hastaları dövüyorlar Süm baharda onunla ağabeyini Akdeniz kıyısında bir köye götürüyor. Birlikte uzun yürüyüşler yapıyorlar. İstanbul’a döndüklerinde ağabeyleri tutuklanıyor. 12 Mart’ın baskılı günleri yaşanıyor. Etkisi uzun süren iki iğne yaptırdıktan sonra köye gidiyor. Güneş altında sarı kumsalda dolaşıyor. Bir gençle yatıyor. Bunu çekinmeden Süm’e söylüyor. O da öfkeyle, “Sen delisin” diye bağırıyor. Bu arada kocası çıkageliyor. Sert bir adam. Kadın iyice çıldırıyor. İstanbul’a götürülüyor. Demir parmaklıklar ardına kilitleniyor.

Çocukluğun Soğuk Geceleri kitap özeti son bölüm

Oysa, kocasıyla bir daha bu duruma düşmesin diye evlenmiştir. Evde ilaç alıp derin bir uykuya dalıyor. Ardından elektroşok tedavisi oluyor. Annesi, eşi ve ağabeyi yanında duruyorlar. Komaya giriyor. Ayılınca evden kaçmaya kalkışıyor. Bunun üzerine üniversite kliniğine kapatılıyor. Gazete, kitap, müzik, bahçe, yürüme yok. Yalnızca sigara. Tedavi boyunca ölüme gidip gelmiş gibi oluyor. Taburcu edilince pek seviniyor. Güneye doğru geziye çıkıyor. Güneşin doğuşunu, ağaçları, kumsalı seyrediyor. İstanbul’a döndüğünde kenti ısınmış buluyor.

Evde kocasının öksürüğünü işitiyor. Akşamüstleri Boğaz’da sahilde yürüyor. 12 Mart dönemi sona ermiştir. Cafe Boulevard’da ilerici arkadaşlarıyla buluşuyor, yurt sorunlarını konuşuyor. Arnavutköy yöresinde O’nunla dolaşıyor, meyhanede oturuyor, söyleşiyor, yatıyor. Sevişmenin güzelliğini, bir insanla birleşmenin kutsallığını anlıyor, yaşamanın doyulmaz tadına varıyor. Denizle, kumsalla, rüzgarla, yeryüzü ve gökyüzüyle birlikte var oluşu derinden duyuyor. Çocukluğun soğuk geceleri kitap özeti burada bitti.

Çocukluğun Soğuk Geceleri romanı konusu ve ana fikri

Yazar bu romanında aile , çocuk , çevre yani okul , karşı cins kavramlarında toplum ilişkilerini ele almış. Ancak kitabın baş kişisi olan kadının öznelliğinde nesnel dünyaya kesin eleştiri getirmiş.

Not: Çocukluğun Soğuk Geceleri kitap özeti paylaştığımız bu eserin sahibi hakkında kısa bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın. Tezer özlü hayatı ve Eserleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın