Cinsel Oyun özeti – Mehmet Seyda

yorumsuz
562 views
Cinsel Oyun özeti – Mehmet Seyda

 

Cinsel Oyun özeti farklı ve kısa olarak paylaşıyoruz. Yazar Mehmet Seyda kitabı Cinsel Oyun romanı özet konusu ve ana fikri  kısa ve uzun versiyonu birleştirerek yeni bir versiyon ile paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlerle paylaşılmıştır. Ödev için kullanıma uygundur. Başka yerlerde bulamazsınız. Cinsel oyun kitap özeti başlıyor aşağı kaydır.

 

 

 

Cinsel Oyun özeti

Osman ile Fahim Hacı, Ömer Şakir Bey’in torunlarıdır. Kardeş çocuklarıdır. Birbirlerini severler. Birlikte geçen çocuklukları .tatlı anılarla doludur Osman halkın içinde büyümüş, küçük yaşta çalışmaya başlamış, gitgide durumunu düzeltmiştir. Ankara’dan İstanbul’a gelirken trende bir kadınla tanışır. Kadının, hizmetçilikte gözü açılmış bir de kızı vardır. Osman bu kızla ilişki kurar. İstanbul’da da bir .süre birlikte yaşarlar Fahim, Osman’dan biraz büyüktür. Zengin amcası, onu Avrupa’ya göndermiş, orada okumasını sağlamıştır.

Fahim çocukluk arkadaşı kambur Bülent’i yanına alarak lokantaya gider. Orada yıllardır görmediği dayısının oğlu Osman’la buluşurlar. Sevinirler. Fakat üçü de çocukluktaki o içtenliği bulamazlar. Gizlice birbirlerini inceler ve geçmişi anarlar Fahim Avrupa’da bulunmuş olmanın üstünlüğüyle Osman’a biraz tepeden bakar. Paris’i sevdiğini söyler. “Gelmeyecektim ama, savaş çıkınca geldim, şimdi askerlik yapacağım,” der. Bülent’le Osman bu habere şaşırırlar. Bülent bunu niçin daha .önce kendisine söylemediğine kızar. Biraz sonra çekip gider İki arkadaş baş başa kalırlar. Arada bir konuşurlar, ama daha çok eski günleri düşünürler:

Cinsel Oyun özeti devamı

İlk aşklarını, oyunlarını, gezintilerini içten içe birbirleriyle tartışırlar. Osman, trende tanıdığı Hayriye hanımı ve Mehlika’yı anlatır. Fahim inanmaz, küçümseyerek dinler. Bir ara saatine bakar. Birisiyle buluşacağını söyler, ayrılırlar Fahim’in babası oldukça zengindir. Ölünce, malını mülkünü amcası yönetir. Fahim adına altı katlı bir apartman satın alır. Fahim’in şımarıklığı, aylaklığı, çevresine yukardan bakması .biraz da bundandır Fahim randevusuna giderken yine içinden konuşur, hayallere dalar. Çok istediği halde bir türlü gerçekleştiremediği kadın/ erkek ilişkisini çözümlemeye çalışır. Yolda bir kız tavlar, onu bekar odasına götürür. Tatlı tatlı konuşurlar. Fakat Fahim’in amacı kızla yatmaktır. Kız ise onunla evlenmeyi kurmaktadır. Bu yüzden aralarına bir sessizlik girer. Cinsel oyun özeti devamı için alt satıra inin.

Fahim ertesi gün askere .gideceğini söyler. Kız öfkeyle çekip gider. Fahim askerde süvariye ayrılır. Kendini satmasını iyi bildiği için kısa zamanda göze girer. Önemli görevler alır. Askerliği bitirdiğinde disiplinli, düzenli biri olmuştur. Cinsel sorunları eskisi kadar tedirgin etmez onu. Sıkı bir çalışma döneminden sonra .Tıp Fakültesi’ni bitirir Fahim Kınalıada’da Lale ile tanışır. O da Fahim gibidir: Cinsel tutkulara bağlıdır. Fakat “kız” kalabilme kaygısı onu ruhsal bunalıma sürükler. Bu yüzden, olması gereken şeyler düşlerde gerçekleşmeye başlar. İki sevgili birbirlerine anlatırlar düşlerini. Fahim daha tutkulu olduğundan, kızın direnişine dayanamaz, yorulur.

Cinsel Oyun özeti son bölüm

Bir süre sonra da onu aramaz olur. Bu kez Lale yanar tutuşur. Mektup üstüne mektup yağdırır. Fahim cevap vermez. Mektupları yırtıp atar. Sonunda Lâle’ye bir kart gönderir, eve  çağırır. Kız gelir. Fahim onu öpmek ister, ama tepkiyle karşılaşır. Çünkü Lale, sevişmek için değil, mektuplarını geri istemek için gelmiştir. Uzun uzun konuşurlar. Öyleyken Lale, Fahim’i anlayamaz, öfkelenir. Üstelik, bazı sözleri de ağırına gider. Kendini tutamaz, çantasından tabancasını çıkararak Fahim’e ateş açar. Ardından da kendini vurur. Kız ölmüştür, Fahim ise hafif yaralıdır. Bunalım geçirmektedir. Açılmak için Ege bölgesinde geziye .çıkar İstanbul’a dönünce, amcasının otuzuncu evlilik yıl dönümü partisine çağrılır.

Yengesi sırf gösteriş olsun diye bu partiyi vermektedir. Fahim orada arkadaşı Rıfkı ile karşılaşır. Bir süre eskilerden konuşurlar, sonra can sıkıntısından bahçede sevgili aramaya çıkarlar. Palmiyelerin arasından çevreyi gözetlerler. Orta yaşlı, güzelce bir kadını gözlerine kestirirler. Rıfkı kadının tanıdığıdır. Fahim’i de onunla tanıştırır. Fahim kadını anımsar: Bu, vaktiyle sokakta tavlayarak garsoniyerine götürdüğü kızdır. Kadın unutulmadığını öğrenince sıkılır. Bir süre önce kocasını kaybetmiştir. Zengindir. Fahim kadının dul olduğuna sevinir. Ondan buluşma ister. Kadın ise bir bahaneyle Fahim’in yanından sıvışır Fahim arkadaşı Bülent’in intihar ettiğini gazetede okur. Üzülür. Çocukluk günlerini düşünür. Birkaç gün sonra da kadın telefon eder. Evine geleceğini söyler. Fahim coşkuyla bekler. Cinsel oyun özet burada bitmiştir.

Cinsel Oyun Konusu ve Ana fikri

Arkadaşlar kısaca bahsetmek gerekirse burada şimdiki zamanlarda oluğu gibi sapıkça düşünceleri olan ergenler misali , bir erkeğin bir kadınla yatmak için yaptıkları , yapacakları , hayalleri , bir kadının ise sevgisi için direnişi özetlenmiştir. Fahim burada erkek olarak sonuçta azgınlık peşinde , Lale desen ne yapsın , ciddi düşünen bir kız. Sonuç olarak fok balıkları çok yalnız diyorum.

Not: Bu güzel romanı yazan hakkında bilgi sahibi olmak ister misin? Cinsel oyun özeti paylaştığımız bu eserin sahibi ile ilgili kısa özet bilgiler paylaştık. Buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Mehmet Seyda Hayatı Eserleri Kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın