çingeneler roman özeti farklı

yorumsuz
341 views
çingeneler roman özeti farklı

 

Çingeneler roman özeti farklı ve sadece bize yeni olarak paylaşıyoruz. Osman Cemal Kaygılı romanı çingeneler özet kısa biçimde sizler için düzenledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlerle paylaşılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı almaya uygundur. Şimdiden başarılar. Başlayalım.

 

 

 

Çingeneler Roman özeti

İrfan orta halli bir ailenin oğludur. Az bir öğrenim görmüştür. Müziğe düşkündür, biraz keman çalar. Duyguludur. Değişik şeyleri sever. Topkapı’ya yakın, babasından kalan bir evde, annesiyle oturmaktadır Bir gün Topkapı surlarında Çingeneleri görmeye gider. Onların açık saçık konuşmaları, içten davranışları, çalgıları ve oyunları genç adamı etkiler. Çingenelerin yaşamını incelemeye koyulur. Onların tiryakisi olur. Aralarına girer. Üstelik, Nazlı adında, orta yaşlı, dul bir kadına da gönlünü kaptırır. Bir arkadaşı İrfan’ı Çingenelerden vazgeçirmeye uğraşır, ama başaramaz. Hatta, bu yüzden İrfan’la kavga eder. Araları açılır Nazlı bir gün ortadan kaybolur. Komşuları nereye gittiğini bilmezler. İrfan İstanbul’u altüst eder, bütün Çingene barınaklarını .arar, fakat onu bulamaz Aradan aylar geçer. İrfan, Nazlı’ya Erenköy’de rastlar. Annesinin karşı çıkmasına aldırmadan onu evine getirir. Bir süre birlikte yaşarlar. Nazlı sıkılır, alıştığı özgür havayı arar. İlk fırsatta da kaçıp gider.

Nazlı’nın obasından Etem, İrfan’a gelir. Gülizar adındaki Çingenenin kendisine aşık olduğunu söyler. İrfan, Çingenelere o denli alışmıştır ki, Nazlı’yı yitirdiğine göre, bu kadına yanaşmakta bir sakınca görmez. Gel gelelim, Gülizar öbür Çingene kadınlara benzemez. Paraya düşkündür. Konuşması güzel, davranışı incedir. Bundan ötürü, çevresinde bir yığın belalısı vardır. Öyleyken İrfan onunla yaşamaktan çekinmez. Ama bu da uzun .sürmez Bir gün Çingenelerin yaşamını merakla izleyen Reha Bey’le tanışır. Reha Bey onu şarkıcı Çakır Emine’yle tanıştırır. Gülizar gibi onun da belalısı çoktur.

Nitekim, bir gece İrfan meyhanede Emine’yi seven külhanbeyi Suphi ile karşılaşır ve istemeden kavgaya tutuşur. Suphi’nin bıçak çektiğini görür. Sandalyeyi kaparak onu öldürür. Tutuklanır. On iki yıl hapis yatar. Çıktığında annesi ölmüştür. Artık ne dostu, ne de düşmanı kalmıştır. Hepsi yok .olmuştur İrfan kahvelerde keman çalarak ekmek parasını çıkarır. Bir kahvede eskiden kavga ederek ayrıldığı arkadaşını görür. Hapiste tuttuğu anı defterini ona verir ve ortadan kaybolur. Çingeneler özeti burada bitmiştir.

Çingeneler Roman özeti konusu ve ana fikri

Bu romanda Osman Cemal gözlem yeteneğini kullanarak İstanbul ‘da ele aldığı kişilerle oluşturduğu hayat hikayesini anlatmaktadır. Roman oldukça gerçekçi bir dille yazılmıştır. Realizm desteklenmiştir. Eser bir çok yazar tarafından başyapıt olarak görülmüştür.

Not: Bu güzel çingeneler roman özeti paylaştığımız kitabı kim yazdı merak ediyor musun? Eğer merak ediyorsan bu kaliteli romanın sahibinin hayatı hakkında kısa bilgiler verdik buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Osman Cemal Kaygılı hayatı eserleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın