Çıkrıklar Durunca özeti farklı

yorumsuz
508 views
Çıkrıklar Durunca özeti farklı

 

Çıkrıklar durunca özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Sadri Ertem eseri olan Çıkrıklar durunca romanı özet kısa olarak sizlere sunduk. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak paylaşılmıştır. Ödeviniz için kullanıma uygundur. Dilerseniz tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Çıkrıklar Durunca özeti

Olaylar padişahlık çağında, bir Alevi köyünde geçer. Ada köylü Hasan ile Hatice birbirlerini severler. Hasan birkaç yıl gurbete çıkar. Bu arada Hatice evlendirilir. Hasan döner. Sevgilisini çeşmede görür. Konuşurlar. Sonra birlikte köyden kaçarlar. Köylüler peşlerine düşerlerse de yakalayamazlar. Aşıklar iki gün yol yürürler. Aç ve yorgun düşerler. Sonunda, döne dolaşa köylerine varırlar. Dergaha sığınarak karınlarını doyururlar. Sıddıkzade, Hatice’yi dere kenarında yakalayarak tekme tokat döver.

Hatice yatağa düşer ve bir gün ölür Sıddıkzade, köyün ağasıdır. Kurnaz ve çıkarcı, çapkın ve zorbadır. Vaktiyle Hatice’ye asılmış, yüz bulamayınca öfkelenmiş ve kızcağızın yüzünü bıçağıyla çizmiştir. Şimdi de dere kenarında yalnız yakalayınca kıyasıya dövmüştür. Kimse ona bir şey yapamamaktadır. Çünkü, hükumette adamları vardır, vilayet ve belediye meclislerinde üyedir. Ayrıca, bir büyük dükkanın da sahibidir. Köylülerden tiftik, yün alır, karşılığında öteberi verir. Fakat son zamanlarda yün almaktan vazgeçer. Çünkü İstanbul’dan yün isteyen tüccarın siparişi yıldan yıla azalır. Bundan ötürü, Sıddıkzade dükkanında Avrupa’dan gelme ucuz fabrika .dokumaları satmaya başlar. Bu iş daha karlıdır Hasan, Dergah’ın sürüsüne çobanlık eder. Çıkrıklar durunca özeti devam ediyor.

Sevgilisinin ölümüyle çok sarsılmıştır. Kırlarda ağıtlar söyleyip dolaşır. Sıddıkzade’ye derin bir kin duyar O yıl köylüler yine Sıddıkzade’ye başvururlar, fakat yünlerini satamazlar. Bunun üzerine, bir kurul seçerek İstanbul’a gönderirler. Artık yünlerini orada satacaklardır. Kurulda Hasan da vardır. İstanbul’a gelince epey dolaşır, aranırlar. Sonunda, dokumacılar loncasının başkanına rastlarlar. Başkan, Hasan’a bütün ülkenin ucuz Avrupa malları karşısında bunalım geçirdiğini, çıkrıkların durduğunu, köylülerin kentlere akın ettiğini anlatır.

Çıkrıklar Durunca özeti 2. Bölüm

Hasan köylülerinin yanına döner. Durumu açıklar. Savaşmaktan başka çare yoktur. Fakat köylüler hükumetle, Sıddıkzade’yle uğraşmaktan çekinirler Sıddıkzade artık, fabrika eşyası satan bir tüccar olmuştur. Köylülerden tiftik satın almaz. Fakat borçlarına karşılık ellerindeki tiftiklere haciz koydurur. Köylülerin ağlayıp sızlanmasına aldırmaz. Ticaretini yürütebilmek için çevredeki çıkrıkların, tezgahların durması gerekmektedir. Gitgide yoksullaşan köylüler yavaş yavaş bu gerçeği görmeye ve Hasan’a hak vermeye başlarlar. Dergaha yanaşırlar. Şeyh Dudu Hatun onlara, çıkrıkları durduranın mahvolacağını söyler.

Dergâh’ın da tiftiklerine Sıddıkzade’nin el koyması köylüleri kızdırır. Bir kurul (Hızırlar Heyeti) oluşturulur. Köylüler fabrika dokuması giymemeye ant içerler. Sıddıkzade bunu duyunca öfkelenir. Sünnileri, imamların yardımıyla kışkırtmaya çalışır. Bu arada Batılılaşmayı ve şehirli tüccarı tutan vali, çıkrıkların durmasını buyurur. Bunu protesto için hükumet konağı önünde toplanan köylü kadınlar dipçik ve kırbaçla dağıtılır. Yerli dokuma satışı yasaklanır. Bir gün zaptiyeler kaçak dokuma götüren silahlı bir kervanı kovalarlar, fakat çarpışmada bozguna uğrarlar Sıddıkzade, köylülere bedava Avrupa malı kumaş, bez dağıtır. Amacı halkı alıştırmaktır.

Çıkrıklar Durunca özeti 3. Bölüm

Bunu duyan Adaköylü kurul üyeleri ellerindeki fabrika imalatı eşya ve elbiselerin yakılmasına karar verirler. Fabrika malları Dergahın önünde törenle yakılır. Sıddıkzade buna karşı softaların yardımıyla valiyi kışkırtır. Adaköy’deki Alevilere karşı harekete geçilmesini söyler. Bunu öğrenen köylüler daha önce davranırlar. Eski eşkıyalardan Pazvantoğlu’nun kumandasında önce Devrek’i basarlar. Vergileri kaldırırlar. Halk sevinir. Birçok eşkiya ile mahpuslar da onlara katılırlar. Pazvantoğlu, Devrek’ten sonra Mengen’i işgal eder. Olaylar İstanbul’dan duyulur.

Bolu’ya hükumet kuvvetleri gönderilir. Pazvantoğlu kuvvetlerin çokluğunu görünce korkar, kellesini kurtarmak için kardeşinin de telkiniyle gidip teslim olur. Onu öteki eşkiyalar izler. Adaköylüler geriye çekilirler. Hasan birkaç köylüyle Sıddakzade’nin evini ateşe verir. Sıddıkzade bir orospuyla alevler içinde yanar. Zaptiyeler köyü sararlar. Dergah da kiler ile askerler arasında çarpışma başlar. Köylüler tek kişi kalıncaya kadar yiğitçe direnirler. Sonunda zaptiyeler savaşı kazanırlar. Dergah yerle bir edilir, isyancılar kurşuna dizilir. Böylece, çıkrıklarında tiftik işleyenler yenilmiş, yerli sanayi o bölgede çökmüş, .Avrupa malları ortalığı kaplamıştır . Çıkrıklar Durunca roman özeti burada sona ermiştir.

 

Not: Çıkrıklar Durunca özeti sizler için paylaştık. Peki bu romanı kim yazdı biliyor musunuz ? Merak ediyor musunuz. Eğer ediyorsanız yazar hakkında kısa bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Sadri Ertem hayatı ve eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın