Çevre Sorunları Nelerdir ve Çözümleri

yorumsuz
657 views
Çevre Sorunları Nelerdir ve Çözümleri

Çevre sorunları nelerdir , çözümleri nelerdir  çevre kirlenmesi nedir ,  kısaca hakkında bilgi veriyoruz. önemi , kirliliği gibi konularda dahil kısa özet olarak hepsini tek başlık altında derledik. Ödeviniz için olan bölümü ayırıp kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı almak için kısaltılmıştır. Başlıyoruz.

 

Çevre Sorunları

İnsan da dahil, canlıların hayatları boyunca etkileşimlerini sürdürdükleri yerler ve bu yerlerin doğal ya da beşeri koşullarına, bir bütün olarak çevre denir. Tanımı, şu şekilde yapmak da mümkündür: İnsanın ve diğer canlıların biyolojik ve toplumsal ·hayatını etkileyen dış faktörlerin hepsi birden, çevre diye tanımlanır.

Ekosistemlerde doğal denge bozulmaları, çok değişik biçimlerde kendini belli etmektedir. Örneğin toprağın, suların ve havanın kirlenmesi; orman kaynaklarının ve madenlerin azalması. Verimli tarım arazilerinin giderek konut yerleşim bölgeleri durumuna getirilmesi, trafik yoğunluğunun artması ve gürültü sorunu gibi. Şayet, herhangi bir ekosistemde insan ve diğer canlılar, çevre etmenlerinden zarar görmeden, sağlıklı bir yaşama ve gelişme faaliyeti sürdürebiliyorlarsa, bu gibi çevrelerde bir ekosistem dengesi bulunduğu kabul edilir. Dengenin, insan ve diğer canlılar aleyhine bozulmasında esas rolü, insan ve onun çeşitli etkinlikleri oynamaktadır.

Ekosistemlerde çevre kirlenmesi ve buralarda hayat dengelerinin giderek canlılar aleyhine bozulması, artık çağımızın en köklü küresel sorunu (bütün Dünya toplumunu ilgilendiren sorun) olarak kabul edilmektedir. sorunun temelinde, hızlı nüfus artışı ve sanayileşmiş ülkelerin aşın kaynak tüketimi ile yine sanayi faaliyetlerinden çevreye yayılan (havaya karışan zehirli gazlar başta gelir) atık ve artıklar olup, bunlar, çevrede uzun yıllar kalabilen maddelerdir. Örneğin, nükleer artıklar ve plastik atıkları gibi.

Çevre sorunları yaratan Çevre Kirlenmesine Neden Olan Bazı Etkenler

  • Nükleer Atıklar
  • Plastik Atıkları
  • Tükenebilir kaynakların kullanılması
  • Araç , sanayi vb. duman çıkaran baca ve egzozların filtresiz kullanımı
  • Gemilerin batması veya kaçak yolu ile deniz ve okyanuslara kimyasal madde bulaştırması

 

Çevre Sorunları ve Çözümleri

Örneğin taş kürede etkili olan ve jeolojik zaman birimleri ile ölçülen bazı doğal süreçler, ya da jeolojik-jeofizik etmenler, çevreyi dikkat çekici bir şekilde değiştirmiştir. Hatta, değiştirmeye de devam etmektedir. Nitekim yeryüzünün bugünkü görünümü, iç ve dış güçler olarak iki kategoriye ayırarak incelediğimiz uzun devreli süreçlerin, uzun devreli etkileri tarafından belirlenmiştir. Şekillenme, devam etmektedir. İnsan iradesinin, bu oluşumu durdurma gücü yoktur ve gerekircilik ekolü, bu örnekte haklılık payı kazanır.

Bununla birlikte, insan tekniği ve faaliyetlerinin eseri olduğu süreçler, daha kısa zaman periyotları içinde oluşmakta ve ekolojik sistemleri, dikkat çekici bir şekilde değiştirmektedir. Zaten bugün, ekolojik denge veya doğal denge bozulması diye bir terimin ortaya atılması, beşeri aktivitelerin çevreyi bozacak şekilde etkili olmasından ileri gelmişlir. Daha çok çevre bozulması ya da polüsyon , terimi ile ifade edilen bu terimin özetle anlamı; insan faaliyetlerinin çevreyi değiştirmesi ve ekosistemlerde canlıların rahatça yaşama ve geliş­melerinin güçleşmesidir, şeklinde belirtilebilir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın