Cerbe Deniz Savaşı Kısaca

yorumsuz
706 views
Cerbe Deniz Savaşı Kısaca

Cerbe Deniz savaşı nedir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Cerbe Deniz Savaşı ne zaman oldu , önemi , sonucu kısa özet ödev için düzenlenmiş bilgiler. Günceldir ve kütüphane kaynakçalı kitaplardan alınmıştır. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Cerbe Deniz Savaşı hakkında kısa bilgi

14-17 Mayıs 1560 yılında Jan Andrea Doria komutasındaki haçlı donanması ile Kaptan-ı Derya, Turgut Reis ve Piyale Paşaların komutalarında ki Osmanlı donanması arasında, Trablus-Tunus arasında bulunan Cerbe Adası açıklarında başlayan ve Osmanlıların zaferiyle sonuçlanan savaştır. Preveze’ den sonra haçlılarla yapılan en büyük deniz savaşı olan Cerbe Savaşı sonucunda Osmanlı egemenliği ve üstünlüğü Kuzey Afrika ve Batı Akdeniz’de pekişmiş oldu.

Cerbe Deniz Savaşı Uzun Bilgi

Mehdiye Kalesi’nin yıkılmasından sonra Turgut (Reis) Paşa’nın elindeki en güçlü kale Cerbe kalesiydi. Turgut Paşa bilhassa son yıllarda burayı savunma üssü olarak iyice sağlamlaş­tırmıştı. Çünkü Cerbe Adasının konumu sayesinde hem Trablus’u hem Tunus’u kontrol altında tutmak kolay mümkün oluyordu. Bu nedenle buranın Osmanlılar açısından stratejik önemini bilen Haçlıların ilk saldırı noktası Cerbe oldu. Haçlılar Cerbe’de Türkleri yendikleri takdirde Trablus’u ve Tunus’u ele geçirebileceklerini düşünüyorlardı. Ayrıca Cerbe Adası’nda bulunan Türklerin sayısının az olması onları daha da cesaretlendiriyordu.

Donanmada görev alan Kurdoğlu Muslihiddin Reis, Uluç Ali Reis, Seydi Ali Reis ve Turgut Reis Paşa gibi tecrübeli kaptanlar hemen savaş istişare meclisini kurarak, düşmanı yok etmek için taktik geliştirdiler. Bu istişare sonucunda Preveze Deniz Savaşı’nda kullanılan taktiğin aynısını uygulamaya karar verdiler: Savaş Osmanlı donanmasının top atışlarıyla başlayacaktı. Donanmayı Hümayun kıvrak bir manevrayla ikiye ayrılarak düşman kuvvetlerini aralarına çekecekti. Geride siperde bulunan Osmanlı gemileri de hücuma geçerek düşmanı yok edecekti.

Düşman birlikleri 13 Mayıs sabahında Cerbe Adası’nın önlerinde Osmanlı donanmasını görünce telaşlandılar. Cerbe Adasından 7-8 mil açıkta bulunan düşman donanmasıyla Osmanlı donanması arasında tarihteki ünlü Cerbe Deniz Savaşı başladı. (14 Mayıs 1560) 3 gün 3 gece süren bu savaşta, planlanan savaş taktiği başarıyla uygulanarak Haçlı donanması büyük bir hezimete uğratıldı. Haçlı birliklerinin 20 bin askeri yok edildi. 60 büyük gemisi batırıldı. Amiral Andrea Doria, yaralı olarak bir kayıkla savaş meydanından güçlükle kaçarak kurtulabildi.

Cerbe Deniz Savaşının Sonucu

Bu deniz zaferinden sonra Osmanlı kuvvetleri Cerbe kalesini kuşattılar. Osmanlıların Trablus eyaletinin, Trablus, Kay revan, Sfenks gibi şehirlerinin piyade ve süvari kuvvetlerinden oluşan ordusuna Turgut Reis’in de bizzat katılmasıyla, 80 gün sonunda 31 Temmuz 15604′ da kale ele geçirildi. Üç aya yakın bir süre sonra düşman birliklerinin kumandam Don Alvaro bir gemiye atlayarak kaçmak üzereyken Turgut Reis tarafından yakalanıp esir alındı.

Türk denizcilik tarihinin şanlı zaferlerinden birinin kazanıldığı Cerbe’ deki savaşta Türk ordusunun kaybı, Preveze Deniz Savaşı’nda olduğu gibi şaşılacak derecede az olmuştu. Birkaç Türk gemisi batmış, bin kadar asker yitirilmişti. Bu zaferle Osmanlı’nın Akdeniz ve Kuzey Afrika’daki Türk hakimiyeti kesinleşti. Cerbe Adası’nın idaresi Turgut Paşa’ya verildi. Kaptan-ı Derya Piyale Paşa ise İstanbul’a geri döndü.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın