Cengiz Tuncer Hayatı ve Eserleri

yorumsuz
455 views
Cengiz Tuncer Hayatı ve Eserleri

 

Cengiz Tuncer kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Yazar Cengiz Tuncer eserleri , romanları , yaşamı ve biyografisi kısa özet olarak tek sayfa çıktı alacak şekilde düzenledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsin.

 

 

 

Cengiz Tuncer

Cengiz Tuncer, roman , şiir ve senaryo kategorilerinde eserler bırakmış yazardır. 1931’de Buldan’da (Denizli) doğdu. İzmir’de ortaokulu bitirdikten sonra, öğrenimini bıraktı. Babasının yanında bir süre ticaretle uğraştı. 1945’te Gençlik dergisinde ilk şiirleri basıldı. 1951’de İzmir’de üç arkadaşıyla Kervan dergisini çıkardı. İki yıl (1951-52) Sabah Postası gazetesinde çalıştı. Sonra, İstanbul’a gelerek gazeteciliği sürdürdü. 1953-56 yılları arasında Türk Sesi, Yeni İstanbul, Akşam gazetelerinde bulundu. 1957’de askere gitti. 1959-67 yılları arasında Vatan, Son Posta, Gece Postası, Akşam gazetelerinde sekreterlik, röportaj yazarlığı yaptı. 1964’te ‘Bir Cinayetin İç yüzü’ adlı röportajıyla Gazetecilik Altın Kalem Armağanı’nı kazandı. Akşam gazetesinde kitap tanıtma yazıları yayımladı. 1968’de gazetecilikten ayrılarak E .Yayınevi’ni kurdu. 8 Temmuz 1981’de İstanbul’da vefat etti.

Cengiz Tuncer Eserleri

Yazdığı Roman Eserleri : Hacizli Toprak (1959), Kerkenez (1971).

Şiiri : Devriâlem (Tarık Dursun K.’yla, 1951).

Senaryo Yazısı : Sevmek Seni (1966 )

Not: Değerli yazarımız hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir kitabı hakkında bilgi sahibi olmak ister misin? Eğer merak ediyorsan Cengiz Tuncer’in en sevilen romanlarından birinin özetini kısaca paylaşıyoruz. Buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Hacizli Toprak kitap özeti

Not: Sitemizde her türlü her çeşit ve her alanda ki her hangi bir yazar biyografisi yaşamı ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsin. Kitap özetlerini de bulabilirsin. Arama kısmından dilediğin gibi ara belki de aradığın şey bizim sitemizde vardır. Eğer bulamazsan ödev bul kısmından bize ödevini sorar isen bir gün içerisinde yapılarak sitemize eklenir. Okul Hayatında başarılar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın