Cemo Roman özeti Farklı

yorumsuz
567 views
Cemo Roman özeti Farklı

 

Cemo roman özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Kemal Bilbaşar kitabı olan Cemo romanı özet kısa ve uzun versiyonu ile paylaşıyoruz. Bu özeti başka yerde bulamazsınız ona göre diyelim. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlere sunulmuştur. Dilerseniz ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlıyoruz.

 

 

 

Cemo roman özeti

Cemo, orta Anadolu köylerindeki ağalık düzenini anlatır. Köylü, kanunları bilmez, beyine bağlıdır. Beyin her isteği kabul edilir. Hükümetle olan ilişkileri de o düzenler. Bey, köylünün bir çeşit yarı tanrısıdır. Değirmenci Cano da Bey’e bağlıdır. Cesur, güçlü, yiğit bir savaşçıdır. Karısı ölmüş, kızı Cemo yetim kalmıştır. Onun için Cano eşinin sevgisini kızına vermiştir. Cemo kara saçlı, ceylan gözlü, becerikli bir güzeldir. Babası bildiklerini ona da öğretir. Cemo’yu hem kadın, hem de erkek gibi yetiştirir. Büyüyünce .kimse onun bileğini bükemez Bir gün, Bey, Cano’yu çağırtır. Bey düşüncelidir. Çünkü, birkaç ay önce tanınmış Bey’ine armağanlar göndererek, kızını istetmiştir.

Fakat armağanlar azımsanmış, babası kızını başka .bir beyin oğluna vermiştir İşte Cano bunun için çağrılmıştır. Gelin, bir hafta sonra topal damadın evine götürülürken, yolu kesilecek ve ne pahasına .olursa olsun kaçırılacaktır. Cano bu tehlikeli görevi kabul eder Günü gelince, Cano ile adamları Kamorit dağ ında pusuya yatarlar. Gelin alayı yaklaşınca iki yönden saldırırlar, tabancalar patlar. Gelinin atı ürkerek dağa doğru koşar. Cano hemen önünü keser. Kızı terkisine alır. Günlerce süren bir kovalamacadan .sonra, görevini yerine getirir.

Cemo roman özeti devamı

Cemo gittikçe büyür, güzelliği dillerde dolaşır. Onu istemeyen kalmamıştır. Aralarında ünlü Sorikoğlu bile vardır. Cano, gelenlere, “Kızım satılık değildir. Onu yiğit olan, bileğine güvenen .alacak,” der Beklenen gün gelir. Kargadüzü’nde yarışma düzenlenir. Cemo’yu isteyenler önce birbirleriyle güreşir, türlü hüner gösterirler. Sona kalan, Cemo’yla güreşecektir. Ne var ki, oyun ilerledikçe, güreşenler de bir bir yere serilirler. Cemo’yla güreşecek yiğit kalmamıştır meydanda. Bu sırada uzaktan zil sesleri duyulur. Gelen Çançı Memo’dur. Köylüler Memo’yu tanır, ne yiğit olduğunu bilirler. Memo’nun gelişiyle yarışmanın en zorlusu başlar. Cemo hem dövüşür, hem de sevgiyle bakar Memo’ya. Oyunu Memo kazanır.

Köylülerin hayran bakışları arasında Cemo’yu terkisine alarak yola koyulur. Tepedeki çiçeklerle .bezenmiş düzlüğe inerler Zengin Sorikoğlu, toprakları köyün beyinden satın alır. Köylülere cefa etmeye başlar. Onlardan para ister, uydurma borç senetleri düzenler. Halk dayanamaz. Erkekler toplanarak kente giderler. Memo orada bir tanıdık bulur, dertlerini anlatırlar. Ardından Valiye çıkarlar. Vali yapılan işlerin dosyasını inceler. Her şey yasaya uygundur. “Bundan sonra Sorikoğlu size kötü davranırsa doğru bana gelin, o zaman haddini bildireyim,” der. Fakat köylüler Sorikoğlu’na “Bey” demeye yanaşmazlar. Memo, bir kez de askerlikteki komutanına yazar, ondan yardım ister.

Cemo roman özeti devamı

Bir gün köye jandarmalar gelir. Memo’ya beklediği cevabı getirirler. Komutan Fahri Bey duruma el koymuştur. Vakti gelince onlara yardım edecektir. Nitekim, merkeze dört saat uzakta Çatal gediği denilen, bırakılmış bir köyü askerler onarırlar. Köylünün yarısı .Sorikoğlu’nda kalır, öbürleri oraya göçerler Köylüler ağasız, beysiz düzeni ilkin yadırgarlar. Sonra yavaş yavaş alışırlar. Elbirliğiyle işleri yürütürler. Gelgelelim, Sorikoğlu yine ortaya çıkar. Köye baskın verir. Döver, kırar geçirir herkesi. Cemo yediği tekmeden çocuğunu düşürür, hastaneye kaldırılır. Memo daha önce yaptığı çanları satmak için Dersim’e gitmiştir. Giderken Sorikoğlu’nun adamları onu da öldüresiye döverek yol ortasında bırakırlar.

Yakın köylerden gelenler Memo’yu kurtarırlar Sorikoğlu kandırdığı kaymakamla işbirliği yapar. Çeşitli iftiralarla Cano’yu ve köyün işe yarar öbür erkeklerini hapse attırır. .Memo ile arkadaşı Cemşido öç almak üzere sözleşirler Bir gün Sorikoğlu ile kaymakam hastaneden taburcu edilen Cemo’yu da yanlarına alarak, yayla evine giderler. Orada Cemo içki meclisinde oynatılacaktır. Memo bunu duyunca arkadaşlarıyla harekete geçer. Sorikoğlu’nun çobanı ona yardım eder: Önce köpekleri öldürür. Sonra ona evin yolunu gösterir. Baskın yapılır. Cemo, Sorikoğlu’nu sopa ile döverek öldürür. Ardından evini ateşe verir. Artık köyde kalamazlar. Atlarına binerek kaçarlar. Cemo özeti burada bitmiştir.

Not: Bu güzel romanı kim yazdı hakkında bilgi sahibi olmak ister misin. Cemo roman özeti paylaştığımız bu yazar ile ilgili kısaca hayatından bahsettik. Buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Kemal Bilbaşar hayatı ve eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın