Cemil Süleyman Hayatı ve Eserleri

yorumsuz
547 views
Cemil Süleyman Hayatı ve Eserleri

Cemil Süleyman kimdir , kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Değerli yazar Cemil Süleyman eserleri , romanları nelerdir  kısa özet bilgilerle sizlerle paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlere sunulmuştur. Dilerseniz ödeviniz için kullanabilir , tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Eğer bu konuya ödev için değil de araştırdığınız için geldiysen seni ayrıca tebrik ederim. Şimdiden başarılar. Başlayalım.

 

 

 

Cemil Süleyman Kimdir Kısaca Hayatı

Cemil Süleyman, Fecr-i Ati topluluğunun önde gelen yazarlarındandır. Roman ve hikaye yazarlığı yapmıştır. 1886’da İstanbul’da doğdu. Tıbbiyeyi bitirdi. 1909’da Dar-ül Muallimin’de (Öğretmen Okulu) öğretmenliğe başladı. Servet-i Fünun, Aşiyan ve Güneş dergilerinde hikayeler yayımladı. 1912’de Karantina İdaresi’ne geçti. Balkan ve Birinci Dünya savaşlarına katıldı. Vatanıyla milletiyle bütün , ülkesini seven , duygularını yazarak ifade etmeyi başaran ve bunu Tüm Türkiye’ye ulaştırabilen yazarımız , Kurtuluş Savaşı sırasında Antalya’da hekimlik yapmıştır. Çanakkale ve Samsun’da sağlık müdürlüğünde, İstanbul’da Devlet Deniz Yolları’nda çalıştı. 1940’ta öldü.

Cemil Süleyman Eserleri

Yazmış Olduğu Romanlar : İnhizam (1905), Kadın Ruhu (1910), Siyah Gözler .((1911).

Yazmış olduğu Hikayeler: Timsal-i Aşk (1909), Ukde (1909 )

Not : Yazar Süleyman hakkında üzgünüm ki çok geniş bilgi bulunmamaktadır. Ancak değerli yazarımızın günümüzde halen oldukça çok okunan , popülaritesini yitirmemiş olan ve okuyucu kitlesini barındıran , ders kitaplarına konu olan romanı ‘Siyah Gözler’ isimli eseridir. Tavsiye ederim güzel bir romandır. Eğer bu roman hakkında bilgi edinmek istiyorsan kısaca bahsettik. Buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Siyah Gözler roman özeti

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın